Faktoring to zewnętrzne finansowanie, z którego chętnie korzysta coraz więcej firm. Oferta na rynku jest skierowana zarówno dla spółek, jak też dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Większość przedsiębiorców przed wyborem odpowiedniej wersji zastanawia się, ile kosztuje faktoring. Jest to uzależnione od kilku czynników. Jeśli chcemy obliczyć koszty faktoringu, przykład powinien obejmować przede wszystkim prowizję faktora. Jest to główna opłata pobierana przez firmę zajmującą się faktoringiem, ale nie jedyny. Warto przed wyborem oferty sprawdzić, czym cechuje się najtańszy faktoring. 

NFG
Opłaty i prowizje1,99%
Wartość faktury 100%
Limit finansowaniado 250 000 zł
Ocena9/10
SMEO
Opłaty i prowizjeod 0,09%
Wartość faktury 100%
Limit finansowaniado 2 000 000 zł
Ocena9/10
Fakturatka
Opłaty i prowizjeod 1%
Wartość faktury 100%
Limit finansowania30 000 zł
Ocena8/10

Czym jest faktoring i ile kosztuje?

Faktoring polega na finansowaniu aktualnych faktur za sprzedaż usług lub towarów przez zewnętrzna firmę. Taki sposób umożliwia nam uzyskanie płynności finansowej w firmie. Co za tym idzie, korzystając z faktoringu, nie musimy oczekiwać na odroczone płatności, które są charakterystyczne w wielu branżach. Tym samym możliwe jest podejmowanie nowych inwestycji, nawiązywanie nowej współpracy i rozwój biznesu bez żadnych przeszkód. Na czym dokładnie to polega? W przypadku faktoringu bez regresu, faktor otrzymuje przeniesienie wierzytelności. Cesja obejmuje określoną fakturę lub faktury, a podstawą jest to, aby były one nieprzeterminowane. W przypadku rachunków, których termin zapłaty już minął, nie możemy skorzystać z faktoringu. Wówczas należy zastanowić się nad windykacją należności, aby odzyskać zaległy dług. 

Wracają do faktoringu, wraz z wierzytelnością przenoszone są również pełne prawa i obowiązki. Jest to istotne, gdy wybieramy faktoring bez regresu. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie musi obawiać się o brak płatności ze strony klientów. Kwestia odzyskania środków przechodzi na faktora. Taki faktoring cechuje się więc zbyciem ryzyka niewypłacalności. Najważniejszym plusem jest fakt, że otrzymujemy od faktora kwotę faktury pomniejszoną o ustaloną prowizję. Możemy więc od razu dysponować środkami na firmowe cele. Nie jest to jednak pożyczka dla firmy, gdyż nie spłacamy jej w ratach. 

A ile kosztuje faktoring? Jest to uzależnione przede wszystkim od prowizji pobieranej przez faktora. Zazwyczaj wynosi ona ok. 1-3% kwoty należności. Prowizja jest stała i obejmuje wszystkie objęte faktoringiem faktury. Musi zostać zawarta w umowie, w której jasno określa się, ile wynosi. Wybierając tani faktoring, cena jest jednym z najistotniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę.

tani faktoringJak obliczyć koszt faktoringu?

Należy pamiętać, że rzeczywiste koszty faktoringu to nie tylko główna prowizja faktora. Niektóre firmy pobierają również inne opłaty. Może to być nawet prowizja początkowa za sporządzenie dokumentów i przeprowadzenie analizy finansowej firm. Niekiedy naliczane są także koszty ubezpieczenia czy monitów. Wszystko zależy od konkretnej oferty. Jednak najważniejszą kwestią, którą warto się kierować, jest wspomniana prowizja dla faktora.

Z pewnością nieco tańszą opcją pod względem prowizji będzie faktoring z regresem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że faktor nie przejmuje na siebie pełnego ryzyka niewypłacalności. Jeśli więc klient nie opłaci faktury w terminie, ściąganiem należności zajmuje się przedsiębiorca, a nie firma faktoringowa. Po otrzymaniu środków musi uiścić pełną kwotę na konto faktora wraz z naliczoną prowizją. 

O podobne zasady opiera cichy faktoring. Jednak w tym przypadku kontrahent zupełnie nie dowiaduje się o podpisaniu umowy z firmą faktoringową. Jest to pełna tajemnica, która umożliwia nam uniknięcie nieprzychylnej opinii na rynku. Często przedsiębiorcy decydują się na taki wariant, aby biznes nie był traktowany jako ten mający kłopoty z płynnością finansową. 

Pozostaje pytanie, jak obliczyć koszty faktoringu? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę prowizję faktora. To główna opłata, jaka będzie nas obowiązywać. Wystarczy obliczyć 1-3% (w zależności od oferty) kwoty faktury nim objętej. W ten sposób otrzymamy wysokość opłat. Pamiętajmy, że rzeczywiste koszty faktoringu mogą obejmować również inne opłaty.

Rzeczywiste koszty faktoringu – przykład

Opłaty i prowizje wynoszą 1,99%

Wartość faktury objętej faktoringiem: 100%

Limit finansowania to 250 000 zł.

Ocena 9/10. 

Przykładowo, podpisujemy umowę na faktoring obejmujący fakturę o kwocie 50 000 zł. Opłaty wynoszą 1,99% od kwoty należności, czyli 995 zł. Faktor przelewa przedsiębiorcy kwotę pomniejszoną o swoją prowizję, tj. 49 005 zł. 

Niektóre firmy oferują o wiele większe limity finansowania, nawet do 2 milionów złotych. Zależą one między innymi od obrotów i zdolności finansowej firmy. Najtańszy faktoring na rynku może kosztować nawet mniej niż 1%. 

Warto sprawdzić wszystkie szczegółowe warunki oferty. Firmy mogą pobierać dodatkowe opłaty za weryfikację faktur, dostęp do systemu elektronicznego, weryfikację kontrahentów, monitorowanie i egzekwowanie należności czy prowadzenie kont rozliczeniowych. Najlepszy i najtańszy faktoring takie usługi będzie miał wliczone w główny koszt. 

Faktoring – gdzie tanio znaleźć ofertę?

Wybierając pierwszy faktoring, koszty finansowe są jednym z najważniejszych elementów dla przedsiębiorców. Ważne jest, aby dobrać taką ofertę, która nie zaburzy znacznie naszego budżetu firmowego. Nie jest to jednak wyłącza kwestia, którą warto sprawdzić. Przede wszystkim, należy znaleźć w pełni wiarygodną, bezpieczną i polecaną przez innych ofertę. Pomoże nam w tym ranking firm faktoringowych. Jest ułożony na podstawie szczegółowej analizy. Zawiera wyłącznie sprawdzone oferty rzetelnych firm, a jednocześnie znajdziemy w nim najkorzystniejsze warunki pod względem kosztów. 

Jeśli chodzi o tani faktoring, koszty w rankingu są wyrażone w wartościach procentowych. Obejmują nie tylko główną prowizję faktora, ale również inne opłaty. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, ile całkowicie zapłacimy za pełen pakiet usług faktora.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze faktoringu oprócz kosztów?

To, ile kosztuje faktoring to nie jedyny istotny element przy wyborze dobrej oferty. Liczy się również jego wariant, a tych mamy dostępnych naprawdę wiele. Na rynku możemy przebierać spośród wspomnianych wcześniej faktoringu bez regresu i z regresem. Pierwszy cechuje się przeniesieniem pełnego ryzyka niewypłacalności na faktora. Drugi z kolei zatrzymuje to ryzyko i obowiązek ściągania opłat leży po stronie przedsiębiorcy. Możemy wybrać też cichy faktoring, czyli ten, który umożliwi nam trzymanie w tajemnicy przed klientem umowy z faktorem. 

Oprócz powyższych, dostępny jest faktoring mieszany. Taka forma finansowania jest po części ukryta. Chodzi o to, że do momentu aż klient nie spóźni się z zapłatą, nie będzie świadomy o korzystaniu z usług faktora. Jednak w przypadku, gdy termin faktury minie, to po stronie firmy faktoringowej jest wysyłanie monitów i napominanie o zapłacie na nowe konto (faktora). Wówczas dopiero na tym etapie dowiaduje się on o podpisaniu umowy o finansowanie zewnętrzne. Może więc zdarzyć się, że klienci w ogóle nie będą wiedzieć o faktoringu. 

Uniwersalne warianty faktoringu 

Jeśli nie wiemy, jaki rodzaj faktoringu wybrać, możemy skorzystać z uniwersalnych form. Jak wskazują statystyki, najczęściej wybierany jest ten bez regresu. To doskonały faktoring dla spółek

Prowadząc jednoosobową działalność i chcąc skorzystać po raz pierwszy z takich usług, warto wybrać faktoring dla JDG. Cechuje się on sztandarowymi warunkami dopasowanymi do rodzaju naszej działalności. 

A co jeśli współpracujemy z firmami zagranicznymi i otrzymujemy zapłaty w innej walucie? Z powodzeniem znajdziemy ofertę faktoringu międzynarodowego. Takie finansowanie umożliwi nam rozliczenie się z faktorem np. w walucie euro. 

Warto sprawdzić również inne warunki, np.: termin płatności faktur, czas oczekiwania na wypłatę środków, limity kwot, opłaty za opóźnienia w zapłacie, walut faktur. Istotne są także wymogi dotyczące stażu firmy. Niektórzy faktorzy wymagają np. minimum pół roku działalności na rynku. Nie zapominajmy też o usługach dodatkowych. Polecane są usługa faktoringowe przez internet, które umożliwią nam ograniczenie formalności do minimum. 

Podobne wpisy

5/5 - (1 oddanych głosów)