Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług firmy faktoringowej. Takie zewnętrzne finansowane umożliwia im utrzymanie płynności finansowej w firmie. Jest to przydatne zwłaszcza w branży, która charakteryzuje się fakturami o przedłużonym terminie płatności. Dzięki temu faktoring dla spółek zapewnia niemal od razu środki na utrzymanie firmy, a tym samym, minimalizuje ryzyko niewypłacalności. Prowadząc spółkę, niezależnie od jej rodzaju, warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega faktoring dla spółki. Jak dobrać najlepszą ofertę?

NFG
Opłaty i prowizje1,99%
Wartość faktury 100%
Limit finansowaniado 250 000 zł
Ocena9/10
SMEO
Opłaty i prowizjeod 0,09%
Wartość faktury 100%
Limit finansowaniado 2 000 000 zł
Ocena9/10
Fakturatka
Opłaty i prowizjeod 1%
Wartość faktury 100%
Limit finansowania30 000 zł
Ocena8/10

faktoring dla spółekCo to jest faktoring dla spółek?

Przedsiębiorcy niekiedy muszą uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o płatności za faktury. Jest to szczególnie zauważalne w branżach, w których typowe są rachunki z odroczonym terminem, np. TSL. Wówczas niekiedy narażamy się na zbyt małą płynność finansową. Nie otrzymując na bieżąco środków, nie mamy możliwości rozwijania biznesu, realizacji nowych inwestycji i podejmowania nowej współpracy z klientami. Taki bieg zdarzeń może wiązać się także z niewypłacalnością. Jest to charakterystyczne zwłaszcza przy spółkach, które często nawiązują współpracę z nowymi firmami. Czasem konieczna może okazać się pożyczka dla firmy, ale co w sytuacji, gdy takie finansowanie nie wystarcza? Wówczas z pomocą przychodzi faktoring dla spółek oferowany przez coraz więcej firm.

Faktoring to szereg usług mających zapewnić płynność środków w firmie. Umożliwia szybkie uzyskanie pieniędzy z tytułu transakcji zawartych pomiędzy dostawcą a odbiorcą. Mogą być nim objęte wyłącznie faktury aktualne, a więc takie, których termin płatności jeszcze nie minął. Najlepiej, aby były świeżo wystawione, dzięki czemu faktor pełnowymiarowo będzie mógł zając się zewnętrznym finansowaniem. 

Na czym dokładnie polega faktoring dla spółki? Podpisując umowę z faktorem, przedsiębiorcy zapewniają sobie ekspresowe uzyskanie środków na konto firmowe. Nie muszą przy tym czekać 30, 60, czy 90 dni, aż kontrahent opłaci koszty zrealizowanych usług czy sprzedaży towarów. Pieniądze trafiają do nich niemal od razu po zawarciu umowy faktoringowej. Faktor z kolei pobiera określoną w umowie prowizję od kwoty faktury objętej usługą. Jest to jego główny zysk, który z reguły wynosi od 1 do 3%. 

Faktoring dla spółek z o.o. – jakie są rodzaje?

Większość przedsiębiorców chce znaleźć tani faktoring, dzięki któremu poniosą jak najmniejsze koszty finansowania. To zrozumiałe, dlatego warto szukać konkurencyjnych ofert w rankingu. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka innych elementów, które pozwolą wybrać idealnie dopasowany faktoring dla spółki komandytowej czy spółki z o.o. 

Ranking firm faktoringowych wyróżnia kilka podstawowych rodzajów faktoringu. Sprawdźmy wszystkie charakterystyczne cechy. 

Faktoring z regresem dla spółek (niepełny)

Najpopularniejszym wariantem jest faktoring z regresem, z którego korzysta coraz więcej spółek. Tego typu usługi najlepiej sprawdzają się w firmach sprzedających wyroby, usługi lub towary z odroczonym terminem płatności, zwłaszcza chcących zwiększyć swoją sprzedaż. Warto wiedzieć, że taki faktoring dla spółek posiada formę niepełną. Oznacza to, że w przypadku niewypłacalności faktor nie przejmuje na siebie całego ryzyka. Wówczas to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek odzyskania środków i oddania ich faktorowi. 

Faktoring bez regresu (pełny)

Jeśli spółce zależy na pełnym zabezpieczeniu, może skorzystać z innej (pełnej) wersji faktoringu. Faktoring bez regresu umożliwia przeniesienie całego ryzyka niewypłacalności wraz z cesją faktur na faktora. W takiej sytuacji w przypadku braku płatności za fakturę, przedsiębiorca (faktorant) nie zajmuje się odzyskaniem należności i nie jest obarczony żadnym ryzykiem z tym związanym. Co ważne, przy podpisaniu umowy zmienia się numer konta, na który kontrahenci uiszczają płatności. Zostają powiadomieni o nowym rachunku, który należy do faktora. Nie będziemy więc w stanie zachować w tajemnicy korzystania z takich usług. Umożliwia nam to jednak inny rodzaj faktoringu. 

Cichy faktoring dla spółek

Niektóre spółki decydują się na cichy faktoring. Jest on charakterystyczny zwłaszcza w firmach, które nie chcą wypaść na tle konkurencji jako niewypłacalny biznes bez płynności finansowej. Na czym polega to rozwiązanie? Taki faktoring dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umożliwia utrzymanie w tajemnicy faktu podpisania umowy z firmą faktoringową. Tym samym, jest to rodzaj niepełny, a więc nie przenosimy pełnego ryzyka niewypłacalności na faktora. Kontrahenci nie wiedzą, że korzystamy z jego usług, a środki wpływają na to samo konto. W przypadku braku płatności przedsiębiorca musi zająć się odzyskaniem pieniędzy, a po ich wpływie oddaje pełną kwotę faktorowi. 

Inne rodzaje faktoringu to:

  • Faktoring mieszany – Łączy elementy faktoringu pełnego z niepełnym. 
  • Faktoring międzynarodowy – Wykorzystywany w firmach podejmujących współpracę zagraniczną. Można wyróżnić tutaj faktoring importowy i eksportowy.
  • Faktoring odwrócony – Umożliwia uzyskanie szybkiego finansowania spółce, a tym samym wydłużenie terminu zapłaty dla nabywcy. 

Podobne wpisy

5/5 - (1 oddanych głosów)