Faktoring pełny daje nam możliwość przeniesienia wierzytelności wraz z całkowitym ryzykiem niewypłacalności. Takie zewnętrzne finansowanie zapewnia płynność finansową w firmie, co z kolei wpływa na rozwój biznesu. Korzystając z usług faktora, możemy odpowiednio zabezpieczyć się w przypadku długoterminowych faktur. Wówczas całkowicie zminimalizowane jest ryzyko braku zapłaty faktur od kontrahentów. Jest to niezwykle pomocne zwłaszcza wtedy, gdy podejmujemy nową współpracę z nieznaną firmą. Interesuje Cię faktoring pełny? Co to jest i na czym dokładniej polega? Poniżej znajdziesz niezbędne wskazówki do wyboru odpowiedniego wariantu. 

NFG
Opłaty i prowizje1,99%
Wartość faktury 100%
Limit finansowaniado 250 000 zł
Ocena9/10
SMEO
Opłaty i prowizjeod 0,09%
Wartość faktury 100%
Limit finansowaniado 2 000 000 zł
Ocena9/10
Fakturatka
Opłaty i prowizjeod 1%
Wartość faktury 100%
Limit finansowania30 000 zł
Ocena8/10

faktoring-bez-regresuFaktoring pełny bez regresu a faktoring z regresem 

Zanim przejdziesz do wyboru odpowiedniego wariantu dla siebie, poznaj dokładniej termin, jakim jest faktoring. Jest to rodzaj finansowania faktur przez zewnętrzną firmę, która za swoje usługi pobiera ustaloną prowizję. Przedsiębiorcy często korzystają z takiego rozwiązania w celu utrzymania płynności finansowej. Ta z kolei pozwala im na ciągły rozwój w postaci nowych inwestycji czy poszerzenie oferty. 

Faktoring dla spółek możesz wybrać w kilku wariantach. Podobnie jest w przypadku, gdy interesuje Cię faktoring dla JDG. Niezależnie od tego, jakiego finansowania szukasz, zwróć uwagę na kilka elementów. To od oferowanych warunków zależy, czy zachowasz ryzyko niewypłacalności, czy też pozeniesieniesz je w pełni na faktora. Ty, jak faktorant, powinieneś odpowiednio dobrać formę finansowania do rodzaju Twojej działalności. 

Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami?

Faktoring bez regresu:

  • Pozwala Ci przenieść całkowite ryzyko niewypłacalności kontrahentów na faktora. Zbywasz tym samym obowiązek ściągania należności w razie braku zapłat faktur. To po stronie firmy faktoringowej pozostaje konieczność ubiegania się o płatności. Przedsiębiorcy z kolei uiszczają ustalone w umowie prowizje dla faktora, które stanowią jego główny zysk. 
  • Jest nieco droższy niż faktoring z regresem, ale daje pełne zabezpieczenie. 
  • Szczególnie poleca się go w przypadku częstego podejmowania współpracy z nowymi firmami. 

Faktoring z regresem:

  • Jest tańszą opcją. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż ryzyko niewypłacalności nie jest przenoszone wraz z cesją na faktora. Pozostaje ono po stronie faktoranta (czyli Ciebie jako przedsiębiorcy). Co to oznacza? W przypadku, gdy faktury objęte faktoringiem nie zostaną opłacone, Ty musisz zadbać o to, aby dochodzić roszczeń. Faktor ustala termin, w jakim konieczne jest oddanie mu pełnej kwoty wraz z odsetkami. 
  • Taki wariant jest polecany zwłaszcza, gdy współpracujesz ze sprawdzonymi firmami, co do których masz zaufanie. Jeśli od dłuższego czasu Twoi kontrahenci nie spóźniali się z płatnościami, możesz postawić na faktoring z regresem. 

To, co łączy te formy faktoringu, jest fakt, że obie są jawne. Oznacza to, że płatnicy faktur dowiadują się o podpisaniu umowy z faktorem. Wybierając faktoring pełny, płatności muszą być dokonywane na nowe konto (faktoranta). Alternatywą dla tego typu jest faktoring cichy, o którym przeczytasz poniżej.

Cichy faktoring – z regresem czy bez?

Tajny lub ukryty faktoring to dość specyficzna forma, na którą decyduje się coraz więcej firm. Zainteresowanie takim wariantem wynika przede wszystkim z obawy o powstanie nieprzychylnej opinii na rynku. Przedsiębiorcy chcą uniknąć uznania ich działalności za te mające problem z utrzymaniem płynności finansowej. W związku z tym często wybierają cichy faktoring, który dokonywany jest z tzw. ukrytą wierzytelnością. Klient płaci za faktury w ten sposób, jak dotychczas, na konto przedsiębiorcy. Ponadto, faktor nie ma możliwości zweryfikowania kontrahentów, a co za tym idzie, monitorowania transakcji. Nie jest to więc faktoring pełny. Koszty w tym przypadku będą o wiele wyższe z powodu ryzyka po stronie faktora. Taki wariant jest szczególnie wybierany przez firmy, które w umowie z kontrahentami mają zapisy o zakazie cesji wierzytelności.

Jak wybrać najlepszy faktoring pełny?

Twoja firma ma wielu klientów i wystawiasz naprawdę sporo faktur, które chcesz objąć faktoringiem? W takim przypadku sprawdzi się faktoring pełny z ubezpieczeniem. Jest on polecany zwłaszcza, gdy często nawiązujesz współpracę z nowymi firmami, rozszerzasz ofertę i rozwijasz sprzedaż towarów i usług. Charakterystyczny przede wszystkim w przypadku faktur z przedłużonym terminem płatności. Jeśli chcesz odpowiednio dobrać ofertę, sprawdź ranking firm faktoringowych

Znajdziesz w nim nie tylko najlepsze na rynku warunki firm oferujących faktoring pełny. Porównasz również wszelkie koszty (w tym odsetki i dodatkowe opłaty), maksymalne limity faktur oraz dodatkowe warunki umowy. 

Takie narzędzie pozwoli Ci znaleźć tani faktoring, odpowiednio dopasowany do rodzaju Twojego biznesu. 

Na co zwrócić uwagę?

  • Prowizja administracyjna – jest to główna opłata pobierana przez faktora na pokrycie kosztów związanych z obsługą wierzytelności. 
  • Prowizja za przejęcie ryzyka – charakterystyczna dla faktoringu pełnego. 
  • Wysokość zaliczki faktora.
  • Dodatkowe koszty – np. za weryfikację kontrahentów, włączenie dłużnika do umowy. 
  • Wysokość limitu faktoringowego. 
  • Dodatkowe warunki umowy. 

Podobne wpisy

5/5 - (1 oddanych głosów)