Konta bankowe to najpopularniejsze produkty finansowe, z których możemy skorzystać w banku. Współcześnie nie wyobrażamy sobie codzienności bez rachunku osobistego, na który otrzymujemy wynagrodzenie za pracę lub zapłatę za produkty. Dodatkowo, coraz chętniej korzystamy z płatności bezgotówkowych w sklepach lub online, które umożliwia nam konto w banku z kartą debetową.

Ranking kont bankowych 2024

Millennium konto 360
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 5 zł
Ocena10/10
BNP Paribas konto
Prowadzenie konta0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 5 zł
Ocena9/10
Santander konta
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 5 zł
Ocena9/10
Mbank konto
Prowadzenie konta0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 2,5 zł
Ocena9/10
PKO konto
Prowadzenie konta0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł
Ocena8/10
Pekao konto
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0zł / od 5 zł
Ocena8/10
Alior Bank konto
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 2,5 zł
Ocena7/10
VeloBank konto
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / od 5 zł
Ocena7/10
Credit Agricole
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 6 zł
Ocena8/10
ING
Prowadzenie konta0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 5 zł
Ocena8/10

Rachunek bankowy sprawia także, że szybciej opłacamy raty za pożyczki bez bik czy kredyty poprzez bankowość elektroniczną. Jak widać, obecnie konta bankowe to opcja, bez której życie stałoby się o wiele mniej komfortowe, a nawet uciążliwe.

Darmowe konta bankowe

Konta bankowe za darmo to bez wątpienia rozwiązanie, które szuka większość klientów. Tego typu opcje szybko wskaże nam ranking kont osobistych przygotowany przez analityków finansowych. Znajdziemy w nim najlepsze na rynku oferty, z których aktualnie możemy skorzystać, a także dowiemy się, które banki proponują nowych klientom konto bankowe zupełnie za darmo. Najczęściej tego typu produkt jest możliwy po spełnieniu konkretnych warunków, np. comiesięcznych wpływów na rachunek kwoty w minimalnej kwocie. Jednak jeśli wiemy, że na nasze konta osobiste będziemy otrzymywać świadczenie lub wynagrodzenie za pracę, spełnienie ich nie sprawi problemu.

Konta bankowe ranking

Millennium konto 360
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 5 zł
Ocena10/10
BNP Paribas konto
Prowadzenie konta0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 5 zł
Ocena9/10
Santander konta
Prowadzenie konta 0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty w kraju 0 zł / 5 zł
Ocena9/10

Rodzaje kont bankowych

Na rynku finansowym możemy wyróżnić różne rodzaje kont bankowych. Różnią się one głównie pod względem celu oraz poszczególnych zasad i warunków korzystania z nich. Najpopularniejsze konto w banku to oczywiście rachunek osobisty, inaczej konto oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR). Tego typu konto bankowe posiada niemalże każdy z nas, zarówno osoby fizyczne, jak też przedsiębiorcy zakładający konto firmowe. ROR może przyjmować różne formy, np. rachunek dla młodych, czy też „senior” dla emerytów i rencistów, którzy mogą liczyć na darmowe konto bankowe.

Rodzaje kont bankowych to:

 1. Konto osobiste, czyli rachunek bankowy oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) — Tego typu konto bankowe służy przede wszystkim w celu obsługi różnego rodzaj transakcji finansowych, z których większość z nas korzysta na co dzień. Na konta ROR otrzymujemy np. zarobek, zlecamy przelewy, opłacamy rachunki, płacimy za zakupy online itp. Warto wiedzieć, że nazwa tego konta może nieco nas mylić, przez co niektórzy zakładają, że jest ono stworzone nie tylko w celach wykonywania różnych transakcji pieniężnych, ale również, by oszczędzać środki. W rzeczywistości taki rachunek bankowy nie służy do odkładania gotówki na dłuższy okres i często nie posiada żadnego oprocentowania. Konto w banku typu ROR możemy obecnie założyć w zaledwie kilka minut bez wychodzenia z domu w większości banków. Jak wcześniej wskazano, ROR możemy podzielić również na innego rodzaju rachunki, skierowane do konkretnej grupy odbiorców. Może to być np. konto dla młodych do 26 roku życia, które dzieli się też na konta dla młodzieży do 18 lat i dla osób powyżej tego wieku. Tego typu opcje zazwyczaj są w pełni darmowe po spełnieniu wymogów banku.
 2. Konto firmowe — Na rynku bankowym nie można pominąć drugiego najpopularniejszego rodzaju konta, jakim jest rachunek firmowy. Jak można się domyślić, z takiego rozwiązania najczęściej korzystają przedsiębiorcy, a takie rachunki są dostępne już dla osób z jednoosobową działalnością gospodarczą. Jest przeznaczone również dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, spółek handlowych i innego rodzaju spółek. Na takie konto w banku otrzymujemy np. wpływy od kontrahentów, regulujemy różnego rodzaj zobowiązania finansowe związane z działalnością, wypłacamy przelewem pensję dla pracowników, regulujemy składki do ZUS-u i zaliczki na podatek do Urzędu Skarbowego i wiele innych. Wielu przedsiębiorców decyduje się na założenie dodatkowego konta, czyli rachunku pomocniczego.
 3. Rachunek oszczędnościowy — Konto oszczędnościowe, jak wskazuje sama nazwa, zakładamy ze względu chęci odkładania środków oraz pomnażania nadwyżki pieniędzy. Tego typu rachunek posiada oprocentowanie, zazwyczaj jest ono zbliżone do lokaty oszczędnościowej, jednak nieco różni się od takiej opcji. Podstawową różnicą jest możliwość wypłaty z niego środków w dowolnym momencie, czego nie zapewnia lokata, przy czym nie utracimy odsetek. Oszczędnościowe konto bankowe jest podpięte do innego rachunku osobistego lub nawet do kilku kont. Jego oprocentowanie jest uzależnione od szczegółowych warunków w poszczególnych bankach oraz od zgromadzonej na nim kwoty.
 4. Konto walutowe — Jeśli wykonujemy wiele przelewów międzynarodowych, np. jako kontrahenci, lub pracujemy za granicą i potrzebujemy korzystnej oferty przewalutowania, warto wybrać taką opcję. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które otrzymują wynagrodzenie za pracę w obcej walucie, np. w EUR. Na tego typu rachunku możemy nie tylko wykonywać transakcje zagraniczne w formie przelewów, ale również wypłaty i wpłaty dewizowe.

Konto bankowe online

Niegdyś wykonywanie wszelkich transakcji finansowych stacjonarnie było codziennością. Obecnie jednak mało kto odwiedza placówki banku, aby zlecić klasyczny przelew, wypłacić gotówkę, czy też opłacić rachunki. Tego typu opcje mamy dostępne online, co zapewnia nam konto bankowe przez internet. Najczęściej przy zakładaniu rachunku w banku, otrzymujemy dane do logowania na platformę online (bankowość elektroniczną). Za jej pośrednictwem możemy załatwiać wszelkie finansowe sprawy, np. płacić za zakupy online, przelewać środki na inne konta (np. oszczędnościowe), wypłacać pensje i wiele innych. W większości banków są dostępne także specjalne aplikacje mobilne, które znacznie ułatwiają dopełnianie takich transakcji. Najczęściej wystarczą zaledwie 2 kliknięcia, aby zapłacić za zamówienie BLIKIEM czy zrobić przelew online.

Porównanie banków:

Bank Prowadzenie konta Karta BLIK?
Millennium 0 zł 0 zł TAK
BNP Paribas 0 zł 0 zł TAK
Santander 0 zł 0 zł TAK
mBank 0 zł 0 zł TAK
PKO 0 zł 0 zł TAK

Jak założyć konto w banku?

Zależnie od rodzaju wybranego konta, niektóre z nich możemy otworzyć bez wychodzenia z domu w zaledwie kilka minut. Analizując dostępne na rynku oferty, praktycznie w każdym banku od ręki online utworzymy własne konto osobiste (ROR) przez Internet. Możemy także z łatwością w ten sposób przenieść konto z jednego banku do drugiego, dopełniając kilka podstawowych formalności.

Jak założyć konto w banku przez internet?

W pierwszej kolejności musimy znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Pomogą nam w tym dostępne w Sieci rankingi, które zawierają najlepsze oferty kont bankowych, które są aktualnie dostępne. Wiele banków oferuje darmowe konto bankowe przez internet. Wówczas nie płacimy ani grosza za obsługę rachunku, ani za korzystanie z karty płatniczej, czy też otrzymujemy możliwość wypłaty środków z bankomatów w całej Polsce zupełnie bezpłatnie. Najczęściej jest to możliwe po spełnieniu określonych przez bank wymogów, które mogą być nieco różne w kilku instytucjach. Zazwyczaj należy zapewnić wpływy w wysokości min. 500 lub 1000 zł miesięcznie oraz wykonać jedną lub kilka transakcji kartą w miesiącu. Ile trwa założenie konta w banku? Zazwyczaj kilka minut, tyle potrzeba nam na złożenie wniosku i dopełnienie formalności.

konta bankowe

Załóż konto bankowe online krok po kroku

 1. Wypełnij krótki wniosek, w którym wpiszesz swoje dane osobowe, na podstawie których bank zweryfikuje tożsamość. Są to: imię i nazwisko, data urodzin, PESEL, numer i seria dowodu osobistego, numer telefonu oraz adres -email.
 2. Zaakceptuj regulamin i zapoznaj się z tabelą pobieranych przez bank opłat.
 3. Potwierdź swoje dane osobowe. Na tym etapie, zakładając konto bankowe przez internet możesz wybrać dwie różne formy. Najpopularniejszą jest przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę, dzięki któremu dane trafią do instytucji, a pracownik banku zaakceptuje ich poprawność z tymi widniejącymi w bankowości. Jeśli jednak nie masz jeszcze konta w banku, albo też chcesz uniknąć zlecania przelewu, możesz wybrać podpisanie umowy przy kurierze, który sprawdzi dane osobowe. Pamiętaj, że druga metoda zwykle wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania.
 4. Wybierając przelew weryfikacyjny, bank po otrzymaniu Twoich danych, już w kilka lub maksymalnie kilkanaście minut uruchomi Twój nowy rachunek ROR. Przy podpisaniu umowy u kuriera czas ten może wydłużyć się do 2-3 dni roboczych.
 5. Co z kartą płatniczą? Otrzymasz ją listem poleconym lub dostarczy Ci ją kurier. Zdarza się, że niektóre banki umożliwiają osobisty odbiór w wybranej placówce.

Ważne!

Niektóre banki umożliwiają założenie konta na selfie (np. PKO Bank Polski). Wystarczy zainstalować aplikację mobilną IKO, a po jej uruchomieniu wprowadzić dane osobowe we wniosku i przejść weryfikację. Proces potwierdzenia tożsamości odbywa się poprzez wyrażenie zgody na wykorzystanie naszego wizerunku, zrobienie zdjęcia dowodu osobistego z obu stron, a także wykonanie selfie naszej twarzy. Wszystkie te czynności należy przejść przez aplikację banku PKO, dzięki czemu zostanie zapewnione 100% bezpieczeństwo. Taka opcja jest dostępna również w innych bankach, np.:

Dlaczego warto założyć konto bankowe?

Posiadanie rachunku osobistego niesie za sobą wiele korzyści, zwłaszcza że w wielu przypadkach nie wymaga uiszczania jakiejkolwiek opłaty. Dzięki temu, że nasze środki bezpiecznie są gromadzone na koncie, możemy łatwiej zarządzać finansami. Bez problemu pozbywamy się konieczności płacenia gotówką i chętniej realizujemy płatności bezgotówkowe. Dodatkowo, posiadając bankowość elektroniczną, możemy w szybki sposób uiszczać opłaty za zamówienia internetowe i opłacać pilne rachunki. Konto w banku to także możliwość „podpięcia” rachunku dziecka, do którego otrzymujemy dostęp i którym zarządzamy. Wówczas mamy wgląd w wydatki naszych pociech, trzymając pieczę nad finansami.

Rachunek bankowy w wielu instytucjach łączy się również z opcjonalną ofertą założenia dodatkowych kont, np. oszczędnościowego, czy nawet otrzymaniem korzystniejszych warunków kredytowania. Obecnie większość banków zwraca uwagę na to, czy klient składający wniosek o kredyt, korzystał wcześniej z ich oferty. Posiadając konto w firmie bankowej, w której staramy się o pomoc finansowa, otrzymujemy często lepsze warunki finansowe. Zdarza się również, że niektóre banki wymagają założenia rachunku i prowadzenia go przez minimalny okres, np. 4 miesiące. Najczęściej dotyczy to kredytów hipotecznych na wyższe sumy.

Gdzie konto bankowe za darmo?

Darmowe konto bankowe to coraz częściej proponowana opcja w niemal każdym banku na rynku. Kiedyś mogli skorzystać z takiego rozwiązania jedynie seniorzy lub dzieci i młodzież do 18 roku życia. Następnie banki zaczęły wprowadzać konto bankowe dla studenta, które w wielu firmach również było bezpłatne, a w niektórych wiązało się z bardzo małymi opłatami. Obecnie konto bankowe za darmo może założyć każdy z nas. Jak to zrobić? Wystarczy otworzyć rachunek ROR w wybranym banku i spełnić następujące warunki:

 • Bank Millennium — Aby zyskać darmowe konto bankowe w Millennium, należy zapewnić co miesiąc min. 1000 zł wpływów zewnętrznych oraz wykonać co najmniej 1 płatność kartą bankową lub blikiem w miesiącu. Jest to obecnie najlepiej oceniane konto w banku.
 • BNP Paribas — Bank BNP Paribas zapewnia 0 zł kosztów za prowadzenie konta dla każdego nowego klienta. Jednak jeśli chcemy mieć darmową kartę oraz wypłaty z bankomatów, musimy spełnić konkretne warunki. Karta jest bezpłatna dla osób do 26 roku życia, które wykonają min. 1 płatność kartą w miesiącu. Jeśli chodzi o wypłaty z bankomatów w Polsce, będą one darmowe dla klientów do 26 r.ż, niezależnie od firmy, jaką wybierzemy oraz za darmo dla wszystkich w bankomatach BNP Paribas.
 • Santander — Konto bankowe za darmo w Santanderze mogą mieć osoby, które nie mają 26 lat i zapewnią wpływy miesięczne na min. kwotę 500 zł, a także zrobią co najmniej 1 przelew kartą lub BLIKIEM. Wypłaty z wszystkim bankomatów są darmowe dla osób do 26 r.ż., u starszych bezpłatne są transakcje w bankomatach Santander, a w przypadku innych firm taka usługa kosztuje 3 zł.
 • mBank — W mBanku opłata za prowadzenie konta wynosi 0 zł dla każdego klienta. Z kolei karty możemy używać w pełni za darmo, jeśli wykonamy min. 1 płatność kartą lub BLIKIEM w miesiącu. Wypłaty są darmowe we wszystkich bankach w Polsce powyżej 100 zł, poniżej tej kwoty bank pobierze 2,50 zł.
 • PKO Bank Polski — Darmowe konto bankowe w PKO BP jest dostępna dla osób, które: wykonają 5 transakcji online (poza przelewami) kartą płatniczą lub BLIKIEM w miesiącu. Wypłaty we wszystkich bankomatach w Polsce są dostępne za 0 zł za pomocą aplikacji BLIK.
 • Bank Pekao — W Pekao SA konto w banku jest dostępne za darmo dla osób do 26 roku życia lub dla tych, którzy co miesiąc otrzymają wpływy w min. kwocie 500 zł oraz zapłacą co najmniej 1 raz w miesiącu kartą.

Podsumowanie

 • Konto w banku to możliwość szybkich płatności online i bezgotówkowych;
 • Dzięki rachunkom osobistym możemy otrzymać lepsze warunki kredytowania w banku;
 • Konto umożliwia założenie darmowych rachunków np. dla dziecka, do którego mamy pełen wgląd;
 • Otrzymujemy liczne bonusy za założenie kont w poszczególnych bankach, które często osiągają nawet kilkaset złotych;
 • Nasze środki są bezpieczne, a my łatwiej zarządzamy finansami.
5/5 - (1 oddanych głosów)