Zadłużenie w BIK jest częstym zjawiskiem wśród Polaków, którzy biorą pożyczki dla zadłużonych. Większość firm pożyczkowych czy kredytowych ma prawo poinformować BIK o tym, że jego klient zalega z płatnością. Wpis do bazy BIK wykonuje się szybko, ale już czyszczenie BIK może być cięższe. Jak to zrobić? Czy da się wyczyścić dane z bazy BIK? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Czyszczenie BIKCzym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej (w skrócie BIK) jest to instytucja, która zbiera i gromadzi informacje o tym jak konsumenci (osoby fizyczne oraz firmy) spłacają swoje zobowiązania wobec firm pożyczkowych i kredytowych. Wraz z Biurem Informacji Gospodarczej InfoMonitor tworzą jedną Grupę BIK.

Do BIKu trafiają informację dotyczące branych pożyczek czy kredytów we wszystkich bankach oraz ponad 60 instytucji pozabankowych w Polsce. Informację te mogą być pozytywne jak i negatywne. Pozytywny wpis buduje nam dobrą historię kredytową, która potrzebna jest do wzięcia dodatkowej gotówki. Negatywny wpis często blokuje nam możliwość otrzymania pozytywnej decyzji pożyczkowej.

Jak sprawdzić czy jestem w bazie dłużników?

Jest to bardzo częste pytanie, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma negatywny wpis w BIK. O tej informacji możemy dowiedzieć się np.: biorąc kredyt w banku. Zanim dostaniemy decyzję, bank odpytuje BIK. Jeśli w wiadomości zwrotnej otrzyma informację o zadłużeniu które nie spłaciliśmy w terminie, wtedy instytucja bankowa może nie udzielić nam kredytu. 

Kolejnym sposobem na sprawdzenie czy ma się negatywny wpis w bazie dłużników jest raport BIK. Każdy z nas może pobrać go i dowiedzieć się o naszych aktualnych zobowiązaniach. W owym raporcie będzie informacja o naszych aktywny i zamkniętych pożyczkach. Będzie również można znaleźć informację o tym czy zalegamy z płatnościami.

POBIERZ RAPORT BIK

Aby pobrać raport z BIK będziesz musiał/a mieć przy sobie dowód osobisty oraz PESEL. Również niezbędny będzie dostęp do konta bankowego, przez który trzeba potwierdzić swoją tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Cały proces nie zajmuje więcej niż 5 minut, gdyż formularz best bardzo przejrzysty i zrozumiały dla każdego.

Ocena punktowa BIK

Inaczej mówiąc jest to scoring, dzięki któremu bank czy pożyczkodawca przyznaję pozytywną lub negatywną decyzję. Im wyższa ocena punktowa tym lepiej dla osoby ubiegającej się o kredyt. Na ocenę punktową mają wpływ m.in: ile kredytów już wzięliśmy, czy spłaciliśmy w terminie, ile razy wnioskowaliśmy o kredyt.

Aby polepszyć swoją zdolność kredytową warto również wyczyścić KRD, ERIF i BIG. Dzięki temu będziemy lepiej wyglądali przy ocenie pożyczkodawcy.

Jak długo trwa wpis w BIK?

Jeśli wyraziliśmy zgodę na to podczas wypełniania wniosku, to nasza historia pożyczkowa będzie widoczna dla innych podmiotów nawet przez 5 lat. Jeśli spłaciliśmy kredyt w terminie to ta informacja będzie wpływała korzystnie w momencie kiedy będziemy starali się o kolejne zobowiązanie. Zupełnie inaczej wygląda nasz wizerunek kiedy w BIK będa informacje o opóźnieniach lub braku płatności. Instytucje finansowe bez naszej zgody mogą umieścić negatywne informację przy naszym nazwisku jeśli minie 60 dni od umownego terminu spłaty kredytu czy pożyczki.

Po upływie wyżej wymienionego okresu 5 lat nasze dane w bazie BIK mogą zostać usunięte na prośbę pożyczkobiorcy.

Czyszczenie BIK – jak to zrobić?

Możemy spotkać wiele firm, które przyciągają swoich klientów hasłami ,,Czyszczenie BIK”. Jednak jest to tylko chwyt marketingowy, ponieważ jak można przeczytać na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej, usunięcie danych klienta lub jego edycję może tylko dokonać firma, która wysłała dane – najczęściej jest to bank, skok lub pożyczkodawca. Nie dajmy się nabrać! Firmy te mogą żądać za usunięcie wpisu w BIK dużo pieniędzy, a gwarancji na to nie będzie żadnej.

Nie warto ufać takim firmom, tylko narazimy się na niepotrzebną utratę pieniędzy. Czyszczenie BIK jest możliwe na parę przypadków.

Jak samemu wyczyścić BIK?

Istnieją 3 sposoby abyśmy mogli usunąć swoje dane w bazie BIK. Możemy zrobić to samemu bez żadnych kosztów:

  • Jeśli spłacimy zobowiązanie w terminie, możemy odwołać zgodę na przetwarzanie danych w BIK.Jak wyczyścić BIK? Wysyłamy takie pismo do banku lub pożyczkodawcy, pocztą lub mailem.
  • Jeśli pobraliśmy Raport BIK i zauważyliśmy błędy lub złe informację, możemy poprosić instytucje u której mamy zobowiązanie do edycji lub usunięcie nieprawidłowości.
  • Ostatnim sposobem na czyszczenie BIK, jest upłynięcie 5 lat od spłaty kredytu lub pożyczki. Po tym terminie możemy prosić o usunięcie negatywnego wpisu w BIK, dzięki temu mamy większą szansę na otrzymanie kolejnej pożyczki.

Koszt czyszczenia w BIKu

W momencie kiedy korzystamy z usług firm, które zajmują się czyszczeniem BIK to koszt jest bardzo duży. Każda firma ma indywidualny cennik, który uzależniony jest od wielu czynników. Jednak nie musimy tego robić, gdyż pobranie raportu z BIK jest darmowe.

POBIERZ RAPORT BIK

Nie musimy narażać swojego budżetu na niepotrzebne wydatki związane ze współpracą z firmami doradczymi. Czyszczenie BIK to prosty sposób, który możemy zrobić samemu. Podążając za instrukcją na głównej stronie Biura Informacji Kredytowej z łatwością osiągniemy co co chcemy.

Jak sprawdzić, czy czyszczenie BIK jest konieczne?

W sytuacji, gdy planujemy złożyć wniosek o kredyt lub większą pożyczkę w firmie pozabankowej, konieczne jest sprawdzenie, na jakim poziomie jest nasza zdolność kredytowa. Jest to niezbędne zwłaszcza w przypadku banków, które zawsze pobierają darmowy raport bik, aby sprawdzić, czy konsument jest wypłacalny. Niekiedy zdarza się, że ubiegając się o zobowiązanie typu pożyczka bez zdolności kredytowej, parabanki także zaglądają do BIK-u w celu sprawdzenia naszego scoringu. Dzięki temu zyskują pewność, że udzielone zobowiązanie będzie uiszczane w terminie, a wsparcie finansowe nie wiąże się z dużym ryzykiem braku spłaty. 

Jeśli chcemy upewnić się, że mamy szansę na pozytywną decyzję w odpowiedzi na nasz wniosek, warto samodzielnie sprawdzić raport BIK. Logowanie na platformę trwa zaledwie kilka sekund, a generowanie raportu najczęściej odbywa się bardzo szybko. Dzięki temu sami szybko znajdziemy informacje na temat naszej oceny historii kredytowej i dowiemy się, czy czyszczenie BIK jest konieczne. Jeśli nasz scoring będzie niski, a w historii BIK znajdzie się wiele negatywnych wpisów o długach, warto zastanowić się nad wcześniejszym przejściu czyszczenia historii kredytowej, a dopiero potem wnioskować o zobowiązanie.

Czas trwania czyszczenia historii w BIK

Jeśli osobiście składamy wniosek reklamacyjny do firmy gdzie braliśmy pożyczkę to firma ma obowiązek w ciągu 30 dni na odpowiedź. Po upływie tego terminu uznaje się pismo na korzyść wnioskodawcy.

Wszystkie pisma urzędowe jak i również te do instytucji finansowych warto wysyłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Przez to unikniemy nieprzyjemności związany z długim okresem oczekiwania na dostarczenie pisma.

5/5 - (3 oddanych głosów)