krd jak sprawdzićZastanawiając się nad wzięciem kredytu to zapewne niejednej osobie przemknęło kiedyś przez myśl: czy w ogóle można i jak sprawdzić, czy jestem w KRD? Na szczęście jest to możliwe i – co najważniejsze – warto to sprawdzać na bieżąco, by zorientować się, czy informacje na nasz temat widnieją w bazach Krajowym Rejestrze Długów, a więc czy jesteśmy dłużnikami. Wiedza ta jest istotna chociażby w przypadku starania się o kredyt, choć oczywiście istnieją też pożyczki bez sprawdzania baz. Dobrym rozwiązaniem jest więc sprawdzanie na bieżąco, czy jestem w KRD, żeby nie być zaskoczonym w przypadku, gdy bank czy inna instytucja odmówi nam przyznania kredytu. Dodatkowo kontrolowanie tej kwestii może nawet pozwolić nam na szybkie wykrycie oszustów podszywających się pod nas i wyłudzających kredyty na nasze dane. Należy pamiętać, iż czasem nasze dane w Krajowym Rejestrze Długów widnieją tam nawet z błahych powodów, w tym wówczas, kiedy zupełnie nieświadomie zapomnieliśmy spłacić jedną ratę. Warto więc zorientować się w przypadku KRD jak sprawdzić swój status. 

Jak sprawdzić KRD?

Jak sprawdzić w KRD siebie za darmo? Istnieje na to prosty i szybki sposób. Wystarczy wejść na stronę internetową krd.pl, a następnie wybrać „panel klienta”, gdzie można się zarejestrować. Wystarczy kliknąć „załóż konto”. W tym celu należy podać wszystkie swoje niezbędne dane, ponieważ procedura weryfikacyjna jest niezbędna do tego, aby zapobiegać możliwości dostania się na nasze konto osobom obcym. Następnie trzeba potwierdzić swój adres e-mail oraz numer telefonu, a także zaznaczyć wszystkie zgody (zgoda na przetwarzanie naszych danych do celów marketingowych nie jest oczywiście konieczna). Po tym proces rejestracji mamy już za sobą. W związku z tym jak sprawdzić czy jestem w KRD? Logując się i klikając w „panel klienta” musimy wybrać kafelek „dla konsumentów” oraz podać PESEL i hasło. Kolejnym etapem jest jeszcze weryfikacja tożsamości np. poprzez przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł lub poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego. W pierwszym przypadku proces trwa kilka minut, a w drugim może on przeciągnąć się do 24 godzin. 

Jak sprawdzić KRD na swoim koncie, kiedy już się zalogujemy?

Po przejściu procedury weryfikacji należy kliknąć „sprawdź mój PESEL”. Raport o swojej sytuacji będzie gotowy w ciągu kilku chwil. Jeśli nadal mamy problem z tym, jak sprawdzić się w KRD, to nie ma obaw – jest to bardzo proste. Klikamy w zakładkę „raporty”, a strona internetowa przeniesie nas do informacji o nas. Jeśli już orientujemy się, jak sprawdzić siebie w KRD za darmo to warto jeszcze dodać, że bezpłatnie można to zrobić raz na sześć miesięcy. W razie potrzeby częstszego sprawdzania tych danych istnieje możliwość wykupienia takiej opcji za jednorazową opłatą w wysokości 6,90 zł. 

Dlaczego warto regularnie sprawdzać się w KRD?

Wiedza o tym, jak sprawdzić, czy jestem w KRD jest bardzo istotna. Wchodzenie na swoje konto raz na sześć miesięcy pozwala na kontrolowanie swojego statusu, który ma ogromne znaczenie w przypadku starania się o kredyt. W ten sposób możemy dowiedzieć się, jakie pozytywne czy negatywne informacje na nasz temat widnieją w Krajowym Rejestrze Długów, ponieważ z reguły zdajemy sobie sprawę z tego, że zalegamy z jakąś płatnością, jednak zdarza się, że przez roztargnienie umknie nam konieczność zapłacenia na przykład jakiegoś mandatu czy rachunku. Poza tym posiadając wiedzę o swojej obecności w KRD możemy spróbować naprawić ten stan, chociażby poprzez czyszczenie BIK. W normalnym przypadku nasza historia kredytowa widnieje w BIK przez 5 lat. W związku z tym warto zorientować się, czym jest czyszczenie KRD, ponieważ może nam się to przydać. Dobrze jest także orientować się, jak sprawdzić BIK, gdyż w raporcie można sprawdzić swoją historię kredytową, ocenić szanse na otrzymanie kredytu czy pożyczki, a także skontrolować, czy nikt nie wyłudził kredytu podszywając się pod nas.  

Jeśli nasza historia kredytowa nie jest zadowalająca, a raport z KRD i BIK uniemożliwia nam otrzymanie pomocy finansowej, możemy mieć do czynienia z egzekucją długu. W związku z tym warto wiedzieć, jak dogadać się z komornikiem, by nie zostać bez środków do życia. Ponadto w kryzysowych sytuacjach wspomóc nas może pożyczka z komornikiem, czyli usługa, dzięki której pożyczymy pieniądze, nawet jeśli naszym długiem zajmuje się już komornik. Mimo iż w normalnych warunkach niemożliwe jest uzyskanie kredytu czy pożyczki w przypadku, gdy nasz dług jest egzekwowany przez komornika, niektóre instytucje pozabankowe mogą nam pomóc. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne na przykład wtedy, kiedy potrzebujemy pieniędzy na spłatę wspomnianego długu, a nie mamy innej możliwości zdobycia tych środków. 

5/5 - (2 oddanych głosów)