Zadłużenie w BIK jest częstym zjawiskiem wśród Polaków, którzy biorą pożyczki online. Większość firm pożyczkowych czy kredytowych ma prawo poinformować BIK o tym, że jego klient zalega z płatnością. Wpis do bazy BIK wykonuje się szybko, ale już czyszczenie BIK może być cięższe. Jak to zrobić? Czy da się wyczyścić dane z bazy BIK? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Czyszczenie BIKCo to jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej (w skrócie BIK) jest to instytucja, która zbiera i gromadzi informacje o tym jak konsumenci (osoby fizyczne oraz firmy) spłacają swoje zobowiązania wobec firm pożyczkowych i kredytowych. Wraz z Biurem Informacji Gospodarczej InfoMonitor tworzą jedną Grupę BIK.

Do BIKu trafiają informację dotyczące branych pożyczek czy kredytów we wszystkich bankach oraz ponad 60 instytucji pozabankowych w Polsce. Informację te mogą być pozytywne jak i negatywne. Pozytywny wpis buduje nam dobrą historię kredytową, która potrzebna jest do wzięcia dodatkowej gotówki. Negatywny wpis często blokuje nam możliwość otrzymania pozytywnej decyzji pożyczkowej.

Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Jest to bardzo częste pytanie, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma negatywny wpis w BIK. O tej informacji możemy dowiedzieć się np.: biorąc kredyt w banku. Zanim dostaniemy decyzję, bank odpytuje BIK. Jeśli w wiadomości zwrotnej otrzyma informację o zadłużeniu które nie spłaciliśmy w terminie, wtedy instytucja bankowa może nie udzielić nam kredytu. 

Kolejnym sposobem na sprawdzenie czy jest się w bik jest Raport BIK. Każdy z nas może pobrać Raport BIK i dowiedzieć się o naszych aktualnych zobowiązaniach. W owym raporcie będzie informacja o naszych aktywny i zamkniętych pożyczkach. Będzie również można znaleźć informację o tym czy zalegamy z płatnościami.

POBIERZ RAPORT BIK

Ci, którzy wiedzą że mają negatywny wpis w bazach mogą znaleźć swój kredyt z BIK, ponieważ jest sporo instytucji pozabankowych, które udzielają pożyczek dla zadłużonych.

Ocena punktowa BIK

Inaczej mówiąc jest to scoring, dzięki któremu bank czy pożyczkodawca przyznaję pozytywną lub negatywną decyzję. Im wyższa ocena punktowa tym lepiej dla osoby ubiegającej się o kredyt. Na ocenę punktową mają wpływ m.in: ile kredytów już wzięliśmy, czy spłaciliśmy w terminie, ile razy wnioskowaliśmy o kredyt.

Czyszczenie BIK – czy to możliwe?

Możemy spotkać wiele firm, które przyciągają swoich klientów hasłami ,,Czyszczenie BIK”. Jednak jest to tylko chwyt marketingowy, ponieważ jak można przeczytać na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej, usunięcie danych klienta lub jego edycję może tylko dokonać firma, która wysłała dane – najczęściej jest to bank, skok lub pożyczkodawca. Nie dajmy się nabrać! Firmy te mogą żądać na usunięcie wpisu w BIK dużo pieniędzy, a gwarancji na to nie będzie żadnej.

Nie warto ufać takim firmom, tylko narazimy się na niepotrzebną utratę pieniędzy. Czyszczenie BIK jest możliwe na parę przypadków.

Czyszczenie BIK – zrób to sam!Jak wyczyścić BIK?

Istnieją 3 sposoby abyśmy mogli usunąć swoje dane w bazie BIK. Możemy zrobić to samemu bez żadnych kosztów:

  • Jeśli spłacimy zobowiązanie w terminie, możemy odwołać zgodę na przetwarzanie danych w BIK. Wysyłamy takie pismo do banku lub pożyczkodawcy, pocztą lub mailem.
  • Jeśli pobraliśmy Raport BIK i zauważyliśmy błędy lub złe informację, możemy poprosić instytucje u której mamy zobowiązanie do edycji lub usunięcie nieprawidłowości.
  • Ostatnim sposobem na czyszczenie BIK, jest upłynięcie 5 lat od spłaty kredytu lub pożyczki. Po tym terminie możemy prosić o usunięcie negatywnego wpisu w BIK, dzięki temu mamy większą szansę na otrzymanie kolejnej pożyczki.