Każde pożyczanie pieniędzy wiąże się z ryzykiem. Zanim weźmiesz pożyczkę lub kredyt należy rozważyć czy to jest aby ostatnia deska ratunku. Kiedyś jedynymi instytucjami, które pożyczały nam pieniądze były banki. Wraz z rozwojem technologii i ekonomii powstały instytucje pozabankowe, które głównie pożyczają przez Internet. Ich głównymi zaletami jest szybkość i łatwość w uzyskaniu pożyczki. Ale czy te zalety na pewno przyciągają klientów? Przeczytaj poniżej na co trzeba uważać czy pożyczaniu!

Pożyczanie do banków

Banki to duże firmy, które w swojej ofercie mają: kredyty gotówkowe oraz kredyty hipoteczne. Wiele z tych rzeczy pomagają ludziom w trudnych sytuacjach lub jeśli chcemy kupić wymarzoną rzecz. Często bierzemy kredyty na rzeczy, które nie są w tej chwili niezbędne. Czy na prawdę potrzebujemy nowy telewizor lub auto prosto z salonu? W bankach często musimy podać powód na co chcemy przeznaczyć pieniądze, ale zastanówmy się jeszcze raz. Czy aby na pewno potrzebujemy tą rzecz, na którą bierzemy kredyt?

Pożyczanie od instytucji pozabankowych

Wraz z pojawieniem się na rynku instytucji pozabankowych, popyt na pożyczki wzrósł. Otrzymanie tz. chwilówki jest o wiele prostsze niż kredytu w banku. Każdy bank bardzo weryfikuje swoich klientów przed pożyczeniem pieniędzy, zaś firmy pozabankowe traktują klientów łagodniej. Wiele z nich nawet nie sprawdza danych w bazach BIK, KRD, ERIF. Biorą na siebie duże ryzyko. Co za tym idzie często oferty te mają wysokie RRSO.

Pożyczanie od osób prywatnych

Tak zwane prywatne pożyczki. Są najbardziej ryzykowną formą pożyczania pieniędzy. Ich wysokie oprocentowanie oraz rzeczy, które musimy dać pod zastaw są bardzo podejrzane. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej informacji, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o nazwie: pożyczki prywatne dla zadłużonych.

Odpowiedzialne pożyczanie

Zanim wejdziemy na stronę pożyczkodawcy lub odwiedzimy placówkę bankową w celu wzięcia kredytu, przejdźmy przez poniższe kroki, aby mieć pewność, że pożyczamy z rozwagą i jesteśmy świadomi konsekwencji:

  1. Czytaj dokładnie to co jest napisane na stronie pożyczkodawcy lub słuchaj uważnie konsultanta, który przedstawia Ci ofertę.
  2. Uważaj na RRSO – czyli całkowity koszt pożyczki.
  3. Umowa – czyli najważniejszy dokument, który poświadcza że zapoznałeś/aś się z ofertą i ją akceptujesz. Jeśli ją podpiszemy to oczywiście możemy odstąpić od niej przez pewien okres, jednak warto podpisywać dokumenty raz a dobrze.
  4. Wybierz okres pożyczki, który nie będzie stanowił dla Ciebie problemu przy płatności rat. Najczęstszym błędem wielu osób jest branie tz. chwilówek, które okazują się zbyt krótkie w spłacie, co wiąże się z konsekwencjami w braku terminowości.
  5. Firmy krzaki – jest wiele oszustów na rynku kuszącymi swoich klientów niskim oprocentowaniem pożyczki. Jednak lepiej uważać, bo w takich oferta są haczyki jak np: zastawienie domu lub bardzo wysokie opłaty przy spóźnieniu się w spłacie raty.
  6. Spirala długów – na pewno powodem wzięcia pożyczki nie może być spłacenie poprzedniego zadłużenia. To może powodować wpadnięcie w spiralę długów, co prowadzi do bardzo złej sytuacji finansowej.
  7. Zadawaj pytania – jeśli masz jakieś wątpliwości co do oferty lub po prostu czegoś nie rozumiesz, to zadaj pytania a firma, która udziela pożyczek rozwiąże Twoje wątpliwości.
  8. Zastanów się czy aby na pewno pożyczka to jest to czego potrzebujesz w tym momencie. Jeśli dalej twierdzisz, że jest to konieczność to korzystaj z ofert zaufanych firm.
5/5 - (2 oddanych głosów)