Na rynku istnieje wiele firm faktoringowych, które oferują różne rozwiązania dla przedsiębiorców. Prowadząc działalność gospodarczą, większość z nas poszukuje maksymalnego zabezpieczenia swoich finansów. W tym celu korzystamy z ofert fakturowania, dzięki którym możemy zapewnić sobie płynność, nie rezygnując z podejmowania kolejnych inwestycji. Jedną z metod, jaka najczęściej jest wybierana przez różne przedsiębiorstwa, jest cichy faktoring. Taka opcja jest skierowana zwłaszcza do właścicieli firm, którzy chcą zachować w tajemnicy fakt, że korzystają z usług faktora. Faktoring cichy, inaczej nazywany tajnym, możemy znaleźć w ofertach wielu firm. Jak wybrać najlepszą? Na co zwracać uwagę? 

NFG
Opłaty i prowizje1,99%
Wartość faktury 100%
Limit finansowaniado 250 000 zł
Ocena9/10
SMEO
Opłaty i prowizjeod 0,09%
Wartość faktury 100%
Limit finansowaniado 2 000 000 zł
Ocena9/10
Fakturatka
Opłaty i prowizjeod 1%
Wartość faktury 100%
Limit finansowania30 000 zł
Ocena8/10

cichy faktoringCichy faktoring – co to jest?

Prowadzenie własnej działalności wiąże się z wieloma kłopotami, którym każdy właściciel firmy musi sprostać. Największe problemy sprawia brak płynnych płatności. Taki bieg zdarzeń blokuje nam podejmowanie nowych współprac i inwestycji, a co za tym idzie, rozwijanie naszego biznesu. Niekiedy konieczna jest pożyczka dla firmy, z której sfinansujemy ważne wydatki, niezbędne do funkcjonowania działalności. 

Nie zawsze jednak możemy wziąć kolejną pożyczkę, a zakupy na raty nie wystarczają, aby pokryć wszystkie cele biznesowe. Z pomocą przychodzą usługi faktoringowe, wśród których wyróżnia się faktoring cichy. Co to znaczy i na czym dokładnie polega?

Faktoring to usługa, o której na rynku jest coraz głośniej. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na korzystanie z takich ofert z powodu wielu korzyści. W ten sposób możemy zabezpieczyć nasz biznes, głównie pod kątem finansowym. Zapewnia to płynność środków, nawet jeśli klienci spóźniają się z zapłatą długoterminowych faktur. 

Główna zaletą faktoringu jawnego lub mieszanego jest fakt, że właściciel firmy, po podpisaniu umowy, otrzymuje kwotę, na jaką opiewają faktury objęte przez faktora. Oczywistym jest, że pobiera on swoją prowizję, która jest ustalona z góry. Jest to jego zarobek, na który mogą składać się też inne opłaty, np. przygotowawcza. Przedsiębiorca nie jest jednak w żaden sposób stratny, gdyż otrzymuje odpowiednie środki na dalszy rozwój. Tym samym unika ryzyka w razie braku spłaty przez kontrahentów. Jest to przydatne zwłaszcza w przypadku nowej współpracy z firmami, których jeszcze nie znamy. 

A o co chodzi z faktoringiem cichym? Jest to nieco zmieniona forma, która umożliwia nam ukrycie przed kontrahentem faktu korzystania z finansowania zewnętrznego. Dzięki temu firma nadal jest wiarygodna w ich oczach i nie jest traktowana jako ta posiadająca kłopoty finansowe. Wówczas nie ma miejsca cesja, a więc ryzyko niewypłacalności nie jest przejmowane przez faktora. W przypadku braku płatności, odzyskaniem należności zajmuje się przedsiębiorca. Środki wpływają na jego konto, a po ich otrzymaniu musi przelać je do firmy faktoringowej. Cichy faktoring często jest przedstawiany w ofertach jako faktoring dla spółek. Sprawdzi się jednak również w przypadku mikrofirm i jednoosobowych działalności.

Czy faktoring cichy dla zadłużonych jest możliwy?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy może skorzystać z usług faktora, mając długi firmowe. Często nie jesteśmy w stanie uniknąć opóźnień, które zazwyczaj wynikają z braku płatności od klientów. My nie otrzymujemy środków za nasze usługi, tym samym nie zawsze mamy możliwość zapłaty za potrzebne wydatki od razu. Z tego powodu pożyczka dla firm online jest tak popularna, ale nie zawsze możliwa do zaciągnięcia. Wówczas sprawdzi się szybki cichy faktoring, który jest skierowany również dla zadłużonych biznesów. Środki, jakie otrzymamy od faktora, umożliwią pokrycie zaległości. Zarazem przedsiębiorca nie musi martwić się o brak płatności ze strony klientów. 

Ważne! Aby skorzystać z cichego faktoringu, faktury, jakie chcemy objąć usługą, muszą być aktualne. Płatności nie mogą być więc przeterminowane. To podstawa, na jaką zwracają uwagę faktorzy i główna kwestia odróżniająca ich usługi od firm windykacyjnych. Jeśli chcemy odzyskać środki z zaległych rachunków, które są już przedawnione, możemy zdecydować się na windykatora długów. Pamiętajmy również, że faktor zawsze zbada wiarygodność finansową firmy. 

Cichy faktoring – gdzie najlepiej szukać ofert i jakie wybrać?

Wybierając faktoring cichy online, z pewnością natrafimy na wiele rozmaitych ofert. Nie zawsze wiemy, na co zwrócić uwagę, aby usługa okazała się korzystna. Zwłaszcza u osób, które chcą po raz pierwszy spróbować tej metody, sprawdzi się ranking firm faktoringowych. Takie zestawienie zawiera najlepsze na rynku oferty, dlatego przedsiębiorcy mogą zyskać pewność, że zostaną odpowiednio zabezpieczeni. 

W ofertach znajdują się różne rodzaje faktoringu, o których warto przeczytać, dobierając najlepiej dopasowaną wersję do naszych oczekiwań. Popularny jest faktoring dla JDG, ale z cichego faktoringu z powodzeniem skorzystają także spółki. 

Jak wybierać dobry faktoring? Cichy, z regresem czy bez?

Warto pamiętać, że aby skorzystać z pełnej formy faktoringu, należy wybierać faktoring bez regresu. Wiąże się z przeniesieniem całego ryzyka niewypłacalności na faktora. Wówczas nawet, gdy klient nie opłaci faktury, nie musimy martwić się brakiem środków. To do faktora należy obowiązek odzyskania pieniędzy, a my od początku dysponujemy kwotą na biznesowe wydatki. Taka opcja jest jednak droższa niż inne formy, ze względu na pełne ubezpieczenie. Cichy faktoring jest oferowany jednak najczęściej z regresem.

Jeśli zależy nam na mniejszej prowizji i chcemy sprawdzić, na czym polega faktoring, możemy skorzystać z tańszej opcji. Wówczas polecany jest np. faktoring z regresem, inaczej nazywany niepełnym. Jest on najpopularniejszy wśród przedsiębiorców i polecany zwłaszcza tym, w których branży długoterminowy faktury z odroczonym terminem są na porządku dziennym. 

Dość popularny jest także faktoring półjawny, czyli mieszana wersja powyższych. W takim przypadku przedsiębiorca również przenosi cesję na faktora, ale kontrahenci dowiadują się o tym dopiero w momencie, gdy termin faktury minął, i są spóźnieni z uiszczeniem środków. Może dojść do sytuacji, że informacja o korzystaniu z usług faktora wcale do nich nie dotrze. 

Czym dokładnie różni się faktoring cichy od jawnego?

  • Przy faktoringu jawnym, kontrahent od razu po podpisaniu umowy faktoringowej zostaje poinformowany o przeniesieniu wierzytelności na faktora. Z kolei faktoring cichy wiąże się z utrzymaniem tego w tajemnicy.
  • Faktoring jawny umożliwia przeniesienie pełnego ryzyka niewypłacalności na faktora. Wtedy firma faktoringowa kontaktuje się z kontrahentem, weryfikuje transakcje i sprawdza jego wiarygodność finansową. Przy faktoringu cichym taka możliwość nie występuje.
  • W faktoringu cichym wydatki związane z prowizją i odsetkami dla faktora nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Wybierając faktoring jawny, można odliczyć je od podatku. 
  • Przy faktoringu jawnym na fakturze zostanie uwzględniony numer konta firmy faktoringowej. Na nowy numer rachunku będą dokonywane zapłaty. Faktoring cichy z kolei wiąże się z sytuacją, gdy kontrahent nie wie o przeniesieniu wierzytelności i uiszcza zapłatę na to samo konto, co zawsze. Po jej otrzymaniu przedsiębiorca jest zobowiązany do oddania jej faktorowi, gdyż wcześniej otrzymał środki. 

Dla kogo faktoring cichy będzie dobrym rozwiązaniem?

Z takiej wersji faktoringu korzystają przedsiębiorcy, który obawiają się reakcji swoich kontrahentów i chcą ukryć fakt korzystania z zewnętrznego finansowania. Taki wybór umożliwia również zminimalizowanie ryzyka odbierania firmy jako tej mającej kłopoty finansowe. Oznacza to, że faktoring cichy może pomóc nam w nawiązaniu nowych relacji biznesowych i podjęciu wielu opłacalnych współpracy. 

Jednak z faktoringu cichego korzystają nie tylko przedsiębiorcy, którzy mają problemy z płynnością finansową. To także doskonały sposób dla firm, które chcą sprawniej zarządzać środkami firmowymi i uniknąć długiego oczekiwania na zapłaty. Dzięki otrzymanym pieniądzom mogą szybciej finansować nowe wydatki biznesowe. 

Podobne wpisy

5/5 - (1 oddanych głosów)