Pożyczka leasingowa to produkt finansowy, który pomoże nam uzyskać konkretny produkt, np. samochód. Tego typu opcja nie jest jednak oferowana, jak innego rodzaju zobowiązania, przez banki lub firmy udzielające pożyczek online w 15 minut. Pożyczka leasingowa może być zaciągnięta w firmie leasingowej, z którą podpisujemy umowę. 

pożyczka leasingowaPożyczka leasingowa a leasing

Pomimo tego, że zarówno leasing, jak i pożyczkę leasingową zaciągamy podobnie, istnieje kilka różnic, które oddzielają te dwa elementy. Przede wszystkim w przypadku leasingu, podczas trwania umowy, korzystamy z dobra, które jest jego przedmiotem, jednak jego właścicielem nadal pozostaje firma leasingowa. Po zakończeniu okresu umowy, możemy wykupić go za atrakcyjną cenę, stając się tym samym właścicielem. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy interesuje nas pożyczka leasingowa na samochód. Podpisując umowę o takie zobowiązanie, automatycznie stajemy się właścicielami od początku jej trwania. Wówczas od początku zakupu przedmiotu ze środków z pożyczki, możemy zarządzać nim, modernizować go i dowolnie zmieniać, bez ponoszenia konsekwencji. 

Kolejną różnicą, którą można zauważyć, porównując leasing z pożyczką leasingową, jest okres trwania umowy. W przypadku leasingu jest on zazwyczaj ściśle określony. Z kolei jeśli bierzemy pożyczkę, możemy ustalać jej warunki z leasingobiorcą, skracając lub wydłużając okres kredytowania w ten sposób, by maksymalnie dopasować go do naszych możliwości. Firmy leasingowe podpisują umowy o pożyczkę nawet na kilka lat przy niskim RRSO. Dzięki temu dla wielu konsumentów perspektywa zaciągnięcia pożyczki leasingowej zamiast leasingu staje się atrakcyjniejsza. Możemy w ten sposób rozłożyć wysoki koszt na dłuższy okres, więc zminimalizować ryzyko zadłużenia. 

Wady i zalety pożyczki leasingowej

Zalety pożyczki leasingowej Wady pożyczki leasingowej
kciuk elastyczne warunki finansowania kciuk w dół krótki okres spłaty – najczęściej 2-3 lata
kciuk samochód kupiony w ramach umowy pożyczki pozostaje własnością pożyczkobiorcy kciuk w dół wysokie RRSO
kciuk pożyczka leasingowa to środek trwały, który nie jest powiększony o stawkę VAT
kciuk kwota finansowania to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych
kciuk możliwość pokrycia kosztów zakupu używanego pojazdu

Pożyczka leasingowa księgowanie

Tego typu pożyczka na środek trwały (np. pojazd), nie jest powiększana o stawkę VAT, w odróżnieniu od wspomnianego leasingu. W związku z tym miesięczne raty są znacznie mniejsze niż w przypadku umowy o leasing, a opcja jest dostępna dla firm, które nie są podatnikami VAT-u.

Kto może skorzystać z oferty pożyczki leasingowej?

Jeśli chodzi o leasing, zazwyczaj słyszy się o zaciąganiu go przez przedsiębiorców. Na rynku jednak pojawia się sporo ofert pożyczek leasingowych, które mogą zaciągnąć zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. Z takiej opcji korzystają jednak najczęściej rolnicy, firmy ubiegające się o dotacje, przedsiębiorcy niebędący podatnikami VAT, a także firmy, które chcą pozyskać przedmiot opodatkowany 8% stawką podatku VAT, np. medyczny.

Kiedy warto wziąć pożyczkę leasingową?

Oprócz powyższych czynników o popularności o pożyczki leasingowej decydują jej elastyczne warunki. Przede wszystkim z takiego sposobu finansowania korzystają osoby lub firmy, którym zależy na rozłożeniu długu na dłuższy okres. W przypadku leasingu, zazwyczaj udzielany jest on na krótko, np. na 2, maksymalnie 3 lata, co jest regulowane przez przepisy. Z kolei pożyczkę leasingową możemy zaciągnąć nawet na 8 lat, zyskując tym samym większy komfort. W ten sposób nie musimy ponosić zbyt wysokich kosztów miesięcznych i zaburzać naszego budżetu. Taka pożyczka daje również większą elastyczność w zarządzaniu pozyskanym środkiem. Od początku zakupu z pożyczki jest on naszą własnością. Możemy więc dowolnie zmieniać jego wygląd, naprawiać, unowocześniać i dysponować tak, jak tylko chcemy. 

Pytania i odpowiedzi

Pożyczki leasingowe dla firm są udzielane na cele związane z użytkowaniem, zakupem oraz eksploatacją pojazdu w przedsiębiorstwie. Pożyczka na środek trwały, czyli pojazd nie jest księgowana ze stawką VAT w odróżnieniu od leasingu.

Pożyczkę leasingową przez internet dostaniesz w firmach, które zajmują się obsługą przedsiębiorców poszukujących źródła finansowania w celu zakupu pojazdu. Możesz złożyć wniosek w mBanku, Credit Agricole lub Alior Banku, aby otrzymać pożyczkę leasingową na zasadach standardowego kredytu bankowego.

Aby otrzymać pożyczkę leasingową, musisz spełnić kilka wymogów formalnych oraz dostarczyć komplet dokumentów. W tym przypadku przyda Ci się zastaw rejestrowy na środku trwałym, cesja ubezpieczenia na rzecz banku, firmy pożyczkowej, a także dokumenty dochodowe przedsiębiorstwa. Na tej podstawie instytucja zweryfikuje możliwości finansowe Twojej firmy.

Aby otrzymać pożyczkę leasingową, musisz spełnić kilka wymogów formalnych oraz dostarczyć komplet dokumentów. W tym przypadku przyda Ci się zastaw rejestrowy na środku trwałym, cesja ubezpieczenia na rzecz banku, firmy pożyczkowej, a także dokumenty dochodowe przedsiębiorstwa. Na tej podstawie instytucja zweryfikuje możliwości finansowe Twojej firmy.

Na pożyczkę leasingową warto się zdecydować wtedy, kiedy chcesz być jedynym właścicielem zakupionego środka trwałego, czyli samochodu dla firmy. Decydując się na pożyczkę leasingową, zyskujesz też pełne prawo do odpisów amortyzacyjnych z racji użytkowania pojazdów.

Pożyczek leasingowych udziela większość banków komercyjnych na terenie kraju. Możesz złożyć wniosek do mBanku, Alior Banku, Santandera oraz Credit Agricole.

Na całkowite koszty pożyczki leasingowej wpływa przede wszystkim wybrany okres finansowania, całkowita kwota pożyczki, RRSO, oprocentowanie oraz prowizja banku. Na podstawie tych informacji będziesz w stanie obliczyć całkowity koszt finansowania.

Najpopularniejsze oferty pożyczek leasingowych umożliwiają rozłożenie spłaty nawet na 120 miesięcy, dzięki czemu koszty zakupu nowego auta do firmy są nieznaczne w skali miesiąca. Najczęściej przyjmuje się jednak, że okres na spłatę zobowiązania opiewa na 3-5 lat.

Nie ma żadnego ograniczenia odnośnie do tego, ile pożyczek leasingowych weźmiesz jako przedsiębiorca. Wszystko zależy od tego, jaką masz zdolność kredytową w firmie. Im wyższe dochody i lepsza wiarygodność w BIK, tym więcej masz możliwości w kwestii zaciągnięcia pożyczek leasingowych.

Niestety, ale zadłużone firmy nie mogą ubiegać się o pożyczkę leasingową. Podstawą do uzyskania pozytywnej decyzji o przyznaniu finansowania jest wykazanie odpowiednio wysokich dochodów oraz stabilności finansowej przedsiębiorstwa.

Podobne wpisy

5/5 - (2 oddanych głosów)