Zakładając własną firmę, każdy przedsiębiorca powinien zadbać o najważniejsze elementy usprawniające prowadzenie biznesu. Jednym z nich jest otwarcie rachunku bankowego, dzięki któremu możemy w prosty sposób przeprowadzać różnego rodzaju rozliczenia. Konto firmowe to kluczowa opcja, proponowana przez wiele banków, z której możemy skorzystać na atrakcyjnych warunkach. Jakimi cechami charakteryzuje się najlepsze konto firmowe, do czego ono służy i kto powinien je założyć?

Pekao konto firmowe
Prowadzenie konta 0 zł / 9 zł
Karta 0 zł / 7 zł
Bankomaty 0 zł / 2 %
Ocena10/10
AliorBank - konto firmowe
Prowadzenie konta0 zł
Karta 0 zł / 8 zł
Bankomaty 0 zł / 3 %
Ocena10/10
mBank konto firmowe
Prowadzenie konta 0 zł / 25 zł
Karta 0 zł
Bankomaty 0 zł / 3%
Ocena10/10
Santander - konta firmowe
Prowadzenie konta 0 zł / 25 zł
Karta 0 zł / 7 zł
Bankomaty 0 zł / 3,5%
Ocena8/10
PKO konto firmowe
Prowadzenie konta 0 zł / 12 zł
Karta 0 zł / 10 zł
Bankomaty 0 zł / 3,5 %
Ocena9/10
Credit Agricole konto firmowe
Prowadzenie konta 0 zł / 10 zł
Karta 0 zł / 7 zł
Bankomaty 0 zł / 3 %
Ocena7/10
Millennium - konto firmowe
Prowadzenie konta 0 zł / 20 zł
Karta 0 zł / 7 zł
Bankomaty 0 zł / 3 %
Ocena8/10
NestBank - konto firmowe
Prowadzenie konta0 zł
Karta 0 zł
Bankomaty 0 zł / 6 zł
Ocena8/10

Co to jest konto dla firmy?

Konta firmowe rachunki bieżące, z którego korzystają osoby fizyczne prowadzące działalności gospodarcze, a także spółki handlowe (np. z o. o.). Konto dla firm to niezbędny element, dzięki któremu możemy sprawnie obsługiwać finanse związane z prowadzeniem biznesu. Dzięki nim możliwe jest wygodne wykonywanie takich zleceń jak opłacanie podatków, składek do ZUS-u, czy też obsługiwanie rozliczeń z kontrahentami i przelewanie wypłaty pracownikom firmy. Jest również niezbędne, jeśli interesuje nas kredyt dla firm, gdyż dzięki niemu możemy zyskać lepsze warunki jako stali klienci banku. Na nasz rachunek wpływają też środki z pożyczki i jest konieczny do uiszczania miesięcznych rat. 

konto dla firmyKonta firmowe — jakie najlepsze?

Zakładając konto osobiste, zawsze zwracamy uwagę na wymogi stawiane przez bank i wszelkie warunki cechujące ten produkt bankowy. Każdemu klientowi zależy na tym, aby wybrane rozwiązanie było jak najkorzystniejsze, dlatego szukamy zazwyczaj takiej oferty, która nie będzie wymagała od nas ponoszenia zbyt wysokich opłat. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kont firmowych, które występują na rynku w różnych formach. Pamiętajmy, aby przy wyborze oferty kierować się kilkoma podstawowymi elementami. Przede wszystkim sprawdzajmy, czy konto firmowe online wymaga od nas opłacania kosztów za korzystanie z karty bankowej, wykonywanie przelewów, wpłaty i wypłaty z bankomatów oraz opłacanie składek do ZUS czy Urzędu Skarbowego. 

Wiele banków proponuje przedsiębiorcom darmowe konto firmowe, które nie wiąże się z naliczaniem żadnych opłat pod warunkiem spełnienia ustalonych punktów. W zależności od oferty, bank może wymagać np. comiesięcznych wpływów w określonej kwocie, czy też wykonywania min. raz w miesiącu płatności kartą. Darmowe konto firmowe w wielu bankach jest możliwe także przez wskazany okres, np. przez rok. 

Czy firmowe konta są obowiązkowe?

W zależności od tego, jaką formę posiada prowadzona przez nas działalność, nie zawsze konto dla firmy jest konieczne. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, według obowiązujących przepisów prawnych, posiadanie takiego rachunku jest absolutnym wymogiem. Dzięki kontu firmowemu możemy regulować wszelkie należności z US lub z ZUS-em, a także rozliczać się z kontrahentami. Firmowy rachunek jest również kluczowy w przypadku zaciągnięcia pożyczki na raty, którą musimy spłacać przelewem bankowym. 

Firmowe konto w banku — korzyści 

— Rejestracja firmy w urzędach — Firmowy rachunek jest konieczny do zarejestrowania działalności w CEIDG. 

— Wygoda dzięki prowadzeniem dwóch odrębnych kont — osobistego i firmowego — Możemy komfortowo oddzielić nasze prywatne finanse od środków biznesowych, które wykorzystujemy do zarządzania działalnością. Łatwiejsze jest też kontrolowanie wydatków i planowanie finansów. 

— Łatwość w zaciągnięciu kredytu — Kredyt gotówkowy zaciągnięty w banku, w którym mamy konto, może mieć o wiele lepsze warunki. Dzięki temu jesteśmy również wiarygodniejsi dla banku, gdyż ma on wgląd w naszą historię finansową. 

4.7/5 - (3 oddanych ocen)