Rynek pożyczkowy w Polsce jest coraz bogatszy w różnego rodzaju oferty zarówno banków, jak i firm pozabankowych. W zależności od wybranej opcji, spotykamy się z innymi warunkami do spełnienia, aby udzielono nam potrzebnego finansowania. Zdecydowanie łatwiej jest zaciągnąć gotówkę w firmie pożyczkowej, która nie jest aż tak surowa podczas weryfikacji klientów.

Oferty banków

AliorBank
Kwotado 3 000 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 20 minut
Ocena10/10
BNP
Kwotado 250 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 30 minut
Ocena9/10
NestBank
Kwotado 550 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 30 minut
Ocena9/10
Finiata
Kwotado 100 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 7 minut
Ocena9/10
Pekao kredyt dla firm
Kwotado 300 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjado 30 minut
Ocena9/10

Nie oznacza to jednak, że nie stawia sięgam wówczas żadnych wymogów. Często niezbędna jest dobra historia kredytowa w BIK i stały dochód, z którym może być różnie, gdy prowadząc działalność napotykamy kłopoty i przeszkody. W przypadku gdy kontrahenci nie wywiązują się z opłacania faktur na czas, a my mamy dość wysokie firmowe wydatki, może okazać się, że nawet parabank odmówi nam wsparcia. Możemy jednak zwrócić uwagę na alternatywę dla klasycznych chwilówek, jaką jest prywatna pożyczka dla firm. Jak można się domyślić, tego typu produkty są udzielane przez osoby prywatne. Często jedynie taka forma może pomóc nam wyjść z finansowego dołka, jednak czy sposób ten jest w pełni legalny? Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, czy pożyczka od osoby prywatnej dla firmy jest w pełni bezpieczna i wiarygodna oraz na czym dokładnie polega taka forma zobowiązania.

Pożyczki prywatne dla firmPożyczka firmowa w parabanku

Popularne są również zobowiązania udzielał przez firmy pożyczkowe, potocznie nazywane parabankami. Mylnie przyjmuje się, że tego typu pożyczkodawcy udzielają wsparcia wyłącznie osobom fizycznym. Jak się okazuje, na rynku znajduje się wiele ofert skierowanych do przedsiębiorców, np. pożyczka dla firmy jednoosobowej. Pomimo tego, że tzw. parabanki nie wymagają spełnienia aż tak surowych warunków jak banki, nie oznacza jednak że przyznają środki każdemu, kto się do nich zgłosi. W ofertach takich firm znajdziemy z powodzeniem nawet pożyczki bez BIK, jednak są one udzielane przedsiębiorcom, którzy są w stanie regularnie spłacać ratę. Liczy się tutaj stały dochód na w miarę stabilnym poziomie, który należy udokumentować. W tym celu udostępnia się np. deklaracje podatkowe, wyciągi z kont i dokumenty finansowe firmy. 

Jak widać, nawet biorąc pożyczkę w firmie pozabankowej musimy udowodnić, że będziemy w stanie ją spłacać terminowo. Niezbędne jest więc zweryfikowanie naszych dochodów firmowych przez pożyczkodawcę, który upewni się, że mimo długów nie zaniedbamy tej sprawy. Bardzo często wymagane jest zabezpieczenie zobowiązania np. hipoteką, zwłaszcza jeśli wnioskujemy o wyższe kwoty. 

Pożyczki prywatne dla firm

Alternatywą dla powyższych jest prywatna pożyczka na firmę. Opinie o tego typu produkcie skupiają się przede wszystkim na plusach związanych z łatwością uzyskania dodatkowej gotówki. Chcąc wziąć takie zobowiązanie, nie musimy spełniać takich wymogów, jakie stawiają przed nami firmy pożyczkowe czy banki. Podstawą jest przede wszystkim dochód, na podstawie którego będziemy mogli spłacić zaciągniętą pożyczkę od osoby prywatnej. Nie zwraca się tu również uwagi na historię w BIK, która z reguły nie jest nawet sprawdza. Nie jest ważna także historia kredytowa, której prywatne osoby nie weryfikują. Warto pamiętać, że w ramach takiej pomocy finansowej nie zaciągniemy raczej wysokich kwot. Najczęściej tego typu oferty skierowane są do przedsiębiorców chcących pożyczyć zaledwie kilkaset złotych. Zdarza się jednak, że prywatni pożyczkodawcy proponują nawet kilka tysięcy w ramach pożyczki. Prywatne pożyczki są świetnym sposobem na chwilowe podbudowanie budżetu firmowego, jednak przygotujmy się na wyższe koszty niż w pozostałych przypadkach. Są one droższe niż klasyczne rozwiązania w parabankach, zwłaszcza pod względem oprocentowania. Możliwe są jednak negocjacje, które zawsze warto podjąć z osobą udzielającą wsparcia. 

Pozostaje pytanie, czy prywatne pożyczki dla firm są udzielane na dowolny cel? W niemal każdym przypadku osoba wystawiająca ogłoszenie nie jest zainteresowana tym, na co wydamy uzyskane środki. Nie musimy więc dokumentować naszych wydatków, a pieniądze przeznaczamy nawet na spłatę zaległości czy na pokrycie kilku celów naraz. 

Prywatna pożyczka na firmę – ważne informację

Przede wszystkim pamiętajmy, że niektóre ogłoszenia mogą być umieszczane przez oszustów. Zwłaszcza jeśli szukamy ofert w Sieci, nietrudno natrafić na osobę, która ma na celu wyłudzenia lub naciągnięcie nas na horrendalne koszty. W związku z tym przed wyborem oferty, konieczne jest zweryfikowanie pożyczkodawcy. Jednak jak to zrobić w przypadku osoby prywatnej? Warto wybierać propozycje osób, z których pomocy korzystali nasi bliscy. Jeśli nie mamy w rodzinie czy wśród przyjaciół nikogo takiego, możemy prześledzić opinie w Internecie. Z kolei gdy ogłoszenie jest wystawione przez przedsiębiorcę, można zweryfikować firmę poprzez NIP. 

Ważne jest również dokładne przeanalizowanie warunków umowy. Podstawą jest jej podpisanie, gdyż stanowi ona zabezpieczenie dla obu stron. W żadnym wypadku nie zgadzamy się na pożyczanie pieniędzy „na słowo”, gdyż może wiązać się to z niebezpieczeństwem, np. z zastraszaniem. Konieczne jest także sprawdzenie, czy w umowie zostało zawarte zabezpieczenie pożyczki, na jakie się umawialiśmy. Często oszuści próbują wyłudzić dodatkowe koszty. 

Jak wziąć prywatna pożyczka na firmę? 

Po ustaleniu warunków i przeczytaniu umowy, gdy wszystkie zapisy się zgadzają, wystarczy podpisać dokument i odebrać ustaloną kwotę w gotowce lub na konto. Pamiętajmy o dotrzymywaniu terminów spłaty, aby nie narazić się na wysokie odsetki. Proces nie jest skomplikowany i mamy tu do czynienia z minimalną ilością formalności. Nie musimy ani składać wniosku, ani udostępniać zaświadczeń o dochodach. Unikamy także ryzyka pobrania środków przez komornika w razie egzekucji. Pieniądze najczęściej otrzymujemy jeszcze tego samego dnia, nie musimy oczekiwać na przelew bankowy. 

Z jakimi konsekwencjami wiąże się brak spłaty prywatnej pożyczki?

Wszystko zależy od tego, na jakich warunkach podpisaliśmy umowę. Najczęściej osoby prywatne udzielające pożyczek w wyższych kwotach i na dłuższy okres, wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Zazwyczaj początkowo otrzymujemy wezwanie do zapłaty zaległości w trybie określonym w umowie (jest on nie krótszy niż 7 dni). Wypowiada się również umowę, z reguły z terminem min. 30 dni. W przypadku bezskutkowych ponagleń wielu pożyczkodawców zgłasza się do kancelarii prawnych, które pomagają im w rozwiązaniu sporu i odzyskaniu pieniędzy. Jeśli również ten sposób nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, sprawa trafia na drogę sądową. Dłużnik bowiem musi przygotować się nie tylko na konieczność spłaty zaległości, ale również pokrycie dodatkowych kosztów sądowych. 

Prywatna pożyczka na firmę – wady

Jak każde zobowiązanie, również pożyczka prywatna dla firm posiada swoje wady. Przede wszystkim warto tu wziąć pod uwagę wyższe koszty niż w przypadku pożyczek bankowych czy chwilówek w parabanku. Nie są udzielane również wysokie sumy, a prywatne osoby mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia, jeśli nie potwierdzamy naszych dochodów. Istnieje również ryzyko padnięcia ofiarą oszusta, który wystawia ogłoszenie wyłącznie w celu wyłudzenia danych lub naciągnięcia nas na pieniądze. Z tego też powodu warto być szczególnie ostrożnym przy wybory oferty. 

Prywatna pożyczka na firmę – zalety

Niebagatelnym plusem takich pożyczek jest łatwość w ich zaciągnięciu. Nie musimy wówczas spełniać wielu formalności, a z reguły jedynymi są ustalenie warunków umowy i podpisanie dokumentu na ich podstawie. Pożyczka od osoby prywatnej dla firmy jest udzielana bez składania wniosku i udostępniania dokumentów. Pozwala to nam zaoszczędzić czas, gdy zależy nam na szybkim uzyskaniu środków. Nie są sprawdzane również bazy i rejestry, ani nie jest weryfikowana zdolność kredytowa. 

Bardzo dużą zaletą jest szybkość całego procesu. Pieniądze trafiają do nas niemal od razu po podpisaniu umowy. Istnieje również zerowe ryzyko pobrania środków przez komornika prowadzące egzekucję, gdyż otrzymujemy je w gotówce. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że otrzymaną pożyczkę wydajemy na dowolne cele bez ich ujawniania. 

Pytania i odpowiedzi

Prywatne pożyczki pozabankowe dla firm są bezpieczne, o ile dokładnie zweryfikujesz warunki finansowania oraz renomę pożyczkodawcy. Takie formy pozyskania środków dla firmy są dobre dla przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej.

Prywatną pożyczkę dla firm możesz otrzymać w instytucjach pozabankowych oraz u prywatnych inwestorów. Możesz złożyć wniosek w firmie Finiata lub Nest Bank, aby otrzymać kwotę nawet do kilkuset tysięcy złotych w opcją wypłaty środków w 24 godziny.

Koszty prywatnej pożyczki dla firmy są uzależnione od wartości oprocentowania, prowizji, odsetek karnych za opóźnienia w spłacie, okresu finansowania i całkowitej kwoty pożyczki. Na podstawie tych danych możesz realnie ocenić koszty odsetkowe pożyczki firmowej prywatnej.

Okres spłaty pożyczki prywatnej na firmę może wynosić nawet do 120 miesięcy. Ostateczne warunki udzielenia finansowania oraz okresu spłaty zawsze ustala pożyczkodawca.

Na firmę możesz wziąć dowolną ilość pożyczek prywatnych, ale u różnych pożyczkodawców. Musisz pamiętać, że opcja przyznania finansowania jest uzależniona od oceny wypłacalności przedsiębiorstwa. Brak dochodów uniemożliwi Ci zaciągnięcie kilku pożyczek prywatnych na firmę.

Oczywiście, że tak. Wystarczy, że wybierzesz firmę pożyczkową, która udziela pożyczek prywatnych dla przedsiębiorców. Zadłużenia nie wykluczają możliwości ubiegania się o prywatne pożyczki, choć negatywne wpisy w BIK lub brak dochodów może być przeciwwskazaniem do jej przyznania.

W przypadku pożyczek prywatnych dla firm nie ma konieczności weryfikacji rejestrów dłużników ani dochodów pożyczkobiorcy. Sposób weryfikacji firmy ubiegającej się o pożyczkę prywatną to indywidualna kwestia każdego pożyczkodawcy.

Do prywatnych pożyczek na firmę nie jest wymagana dodatkowa dokumentacja dochodowa. Aby zwiększyć swoje szanse na pozyskanie finansowania, warto przygotować dokumenty dochodowe przesiębiorstwa oraz sprawdzić wcześniej historię wpisów w BIK.

Prywatnej pożyczki na firmę nie otrzymasz, jeśli nie wykazujesz żadnych dochodów lub masz zadłużenia na swoim koncie, które generują ciągłe opóźnienia w spłacie aktywnych zobowiązań. Pożyczki prywatne są udzielane bez formalności, ale tylko wtedy, kiedy nie pojawia się nadmierne ryzyko braku spłaty zadłużenia.

Pożyczki prywatne na firmę mogą być udzielone w kwocie nawet do 3 mln złotych. Ostateczne warunki finansowania uzależnione są od propozycji przygotowanej przez prywatnego pożyczkodawcę.

Pożyczki pozabankowe prywatne dla firm są widoczne w BIK. To formy finansowania, które coraz częściej są weryfikowane przez Biuro Informacji Kredytowej i mogą rzutować na scoring potencjalnego pożyczkobiorcy w przyszłości. Fakt zaciągnięcia prywatnej pożyczki na firmę z pewnością zostanie odnotowany w BIK.

Podobne wpisy

5/5 - (1 oddanych głosów)