Konto oszczędnościowe to doskonały sposób na postawienie pierwszych kroków w odkładaniu gotówki na przyszłość. Często zdarza się, że mamy możliwość rozpoczęcia przygody z oszczędzaniem, jednak gdy gromadzimy pieniądze do przysłowiowej szuflady, niestety nie zawsze przynosi to pożądane skutki. Zobacz listę najlepszych kont oszczędnościowych!

Ranking kont oszczędnościowych 2024

MBank konto oszczędnościowe
Oprocentowanie do 1,8 %
Zakres kwot do 100 000 zł
Okres obowiązywania1 - 60 miesięcy
Ocena10/10
VeloBank oszczędnościowe
Oprocentowanie 0,6% / 2%
Zakres kwot do 200 000 zł
Okres obowiązywania 3 lub 12 miesięcy
Ocena9/10
Santander konto oszczędnościowe
Oprocentowanie 0,3% / 0,8%
Zakres kwot bez limitu
Okres obowiązywanianieaktywna
Ocena8/10
Millennium konto oszzędnościowe
Oprocentowanie 0,5%
Zakres kwot do 50 000 zł
Okres obowiązywania3 miesiące
Ocena8/10

Najważniejsze informacje:

 • Przy wyborze konta oszczędnościowego ważne jest jego oprocentowanie wyrażone w skali rocznej.
 • Lokując pieniądze na koncie oszczędnościowym zyskujemy łatwy dostęp do wszystkich środków oraz zysk, który może okazać się całkiem pokaźny.
 • Zaletą posiadania konta oszczędnościowego jest dowolność co do wpłacanych środków. Sam decydujesz o tym, kiedy i ile pieniędzy chcesz ulokować na koncie.

Środki przetrzymywane w zasięgu naszej ręki najczęściej kuszą i w efekcie wykorzystujemy je wydając na niekoniecznie potrzebne cele. W sytuacji, gdy brakuje nam silnej woli do samodzielnego odkładania pieniędzy, konto oszczędnościowe okazuje się świetną opcją, które znacznie pomoże nam podjąć to zadanie i otrzymać najlepsze korzyści. Warto wówczas sprawdzić, jakie jest najlepsze konto oszczędnościowe i jakie pozytywne skutki może przynieść założenie takiego rachunku w banku.

Konta oszczędnościowe – na czym to polega

Większość z nas w życiu dorosłym, a nawet od nastoletnich lat posiada konto bankowe, na którym gromadzimy pieniądze i otrzymujemy wynagrodzenia za pracę. Jak mówi ranking kont osobistych, klasyczne rachunki w banku są niezwykle popularne, zwłaszcza w dobie nowoczesnych technologii, gdy za ich pośrednictwem możemy wykonywać praktycznie wszelkie usługi finansowe jak przelewy online, płatności BLIK-iem itp.

Najlepsze konto oszczędnościowe

MBank konto oszczędnościowe
Oprocentowanie do 1,8 %
Zakres kwot do 100 000 zł
Okres obowiązywania1 - 60 miesięcy
Ocena10/10
VeloBank oszczędnościowe
Oprocentowanie 0,6% / 2%
Zakres kwot do 200 000 zł
Okres obowiązywania 3 lub 12 miesięcy
Ocena9/10
Santander konto oszczędnościowe
Oprocentowanie 0,3% / 0,8%
Zakres kwot bez limitu
Okres obowiązywanianieaktywna
Ocena8/10

Na taki rachunek otrzymujemy również środki z kredytów gotówkowych, które zaciągamy w banku lub w sytuacji, gdy bierzemy kredyt bez bik w firmie pożyczkowej. Jednak w momencie, gdy podejmujemy decyzję o składaniu większej gotówki na istotne cele, na które będziemy potrzebować sporej sumy, interesujemy się innym rodzajem produktów bankowych, jakimi są konta oszczędnościowe. Dzięki tego typu rachunkom jesteśmy w stanie nie tylko z łatwością gromadzić potrzebne środki, ale również pomnażać je poprzez ustalone oprocentowanie. W ten sposób otrzymujemy jeszcze więcej korzyści z rozpoczęcia poważnej przygody z oszczędzaniem. 

Dla kogo konto oszczędnościowe jest opłacalną opcją?

Najlepsze konta oszczędnościowe na rynku zdobywają coraz większą liczbę zwolenników nie tylko ze względu na znaczne ułatwienie drogi w oszczędzaniu, ale również na maksymalne korzyści i opłacalność oferty. Takie usługi są skierowane przede wszystkim do osób, którym zależy na swobodnym i bezproblemowym odkładaniu określonej gotówki. Ich elastyczność jest kolejnym powodem, który przemawia za skorzystaniem z dostępnych ofert, a wynika to przede wszystkim z faktu, że nie mamy ustalonej konkretnej kwoty, którą musimy regularnie wpłacać na taki rachunek. Działanie kont oszczędnościowych opiera się przede wszystkim na ulokowaniu wybranej przez nas sumy na rachunku i automatyczne pomnożenie jej przez bank. W ten sposób w skali rocznej możemy zarobić sporą gotówkę, w zależności od wyboru oprocentowania. Co ważne, na konto osz możemy w każdej chwili wpłacać pieniądze, więc powiększać nasz majątek, a także wypłacać środki lub przelewać na osobiste konto własne, gdy jesteśmy w trudniejszej sytuacji, która wymaga posiadania dodatkowej gotówki. Większość banków umożliwia wykonanie tego typu usług raz w miesiącu zupełnie za darmo. Dzięki temu nie ponosimy żadnych skutków finansowych za to, że z konta oszczędnościowego wypłacimy potrzebną sumę. 

najlepsze konta oszczędnościowe

Jak wybrać oszczędnościowy rachunek bankowy?

Jeśli podejmiemy już decyzję o chęci efektywnego oszczędzania i założenia tego typu konta, chcemy skorzystać z jak najlepszej oferty, która przyniesie nam optymalne korzyści. Wówczas w takich sytuacjach samodzielnie przeglądamy strony banków i porównujemy dostępne usługi. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie rozsądnie określić, która oferta jest najlepsza na rynku i doskonale dopasowana do naszych kryteriów oraz możliwości finansowych. Istnieją jednak darmowe narzędzia online, dzięki którym bez zbędnego wysiłku znajdziemy korzystne konta oszczędnościowe i sprawdzimy wszelkie warunki. Mowa o rankingach kont oszczędnościowych, układanych przez specjalistów z dziedziny finansów i bankowości. Przeglądając tego typu zestawienia, zyskujemy pewność, że przedstawione w nich oferty bankowe są w pełni wiarygodne, bezpieczne i wiążą się z najlepszymi warunkami na rynku. Jak więc wybrać najlepsze oszczędnościowe konto? Przede wszystkim zwracajmy uwagę na wysokość oprocentowania, które im jest większe, tym lepiej dla nas, gdyż tym bardziej pomnożymy naszą gotówkę. Aktualnie konkurencyjną ofertę posiada np. bank PKO, w którym rachunek oszczędnościowy może założyć każda pełnoletnia osoba. 

Jak założyć rachunek oszczędnościowy?

Otwarcie konta oszczędnościowego nie jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem. Możemy zrobić to zarówno w placówce wybranego banku podczas wizyty osobistej, jak też przez internet bez wychodzenia z domu. Drugi sposób pozwala zaoszczędzić sporo czasu i formalności, a wymaga od nas jedynie złożenia formularzu elektronicznego i zawarcia z bankiem umowy o depozyt. Dzięki temu na nasze dane osobowe zostanie utworzony rachunek, na którym będziemy gromadzić i pomnażać nasze oszczędności. Z kolei w sytuacji, gdy zdecydujesz się zamknąć konto, w większości banków możesz zrobić to w aplikacji mobilnej lub bankowości elektronicznej na stronie www. 

Pamiętaj!

Konto oszczędnościowe a lokata to dwie różne rzeczy. Oprocentowanie na lokacie zazwyczaj jest wyższe niż na koncie. Lokując pieniądze w banku musisz zdecydować co jest dla Ciebie korzystniejsze.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego najczęściej jest wyrażone w skali rocznej. Określa wartość, jaką mamy zarobić na odłożonych na koncie środkach rocznie. Jeśli interesuje nas korzystne konto oszczędnościowe, oprocentowanie jest podstawową kwestią, jaką musimy sprawdzić przy wyborze. Dzięki temu, decydując się na założenie konta oszczędnościowego, zyskamy pewność, że przyniesie nam ono jak najwięcej korzyści, czyli zarobimy satysfakcjonującą kwotę. 

Oprocentowanie kont oszczędnościowych aktualnie dostępnych na rynku wskaże  nam darmowe narzędzie, jakim jest ranking kont oszczędnościowych. Znajdziemy w nim również wszelkie warunki, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o założeniu tego typu rachunku. Jakie jest obecnie oprocentowanie rachunku oszczędnościowego w poszczególnych bankach?

Nazwa Banku Oprocentowanie konta oszczędnościowego
Getin Bank do 3% lub 1,7%
Bank Citi Handlowy do 1,85%
mBank do 1,8%
Alior Bank do 1,7%
ING do 1,6%
Credit Agricole do 1,5%
Nest Bank do 1,25%

Szczegółowy warunki oprocentowania:

 • Getin Bank — Oprocentowanie konta oszczędnościowego 3% w ofercie „Bonus na Start” lub 1,7% w ofercie „Nowe środki na elastycznym koncie oszczędnościowym”/ Okres obowiązywania 12 miesięcy/3 miesiące w kwocie 10 tys. zł./ 200 tys. zł. Przy założeniu konta bonus za aktywność. Wyższe oprocentowanie na poziomie 3% tylko do 10 tys. zł. dla nowych klientów. Oprocentowanie obowiązuje przez cały rok. Oferta obowiązuje do 28 lutego 2022 roku. 
 • Bank Citi Handlowy — Konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 1,85%. Jest to jedna z najlepszych ofert na rynku, która pozwoli nam opłacalnie pomnożyć zgromadzone środki. Tego typu rachunek założymy na 6 miesięcy. Zakres kwot to 400 tys. zł. Klienci wpłacający taką kwotę, otrzymają dodatkowo 3000 zł premii. Promocja jest ważna do końca grudnia 2021 roku. Wymagane konto osobiste w Citi Handlowym.
 • mBank — Podobną ofertę kont oszczędnościowych posiada mBank. W tym banku rachunek jest oprocentowany na 1,8%, a zakres kwot obejmuje sumy do 10 tys. zł. Krótszy jest jednak czas obowiązywania, wówczas zakładamy rachunek oszczędnościowy na 3 miesiące. Wymagane jest konto w mBanku, a za założenie eKonta osobistego otrzymamy 450 zł. Promocja trwa do 08 lutego 2022 roku. 
 • Alior Bank — Dostępne w ofercie konto oszczędnościowe bez rachunku osobistego. Jeśli jednak zdecydujemy się na założenie ROR, otrzymamy wyższe oprocentowanie na poziomie 1,7%. Okres obowiązywania to 3 miesiące, a zakres kwot obejmuje sumy do 100 tys. zł. Klienci otrzymują 250 zł na start i do 240 zł premii moneyback za założenie Konta Jakże Osobistego. Promocja trwa do 17 stycznia 2022 roku. 
 • ING — W tym banku założymy konto oszczędnościowe bezterminowo z oprocentowaniem 1,6% do 5 tys. zł. Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego powyżej 5 tys. zł. wynosi 0,05%. Zakres kwot obejmuje sumy do 25 tys. zł. Wymagane jest założenie konta, przy zdecydowaniu się na Konto z Lwem Direct otrzymamy 160 zł premii + 50 zł za otwarcie z polecenia. W ING warto sprawdzić również Konto Maklerskie Elastyczne, dzięki któremu możemy opłacalnie zainwestować nasze środki. Bank zajmuje pierwsze miejsca w rankingu kont maklerskich
 • Santander Consumer Bank — Oprocentowanie konta oszczędnościowego w Santanderze wynosi 0,01% do 50 tys. zł., 0,05% dla nadwyżki ponad 50 tys. zł. Do 200 tys. zł., 0,10% nadwyżki ponad 200 tys. zł. Rachunek otwieramy na miesiąc. Jest to konto oszczędnościowe bez konta osobistego. 
 • Credit Agricole — Konto oszczędnościowe z oprocentowaniem do 1,5% na 3 miesiące. Zakres kwot do 50 tys. zł. Wymagane założenie konta osobistego. Mega bonus do 500 zł premii moneyback przy założeniu ROR w Credit Agricole dla nowych klientów. Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego 0,03% lub 0,4% do 100 tys. zł. przy wpływach na konto co miesiąc min. 1500 zł. 
 • Bank Millennium — W tym banku założymy konto oszczędnościowe Profit z oprocentowaniem do 1,25% na 60 dni. Zakres kwot obejmuje sumy do 50 tys. zł. Wymagane jest założenie konta osobistego 360st., przy którym otrzymamy 360 zł premii. Oferta ważna do 22 stycznia 2022 roku. 
 • Nest Bank — Konto oszczędnościowe z oprocentowaniem do 1,25% na 2 miesiące do 100 tys. zł. Wymagane założenie konta osobistego Nest Konto. Oferta tylko dla nowych klientów. 

Powyższe dane obowiązują w danym okresie promocji. Szczegółowe informacje, można znaleźć na bezpośredniej stronie banku.

Źródła:

https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/3096_u.htm

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971400939/U/D19970939Lj.pdf

5/5 - (3 oddanych głosów)