Pożyczka leasingowa to produkt finansowy, który pomoże nam uzyskać konkretny produkt, np. samochód. Tego typu opcja nie jest jednak oferowana, jak innego rodzaju zobowiązania, przez banki lub firmy udzielające pożyczek online w 15 minut. Pożyczka leasingowa może być zaciągnięta w firmie leasingowej, z którą podpisujemy umowę. 

pożyczka leasingowaPożyczka leasingowa a leasing

Pomimo tego, że zarówno leasing, jak i pożyczkę leasingową zaciągamy podobnie, istnieje kilka różnic, które oddzielają te dwa elementy. Przede wszystkim w przypadku leasingu, podczas trwania umowy, korzystamy z dobra, które jest jego przedmiotem, jednak jego właścicielem nadal pozostaje firma leasingowa. Po zakończeniu okresu umowy, możemy wykupić go za atrakcyjną cenę, stając się tym samym właścicielem. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy interesuje nas pożyczka leasingowa na samochód. Podpisując umowę o takie zobowiązanie, automatycznie stajemy się właścicielami od początku jej trwania. Wówczas od początku zakupu przedmiotu ze środków z pożyczki, możemy zarządzać nim, modernizować go i dowolnie zmieniać, bez ponoszenia konsekwencji. 

Kolejną różnicą, którą można zauważyć, porównując leasing z pożyczką leasingową, jest okres trwania umowy. W przypadku leasingu jest on zazwyczaj ściśle określony. Z kolei jeśli bierzemy pożyczkę, możemy ustalać jej warunki z leasingobiorcą, skracając lub wydłużając okres kredytowania w ten sposób, by maksymalnie dopasować go do naszych możliwości. Firmy leasingowe podpisują umowy o pożyczkę nawet na kilka lat przy niskim RRSO. Dzięki temu dla wielu konsumentów perspektywa zaciągnięcia pożyczki leasingowej zamiast leasingu staje się atrakcyjniejsza. Możemy w ten sposób rozłożyć wysoki koszt na dłuższy okres, więc zminimalizować ryzyko zadłużenia. 

Pożyczka leasingowa księgowanie

Tego typu pożyczka na środek trwały (np. pojazd), nie jest powiększana o stawkę VAT, w odróżnieniu od wspomnianego leasingu. W związku z tym miesięczne raty są znacznie mniejsze niż w przypadku umowy o leasing, a opcja jest dostępna dla firm, które nie są podatnikami VAT-u.

Kto może skorzystać z oferty pożyczki leasingowej?

Jeśli chodzi o leasing, zazwyczaj słyszy się o zaciąganiu go przez przedsiębiorców. Na rynku jednak pojawia się sporo ofert pożyczek leasingowych, które mogą zaciągnąć zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. Z takiej opcji korzystają jednak najczęściej rolnicy, firmy ubiegające się o dotacje, przedsiębiorcy niebędący podatnikami VAT, a także firmy, które chcą pozyskać przedmiot opodatkowany 8% stawką podatku VAT, np. medyczny.

Kiedy warto wziąć pożyczkę leasingową?

Oprócz powyższych czynników o popularności o pożyczki leasingowej decydują jej elastyczne warunki. Przede wszystkim z takiego sposobu finansowania korzystają osoby lub firmy, którym zależy na rozłożeniu długu na dłuższy okres. W przypadku leasingu, zazwyczaj udzielany jest on na krótko, np. na 2, maksymalnie 3 lata, co jest regulowane przez przepisy. Z kolei pożyczkę leasingową możemy zaciągnąć nawet na 8 lat, zyskując tym samym większy komfort. W ten sposób nie musimy ponosić zbyt wysokich kosztów miesięcznych i zaburzać naszego budżetu. Taka pożyczka daje również większą elastyczność w zarządzaniu pozyskanym środkiem. Od początku zakupu z pożyczki jest on naszą własnością. Możemy więc dowolnie zmieniać jego wygląd, naprawiać, unowocześniać i dysponować tak, jak tylko chcemy. 

5/5 - (2 oddanych głosów)