Kredyt na samochód to jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. Taka pomoc finansowa może znacznie ułatwić nam uzyskanie wymarzonego pojazdu, potrzebnego do pracy lub przemieszczania się z rodziną. Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie odłożyć odpowiednio wysoką kwotę, dlatego w niektórych sytuacjach warto zdecydować się na kredyt na auto, który może sfinansować zakup odpowiedniego samochodu. Jak wnioskować o takie zobowiązanie i na czym ono dokładnie polega?

Kredyt na samochód – lista firm

Kasa Stefczyka
RRSO7,23 %
Oprocentowanie 6,23 %
Kwotado 160 000 zł
Ocena9/10
Smartney
RRSO24,48 %
Oprocentowanie 15,75 %
Kwotado 60 000 zł
Ocena10/10
Santander
RRSO10,13 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 35 000 zł
Ocena9/10
Velobank
RRSO8,3%
Oprocentowanie 7,99%
Kwotado 200 000 zł
Ocena7/10
AliorBank
RRSO9,02 %
Oprocentowanie 7,19 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
BNP Paribas
RRSO13,75 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO10,88 %
Oprocentowanie 6 %
Kwotado 200 000 zł
Ocena9/10
City Handlowy
RRSO9,65 %
Oprocentowanie 6,99 %
Kwotado 150 000 zł
Ocena8/10
PKO miniratka
RRSO13,77 %
Oprocentowanie 7,2 %
Kwotado 170 000 zł
Ocena8/10

Jak wziąć raty na samochód?

Różnego rodzaju pożyczki na dowód zdobywają coraz większą popularność wśród konsumentów w Polsce. Najczęściej zaciągamy je na zakup poszczególnych dóbr, w których możemy wyróżnić sprzęt AGD i RTV,  a także właśnie samochód. Auto na kredyt jest znacznie łatwiejsze do pozyskania niż w sytuacji, gdy musimy samodzielnie odkładać pieniądze do przysłowiowej skarpety. Wówczas konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość, bo zaoszczędzenie tak wysokiej kwoty nie jest łatwym zadaniem. Jak wziąć kredyt na zakup samochodu? W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę naszą zdolność kredytową, która zawsze jest skrupulatnie sprawdzana przez banki. Bez odpowiedniej zdolności, instytucja bankowa nie udzieli nam pożyczki, a my wówczas mamy wyłącznie możliwość wnioskowania o kredyt dla zadłużonych w firmie pozabankowej. Zdolność kredytowa jest obliczana przede wszystkim na podstawie naszych zarobków i wydatków, rodzaju zatrudnienia, historii kredytowej w BIK i rejestrów zadłużeń. Jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt na samochód możemy sprawdzić, na jakim poziomie obecnie jest nasza zdolność w darmowych kalkulatorach. Dzięki temu upewnimy się, że stać nas na wybrany samochód na raty, na który zaciągniemy zobowiązanie. 

kredyt na autoWniosek o kredyt na kupno auta

Wniosek o kredyt na sfinansowanie zakupu samochodu możemy złożyć zarówno w placówce stacjonarnej, jak i przez internet. Formularz online jest coraz częściej wybieraną formą, głównie z powodu wygody i mniejszej ilości formalności. Wystarczy wprowadzić dane osobowe i informacje związane z zatrudnieniem oraz z wydatkami. Następnie bank udzieli decyzji kredytowej online, o której zostaniemy powiadomieni mailowo lub telefonicznie, w zależności od wybranej opcji. Wszystkie dane są odpowiednio szyfrowane i zabezpieczone, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że trafią w niepowołane ręce.

Samochód na raty a kredyt — różnice

Niezależnie od tego, czy chcemy wziąć kredyt na samochód używany, czy interesuje nas zakup nowego auta, warto sprawdzić, czym takie zobowiązanie różni się od kredytu gotówkowego. Pamiętajmy, że wspólnym mianownikiem każdego rodzaju gotówkowych pożyczek na raty w banku, jest fakt, że możemy zaciągnąć je na dowolny cel. W przypadku kredytu samochodowego, już w nazwie zobowiązania zostało określone, iż gotówka musi zostać przeznaczona na konkretny wydatek, który kredytobiorca musi udokumentować. Jest to więc swego rodzaju zobowiązanie celowe, podobnie jak kredyt hipoteczny, z którego środki mogą zostać wydane wyłącznie na zakup lub budowę nieruchomości i jej wykończenie. Podsumowując, takie zobowiązanie to nic innego jak kredyt samochodowy pod zastaw kupowanego samochodu, którego formalnym właścicielem do końca spłaty pozostaje bank, przy jednoczesnym użytkowaniu pojazdu przez kredytobiorcę. Po spłaceniu kredytu, właścicielem finansowanego auta staje się konsument.

Z kolei kredyt gotówkowy online udzielany jest przez banki na wybrany przez konsumenta cel, przy czym nie zachodzi konieczność ujawniania wydatków, na jakie przeznaczymy pieniądze.

Dlaczego warto brać kredyt samochodowy?

Często powstaje pytanie, czy opłaca się wnioskować o kredyt samochodowy, gdy na rynku jest dostępnych tak wiele ofert klasycznych zobowiązań gotówkowych. Ważny jest fakt, że biorąc taką pomoc finansową otrzymujemy korzystniejsze warunki niż w przypadku tradycyjnego kredytu. Wówczas, jeśli jesteśmy nastawieni wyłącznie na zakup nowego pojazdu i nie potrzebujemy pieniędzy na inne wydatki, kredyt samochodowy będzie świetnym rozwiązaniem, które zapewni nam atrakcyjne warunki spłaty i niższe koszty zobowiązania. 

Przeczytaj również

5/5 - (1 oddanych głosów)