Na rynku stale powstają nowe oferty faktoringu, które cechują się bardzo korzystnymi warunkami. Finansowanie faktur umożliwia firmom uzyskanie płynności finansowej i uniknięcie ryzyka niewypłacalności. Dzięki tej metodzie prowadzony biznes jest stabilniejszy, a przedsiębiorcy mogą rozwijać zakres swoich usług. Możliwe jest także podejmowanie nowych inwestycji i współpraca z nowymi kontrahentami bez obaw o brak płatności i środków na rozwój. Nie zawsze jednak wiemy, jaki najlepszy faktoring będzie odpowiedni w przypadku konkretnej działalności. Liczy się nie tylko branża i staż, ale także rodzaj biznesu i wiarygodność kredytowa. W doborze odpowiedniej oferty pomoże ranking firm faktoringowych. To najkorzystniejsze na rynku warunki, dzięki którym zyskamy pewność, że wybrana oferta jest opłacalna. 

NFG
Opłaty i prowizje1,99%
Wartość faktury 100%
Limit finansowaniado 250 000 zł
Ocena9/10
SMEO
Opłaty i prowizjeod 0,09%
Wartość faktury 100%
Limit finansowaniado 2 000 000 zł
Ocena9/10
Fakturatka
Opłaty i prowizjeod 1%
Wartość faktury 100%
Limit finansowania30 000 zł
Ocena8/10

Faktoring – co to dokładnie jest i na czym polega?

W skrócie, faktoring to specjalny rodzaj finansowania faktur. Opiera się na wykupie przez faktora (firmę faktoringową) należności za sprzedaż towarów lub usług. Podstawą jest to, aby faktury nie były przeterminowane. Taki rodzaj finansowania umożliwia przedsiębiorcom utrzymanie płynności finansowej w firmie. Mogą oni skorzystać z różnych rodzajów faktoringu, przy czym najpopularniejszym jest faktoring bez regresu. Jest to wariant pełny, który umożliwia przeniesienie na faktora nie tylko wierzytelności, ale także pełnego ryzyka i odpowiedzialności w przypadku niewypłacalności wierzyciela. Najczęściej określa się go jako najlepszy faktoring, z którego korzystają nie tylko spółki, ale także jednoosobowe działalności oraz mikroprzedsiębiorcy. 

faktoring rankingFaktoring, oferty i dostępne usługi

Faktoring to rodzaj finansowania przez firmę skupująca od przedsiębiorcy nieprzeterminowane faktury za sprzedaż towarów lub usług. Początkowo faktor przelewa na konto firmy od 60% do nawet  90% wartości kwoty, na jaką opiewa rachunek. Pobierana jest uzgodniona wcześniej prowizja faktoringowa. Jest to swoista zaliczka, którą przedsiębiorca musi uiścić na dowolne cele związane z bieżącą działalnością. Może to być na przykład wypłata pensji dla pracowników czy też uiszczenie podatków lub skup maszyn i materiałów niezbędnych do prowadzenia biznesu. Można porównać tę usługę do zobowiązania, jakim jest kredyt firmowy, ze względu na natychmiastowe dysponowanie gotówką. Jednak jest to opcja, która wiąże się z pełnym zakresem fakturowania i nie tylko. Warto poznać wszystkie usługi dostępne w ramach ofert faktoringu. 

Co daje takie rozwiązanie? Przede wszystkim decydując się na faktoring, możemy dysponować gotówką natychmiast po realizacji usługi lub dokonaniu sprzedaży towaru. Nie jest konieczne oczekiwanie na płatność kontrahenta. Przydaje się to zwłaszcza, gdy pracujemy w branżach, w których charakterystyczne są faktury z długim terminem płatności na poziomie 90 czy 120 dni. Przykładem może być TSL, dlatego też jest to świetny faktoring dla spółek spedycyjnych czy transportowych. 

Ważne!

Faktoring jest często mylony przez przedsiębiorców z windykacją. Są to dwie zupełnie rożne opcje. Przede wszystkim różnią się tym, że w przypadku windykacji, ściągane są długi, których termin zapłaty już minął. Z kolei finansowanie faktoringowe to nic innego jak przeniesienie praw na faktora do płatności nieprzeterminowanych. 

Oferty faktoring to nie tylko wyżej wspomniana usługa, ale także opcja opierająca się na innego rodzaju działaniach. Są one uzależnione przede wszystkim od wariantu faktoringu, jaki wybierzemy. Standardowo są to weryfikacja potencjalnych kontrahentów, monitorowanie płynności płatności, prowadzenie kont rozliczeniowych. Prowadzone są także działania windykacyjne, które faktor podejmuje w imieniu klienta. Z jednej strony taka opcja umożliwia poprawę płynności finansowej, z drugiej pozwala na obniżenie kosztów czynności administracyjnych. 

Faktoring porównanie ofert – jaki jest najlepszy faktoring?

Każdemu przedsiębiorstwu zależy na tym, aby znaleźć tani faktoring. Ważne jest więc poszukiwanie w rankingu takich ofert, które nie będą wymagały ponoszenia zbyt wysokiej prowizji czy odsetek. Jednak nie jest to jedyny istotny element, na który warto zwrócić uwagę. Należy przyjrzeć się takim elementom jak:

  • Rodzaje faktoringu, które oferują firmy na rynku.
  • Dodatkowe warunki umowy, wedle których przedsiębiorca otrzymuje dofinansowania.
  • Wysokość maksymalnego limitu faktoringowego.
  • Ile wynosi maksymalna zaliczka faktoringowa.
  • Jak duża jest prowizja faktoringowa (administracyjna) na pokrycie kosztów związanych z bieżącą obsługą wierzytelności. Z reguły jest wyrażona w wartości procentowej, ale może też być opłata abonamentowa. Wtedy jest pobierana przez faktora co miesiąc, kwartalnie lub raz w roku. 
  • Dodatkowe korzyści i usługi wynikające z umowy faktoringowej. Mogą to być np. bezpłatne lub promocyjne ubezpieczenie, monitoring należności, weryfikacja kontrahentów, windykacja długów. 
  • Ile wynosi prowizja za przejęcie ryzyka. Mamy z nią do czynienia w przypadku wyboru faktoringu pełnego, eksportowanego lub mieszanego. Jest stosowana również przy faktoringu cichym. 
  • Dodatkowe opłaty: za aneksy do umowy, za zweryfikowanie klientów pod względem wiarygodności finansowej, włączenie nowego dłużnika do umowy, czynności windykacyjne i tak dalej. 

Faktoring gdzie najlepiej skorzystać z usługi?

To, jaką firmę faktoringową wybierzemy, jest zależne od oczekiwań danego przedsiębiorcy. W rankingu z powodzeniem znajdziemy faktoring dla JDG, z którego warto skorzystać również na początku biznesowej drogi. To doskonały wybór dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero wchodzą w świat faktoringu i chcą przekonać się, czy taka opcja będzie korzystna w ich przypadku. Ranking firm faktoringowych jest pełen rozmaitych ofert, podzielonych wedle charakteru prowadzonego biznesu, branży i potrzeb firmy. Popularnym jest cichy faktoring, który wiąże się z brakiem powiadomienia kontrahentów o podpisaniu umowy z faktorem. Wówczas płacą oni wierzytelności tak, jak dotychczas, bez wiedzy, że przedsiębiorca korzysta z usług faktoringowych. Dopiero w przypadku przeterminowania płatności i braku wypłacalności z ich strony, dowiadują się o monitorowaniu faktur przez firmę faktoringową.

Polecany jest faktoring pełny, ale równie często wybierany jest też faktoring z regresem. Jest on z reguły tańszy niż pierwszy wariant, z tego powodu, że nie przenosimy pełnego ryzyka niewypłacalności na faktora. Wówczas w przypadku braku spłaty wierzytelności obowiązek windykowania długów spoczywa na przedsiębiorcy, nie zaś na faktorze. 

Faktoringu możemy szukać zarówno w firmach pozabankowych, jak też w bankach. Co ważne, niektóre banki są tylko pośrednikami w zawieraniu umów o usługi faktoringowe. Wówczas pełną obsługę świadczą podmioty zewnętrzne. Działalnością faktoringową mogą zajmować się także wydzielone jednostki banku, czyli tzw. spółki córki. Faktoring bankowy wiąże się jednak z bardzo surową oceną zdolności kredytowej. W związku z tym nie jest dostępny dla wszystkich, a aby otrzymywać pełen zakres usług, trzeba spełnić wiele restrykcyjnych warunków. 

Podobne wpisy

5/5 - (1 oddanych głosów)