Zdarzają się sytuacje, w czasie których musimy sprawdzić, do jakiego banku przelewamy pieniądze. Jest to zdecydowanie pomocne np. w przypadku, gdy chcemy, aby środki jak najszybciej dotarły do odbiorcy. Dzięki temu z powodzeniem dowiemy się, w jakich godzinach dana instytucja ma sesje elixir, a więc, kiedy odbiorca może spodziewać się przelewu. Podobnie sytuacja wygląda, gdy my czekamy na pieniądze od kogoś. Wówczas sprawdzi się identyfikacja banku po numerze konta, jeśli wcześniej dostawaliśmy już z niego przelewy. Jest to przydatne też, gdy chcemy zyskać pełne bezpieczeństwo transakcji podczas zakupów zagranicznych. Warto wówczas skorzystać ze specjalnego generatora, który w zaledwie kilka sekund wskaże nam nazwę instytucji. Jak zidentyfikować numer bankowy? Czy jest to możliwe również w przypadku przelewów zagranicznych? 

Czy po numerze konta można sprawdzić dane?

Identyfikacja danych po numerze konta jest ważna dla osób, które przykładowo robią duże zakupy. Jeśli znaleźliśmy sklep, z którego oferty wcześniej nie korzystaliśmy, zrozumiałe jest, że chcemy zyskać pełne bezpieczeństwo. Zazwyczaj e-sklepy podają swoje numery konta na stronie www, aby klienci mogli skorzystać z możliwości płatności przelewem tradycyjnym. Czy możemy skopiować numer rachunku i na jego podstawie sprawdzić dane firmy? Jest to możliwe jedynie w przypadku działalności, które udostępniają szczegółowe informacje identyfikacyjne, powiązane z numerem konta. Niestety, nie sprawdzimy tego typu kwestii, jeśli mamy zlecić przelew na rachunek osoby prywatnej. Jest to spowodowane przepisami wynikającymi z Ustawy Prawo bankowe, które zabraniają bankom rozpowszechniania danych osobowych klientów. Dodatkowo, bierze się tu poda uwagę również zasady RODO, które są ściśle związane z zaostrzeniem wymogów związanych z bezpieczeństwem tzw. wrażliwych danych. 

jaki to bankJak sprawdzić właściciela po numerze konta?

W zależności od platformy, z której korzystamy podczas zamawiania zakupów, możemy na różne sposoby zidentyfikować dane właściciela konta. Przykładowo w popularnym serwisie Allegro możliwe jest sprawdzenie nie tylko opinii na temat danego sklepu i liczy transakcji, ale także właśnie danych powiązanych z firmą. Wiele sklepów korzystających z tej platformy dba o udostępnienie wiarygodnych danych, zwłaszcza jeśli zależy im na uzyskaniu statusu Supersprzedawcy. 

Zdarza się jednak, że sklep, z którego oferty chcemy skorzystać, może nie mieć podanego numeru konta. Często zachodzą sytuacje, że możemy jedynie zapłacić za transakcje bezpośrednio na Allegro za pomocą popularnych metod płatności, z wyłączeniem klasycznego przelewu. Co można zrobić z numerem konta bankowego w takim wypadku? Możemy wówczas skorzystać z darmowego narzędzia, który pomoże nam w identyfikacji numeru rachunku. 

Jak zidentyfikować numer bankowy?

Mając numer rachunku sklepu czy osoby, której chcemy przelać środki, możemy sprawdzić następujące informacje:

— Nazwę banku, w którym podmiot posiada konto osobiste;

— Adres oddziału i telefon banku;

— Adres witryny www banku;

— Numer rozliczeniowy banku. 

W czym pomogą nam następujące dane? Przede wszystkim dowiemy się, w jakim banku sklep lub osoba fizyczna posiada konto. Umożliwi to nam określenie orientacyjnie czasu, w którym pieniądze dotrą do odbiorcy i na odwrót. Dodatkowo, pamiętajmy o tym, że w ten sposób możemy zweryfikować lokalizację podmiotu. Generator wyświetli nam bowiem adres oddziału banku, w którym dany rachunek został założony. Jeśli miejsce to różni się od adresu, o którym informuje sprzedawca, wiąże się to z pewnym ryzykiem dla kupującego. 

Jaki to bank? – identyfikatory poszczególnych instytucji

W generatorze możliwa jest nie tylko identyfikacja banku po numerze konta, ale także po numerze IBAN. Obowiązuje on w przypadku transakcji międzynarodowych, czyli np. gdy kupujemy towary od podmiotu zagranicznego posiadającego zarejestrowaną firmę w innym kraju. Czy IBAN to to samo co nr konta? 

Numer rachunku składa się z 26 cyfr, z kolei IBAN z 28 znaków, które stanowią nie tylko cyfry. Dodatkowo, w formacie dot. IBAN, dwie pierwsze litery są powiązane z kodem danego państwa, np. PL. 

Po numerze konta możemy z powodzeniem rozpoznać poszczególne banki. Pomogą nam w tym cztery pierwsze znaki. Mianowicie:

— 1010 — Narodowy Bank Polski

— 1020 — PKO Bank Polski;

— 1030 — Bank Citi Handlowy;

— 1050 — ING Bank Śląski;

— 1060 — Bank BPH;

— 1090 — Santander Bank Polska;

— 1130 — Bank BGK;

— 1140 — mBank i Orange Finanse;

— 1160 — Bank Millennium;

— 1240 — Pekao S.A.;

— 1280 — HSBC;

— 1320 — Bank Pocztowy;

— 1470 — Eurobank;

— 1540 — Bank Ochrony Środowiska;

— 1580 — Mercedes Benz Bank Polska;

— 1610 — SGB Bank;

— 1670 — RBS Bank Polska;

— 1680 — Plus bank;

— 1750 — Raiffeisen Bank;

— 1840 — Societe Generale;

— 1870 — Nest Bank;

— 1910 — Deutsche Bank Polska;

— 1930 — Bank Polskiej Spółdzielczości;

— 1940 — Credit Agricole Bank Polska;

— 1950 — Idea Bank;

— 2030 — BNP Paribas;

— 2070 — FCE Bank Polska;

— 2120 — Santander Consumer Bank;

— 2130 — Volkswagen Bank;

— 2140 — Fiat Bank Polska;

— 2160 — Toyota Bank;

— 2190 — DnB Nord;

— 2480 — Getin Noble Bank;

— 2490 — Alior Bank i T-Mobile Usługi Bankowe. 

Jak sprawdzić jaki to bank zagraniczny po numerze konta?

Znamy już odpowiedź na pytanie, czy IBAN to to samo co numer konta. Wiemy, że IBAN może pomóc nam w weryfikacji banku zagranicznego, gdyż jest to nic innego, jak Międzynarodowy Numer Konta Bankowego. W przypadku, gdy chcemy dokonać transakcji zakupu towarów z innego kraju niż Polska, warto weryfikować dane powiązane z bankowością. Pozwoli to nam na zyskanie pełnego bezpieczeństwa. 

Identyfikacja banku zagranicznego po numerze konta jest przydatna w momencie zlecania przelewu zagranicznego w systemach SEPA i SWIFT. W przypadku, gdy wpiszemy sam numer konta z pominięciem liter odpowiadających konkretnemu państwu, przelew nie zostanie zrealizowany.

Numery IBAN w innych krajach to np.:

— Wielka Brytania — GB

— Niemcy — DE

— Francja — FR

— Grecja — GR

— Hiszpania — ES

— Austria — AT

— Ukraina — UA

— Litwa — LT

— Islandia — IS

— Czechy — CZ

— Bułgaria — BG.

Ważne!

Jeśli wiemy, w jakim banku podmiot posiada konto, i chcemy wykonać przelew zagraniczny, numer IBAN nie będzie wystarczający. Niezbędny jest również kod SWIFT., czyli Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Jest to specjalny kod, który ułatwia identyfikację instytucji finansowej, do której zostaje zlecony przelew. Inaczej nazywany jest także kodem BIC. Posługiwanie się SWIFT przyspiesza proces transferu środków do banku.

Jak sprawdzić SWIFT?

Jeśli np. Chcemy zrobić przelew do klienta firmy Bank Pocztowy – kod swift, sprawdzimy od ręki. Pomoże to nam błyskawiczne zrealizowanie zlecenia wysyłki środków bez zbędnych problemów. Podobnie sytuacja wygląda, gdy interesują nas inne banki. Przykładowo SWIFT w poszczególnych instytucjach to:

— Alior Bank — ALBPPLPW

— BNP Paribas — PPABPLPK

— Credit Agricole — AGRIPLPR

— ING — INGBPLPW

— mBank — BREXPLPWMBK

Bank Pekao SA kod swift, iban, adres do przelewu. SWIFT PKOPPLPW

— PKO BP — BPKOPLPW

— Santander Bank Polska — WBKPPLPP

— BOŚ Bank — EBOSPLPW

— Bank Pocztowy — POCZPLP4.

5/5 - (1 oddanych głosów)