Pożyczka dla przedsiębiorstwa to przydatne źródło finansowania w przypadku, gdy w naszej firmie zmagamy się z brakiem funduszy na bieżące wydatki lub na inwestycje. Utrata płynności finansowej z powodu braku zamówień lub opóźnień z płatnościami przez kontrahentów, czy też brak środków na dalszy rozwój biznesu? Pożyczka dla firmy bez ZUS, US, biznesplanu, czy zaświadczenia o dochodach może pomóc nam w przezwyciężaniu ograniczeń finansowych i bez przeszkód prowadzić biznes w pożądanym przez nas kierunku. 

Dowiedz się, na czym polega pożyczka na firmę, kto może o nią wnioskować, ile można otrzymać oraz jakie są najlepszy oferty. 

AliorBank
Kwotado 3 000 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 20 minut
Ocena10/10
BNP
Kwotado 250 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 30 minut
Ocena9/10
NestBank
Kwotado 550 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 30 minut
Ocena9/10
Finiata
Kwotado 100 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 7 minut
Ocena9/10
Pekao kredyt dla firm
Kwotado 300 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjado 30 minut
Ocena9/10

pożyczki dla firmPożyczka dla firmy – podstawowe informacje

Pożyczki dla firm to oferty instytucji pozabankowych dedykowanie dla przedsiębiorców, którzy szukają dodatkowych źródeł finansowania. Nowo powstałe start-upy oraz małe firmy napotykają na swojej drodze wiele problemów – w tym brak funduszy na realizację dalszych projektów, pozwalających im rozszerzać ofertę i grono klientów oraz przebić się przez będącą na lepszej pozycji konkurencję. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest pożyczka prywatna dla firm, zawierana między instytucją pozabankową a partnerem. 

Kiedy warto zaciągnąć pożyczkę dla firmy?

Z pewnością jest to dobre źródło finansowania, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. Na co można przeznaczyć pożyczkę firmową? Można nią finansować działalność jednoosobową, spółki osobowe, kapitałowe, czy też inne podmioty – nie ma ograniczeń w zakresie rodzaju firmy. Pożyczka dla jednoosobowej firmy pozwala na dalszy rozwój działalności gospodarczej, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości uzyskania środków w inny sposób np. dotacje z urzędu pracy, dofinansowania unijne, czy finansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju. 

Z pożyczki dla firmy mogą skorzystać także dłużej działające przedsiębiorstwa. Bywają różne sytuacje zależne lub niezależne od nas, które mogą powodować, że działalność nie generuje wystarczających dochodów, aby móc w dalszym ciągu skutecznie prosperować na rynku. Mogą to być lepsze działania marketingowe konkurencji, zwiększenie podatków lub rachunków za media, wysokie koszty utrzymania kadry pracowniczej, czy też mniejsze zainteresowanie danym produktem lub usługą. 

Na jaki cel można zaciągnąć pożyczkę dla przedsiębiorstw?

Na jaki cel mogę wykorzystać pożyczkę dla firm? Po uzyskaniu wnioskowanej sumy w ramach pożyczki na działalność gospodarczą, otrzymane środki możemy przeznaczyć na dowolny cel – pod warunkiem, że jest on związany z ponoszeniem bieżących wydatków lub inwestycjami w przedsiębiorstwie. Wszystko zależy od branży oraz kierunku rozwoju. Dodatkowe środki pozwolą na zmodernizowanie maszyn produkcyjnych, unowocześnienie procesu produkcji, czy też na rekrutację nowej kadry pracowniczej. Otrzymany kapitał umożliwi nabycie niezbędnego sprzętu, zwiększającego efektywność i komfort pracy. Pożyczka dla firm to także dobre rozwiązanie dla firm, które potrzebują dostępu do systemów obsługi oraz programów komputerowych, które często są opłacane w systemie miesięcznej subskrypcji – brak płynności finansowej może przyczynić się do uniemożliwienia lub  utrudnienia wcześniej wykonywanych zadań. 

Jak możemy zauważyć, pożyczki dla firm właściwie nie mają ograniczeń dotyczącego celu. Co ważne, nie musimy rozliczać się z parabankiem, na co przeznaczyliśmy uzyskane aktywa. To znaczne udogodnienie dla przedsiębiorców, którzy są zwolnieni z formalności i zyskują pełną swobodę w rozdysponowaniu pożyczonych środków. 

Pożyczka dla firm – ile można maksymalnie dostać?

Zastanawiasz się, ile można wziąć pożyczki na firmę? Parabanki nie mają takich możliwości udzielenia finansowania jak instytucje bankowe, więc maksymalna kwota pożyczki nie będzie aż tak wysoka. Jednakże dostępne oferty pożyczkowe to dobra alternatywa dla produktów bankowych, gdzie wymagane jest spełnienie wielu wymagań odnośnie dochodu, czy przygotowanie odpowiednich dokumentów.

Standardowa pożyczka dla firmy pozwala uzyskać nawet do kilku milionów na dowolny cel związany z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Uproszczona procedura, wnioskowanie przez internet i szybka decyzja pożyczkowa pozwalają na błyskawiczny przelew pieniędzy na konto firmowe. Oczywiście, jeśli nasza firma nie generuje wystarczająco dużych dochodów, lub jest zadłużona, parabank może nam zaoferować nieco mniejszą kwotę, aby zmniejszyć ryzyko związane z niewypłacalnością. Warto wtedy negocjować z instytucją w celu uzyskania jak najlepszych warunków pożyczki.

Jakie są rodzaje pożyczek dla firm?

Niektóre instytucje bankowe proponują co najmniej kilka ofert pożyczek dla firm, co oznacza, że przedsiębiorcy mają zapewnioną możliwość wyboru. Działają więc podobnie jak banki, które oferują klientom biznesowym szeroki wybór kredytów dla firm dopasowanych do potrzeb kredytobiorcy.

Pożyczka dla firmy – rodzaje:

  • pożyczka inwestycyjna,
  • pożyczka obrotowa, 
  • pożyczka płatnicza,
  • pożyczka pomostowa, 
  • pożyczka technologiczna,
  • faktoring dla firm.

Pożyczka inwestycyjna jest przeznaczona na realizację wszelkiego rodzaju projektów inwestycyjnych, które wymagają wniesienia znacznego kapitału. Z kolei celem pożyczki obrotowej jest zapewnienie środków finansowych niezbędnych na pokrycie bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pożyczka pomostowa pozwala na uzyskanie płynności finansowej w firmie, a pożyczka pomostowa zapewnia dostęp do funduszy od momentu poniesienia pierwszych wydatków na wykonanie projektu, przed uzyskaniem rekomendacji. Mniej popularna opcja, czyli pożyczka technologiczna może być przeznaczona na rozwój technologii produkcji. 

Warto wziąć pod uwagę faktoring dla firm, który polega na finansowaniu faktur sprzedażowych. Oferuje go wiele firm finansowych m.in. Smeo, Monevia, eFaktor. Dzięki faktoringowi otrzymujemy środki zaraz po otrzymaniu faktury, bez konieczności czekania na przelew od kontrahenta. To dobre rozwiązanie dla firm, którym zależy na utrzymaniu płynności finansowej.

Kto może wziąć pożyczkę na firmę?

Czy firmy mogą łatwo uzyskać pożyczkę? W większości przypadków tak, gdyż wymagania stawiane przyszłym pożyczkobiorcom nie są tak rygorystyczne, jak w przypadku stacjonarnych banków. Instytucje pozabankowe nie powinny mieć problemu z udzieleniem kapitału nawet firmom o niewielkich dochodach lub dopiero wkraczających na rynek. 

Chwilówki dla firm można dostać bez większych formalności. W praktyce pożyczka dla firmy wiele się nie różni od pozabankowej pożyczki konsumenckiej. Nieco inne mogą być kryteria udzielenia wsparcia, wymagane dokumenty, czy możliwa kwota do uzyskania. Jednakże w obu przypadkach chodzi o to samo – szybki dostęp do funduszy online bez zbędnych procedur i przejrzyste warunki umowy. 

Kto może wziąć pożyczkę na firmę? Stawiane warunki mogą różnić się w zależności od instytucji pozabankowej. Z zobowiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy spełniają określone przez parabank wymagania, takie jak:

  • ukończony 18, 21 lub 25 rok życia – zależy od konkretnej firmy,
  • polskie obywatelstwo,
  • zamieszkiwanie pod adresem w Polsce,
  • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • posiadanie osobistego rachunku bankowego,
  • ważny dowód osobisty,
  • adres e-mail lub numer telefonu,
  • udokumentowane źródło dochodu.

Pożyczka dla firm a zdolność kredytowa

Podobnie jak instytucje bankowe, parabanki weryfikują źródło oraz wysokość dochodów klientów biznesowych. Jednakże posiadania dobrej zdolności kredytowej nie jest warunkiem koniecznym do uzyskania pożyczki dla firm. Nawet przedsiębiorstwa, które generują niewielkie dochody, mają duże szanse na otrzymanie finansowania. Większy problem może pojawić się w przypadku generowania start – w tym wypadku instytucje nieco ostrożniej podchodzą do takich firm i z reguły oferują pożyczkę na mniejszą kwotę lub z dłuższym okresem kredytowania. 

Czy mając złą historię kredytową, można otrzymać pożyczkę dla firm?

Zadłużone firmy np. w ZUS, US i instytucjach prywatnych, lub wpisanych w bazy dłużników BIK lub KRD mogą mieć trudności z uzyskaniem finansowania w formie pożyczki dla firm. W tym wypadku konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie spłaty zobowiązania.

Dopuszczalną formą zabezpieczenia jest majątek firmy lub prywatne aktywa właściciela. Najczęściej spotyka się pożyczki dla firm pod zastaw nieruchomości lub zastaw samochodu. Zaletą pożyczki z zabezpieczeniem hipotecznym jest zwiększona maksymalna kwota zobowiązania – w zależności od wartości zastawu możemy ugrać nawet o 100 000 do 500 000 zł więcej.   

Zazwyczaj firmy pożyczkowe mają elastyczną politykę odnośnie historii kredytowej klientów, dlatego też możliwa jest pożyczka bez BIK. Jednakże nie oznacza to, że prywatni pożyczkobiorcy nie weryfikują baz dłużników BIK, KRD, BIG – w przypadku dużego zadłużenia lub wcześniejszych problemów ze spłatą długów mogą odmówić udzielenia finansowania. Jeśli jednak dług będzie niewielki, a opóźnienia w spłacie niewykraczające poza dopuszczalną normę nadal jest spora szansa na pożyczkę na firmę. 

Pożyczka a kredyt dla firm – różnice

W zasadzie pożyczka i kredyt firmowy nie są podobnym produktem finansowym. Jednakże istnieją pewne różnice. Najważniejszymi z nich jest sposób wnioskowania oraz maksymalny koszt.

Wniosek o pożyczkę konsumencką musi zawierać źródło oraz wysokość dochodów. Z kolei kredyt firmowy powinien zawierać większą liczbę dokumentów, takich jak zaświadczenie z US i ZUS, podanie dodatkowych danych finansowych firmy itp. Ponadto liczba formalności jest mniejsza, a stawiane wymagania mniej rygorystyczne niż w przypadku banków. Z tego powodu łatwiej jest uzyskać finansowanie z firmy pożyczkowej. W instytucjach bankowych jest możliwość starania się o większy kapitał, ale niektóre firmy pożyczkowe niewiele odbiegają od ofert bankowych w kwestii maksymalnej kwoty finansowania. Oferują pożyczki dla firm do kilkuset tysięcy złotych, a z dodatkowym zabezpieczeniem nawet do miliona złotych.

Niestety mniejsze wymagania dotyczące zdolności i BIK, a także uproszczona procedura wnioskowania nieuchronnie wiążą się z wyższymi kosztami za udzielenie pieniędzy. 

Pożyczka dla firm – procedura wnioskowania

Jak wziąć pożyczkę dla firm? Zaciągnięcie prywatnej pożyczki na działalność gospodarczą nie jest skomplikowane i nie powinno zająć więcej niż jeden do dwóch dni. Jeśli wnioskujemy o małą kwotę i nie mamy problemów z zadłużeniem w organach państwowych oraz z historią kredytową w BIK, to do wnioskowania potrzebne będzie jedynie dokument tożsamości oraz podanie podstawowych danych finansowych firmy, które wykazują źródło i wysokość dochodów. 

Jak mogę dostać pożyczkę dla firm? Są na to dwa sposoby. Możemy złożyć wniosek o pożyczkę dla firmy stacjonarnie w placówce firmy finansowej, a także zdecydować się złożyć wniosek online. Dzięki temu rozwiązaniu masz możliwość szybkiego uzyskania pieniędzy na przedsiębiorstwo bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności. 

Wniosek online dla pożyczki dla firm 

Pożyczka dla firm online – jak ją otrzymać? Wystarczy wejść na stronę internetową parabanku i wybrać odpowiednią ofertę, dobierając kwotę oraz czas spłaty zobowiązania. Następnie zostaniemy przekierowani do formularza elektronicznego, w którym niezbędne będzie podanie takich informacji jak:

  • danych osobowych i kontaktowych, 
  • adres zamieszkania,
  • numer i seria dowodu osobistego,
  • numer konta bankowego,
  • informacji, które są niezbędne do określenia zdolności kredytowej (źródło i wysokość dochodów),
  • numer telefonu lub adres e-mail.

Czasem konieczne jest przedstawienie dodatkowych dokumentów, takie jak potwierdzenia uregulowania płatności w US i ZUS, szczegółowe dokumenty finansowane przedsiębiorstwa i plan inwestycji. Z reguły będzie miało to miejsce w wypadku, gdy wnioskujemy o większe kwoty, lub gdy mamy gorszą historię kredytową.

Weryfikacja tożsamości dla pożyczki firmowej online odbywa się za pomocą przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę 1 zł lub 1 gr lub za pośrednictwem specjalnych aplikacji do potwierdzenia tożsamości (np. Kontomatik). Ma to zapobiegać sytuacjom, w których pożyczka dla firmy zostanie otrzymana na skradziony dowód przez nieuprawnioną osobę. Po weryfikacji tożsamości oraz analizie zdolności kredytowej i baz dłużników firma pożyczkowa podejmuje decyzję. Pieniądze można uzyskać nawet w ciągu dnia od wysłania wniosku.  

Ile czeka się na pożyczkę firmową?

Klienci, którzy sięgają po pożyczki dla firm oczekują szybkiej decyzji kredytowej oraz błyskawicznego przelewu środków na konto. Z tego powodu konsultanci finansowi zaraz po otrzymaniu wniosku analizują zdolność i historię kredytową klientów i często podejmują decyzję w sprawie udzielenia finansowania już tego samego dnia. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji pozostaje jedynie czekać na przelew pieniędzy.

W celu ograniczenia czasu oczekiwania na środki pieniężne do niezbędnego minimum warto spojrzeć na bank, w którym pożyczkodawca ma konto bankowe. Jeśli klient ma rachunek bankowy w innej instytucji bankowej, sesje Elixir mogą nieco wydłużyć otrzymanie funduszy. 

Potrzebujesz pieniędzy na już, a każdy dodatkowy dzień jest na wagę złota? W tym wypadku dobrym pomysłem może okazać się pożyczka na czek GIRO, czyli gdzie wpłata środków jest realizowana przez system przelewów ekspresowych. Dzięki temu pożyczony kapitał pojawi się już w przeciągu kilku minut od otrzymania decyzji. 

Czy nowa firma może otrzymać pożyczkę?

Tak. Wiele firm nie będzie miało problemu z udzieleniem pożyczki dla nowych firm. Jednakże większość instytucji pozabankowych zastrzega sobie, że warunkiem koniecznym do otrzymania środków jest prowadzenie działalności gospodarczej co najmniej 6 do 12 miesięcy przed staraniem się o pożyczkę. Niektóre firmy pożyczkowe rezygnują z tego warunku i udzielają wsparcia finansowego nawet całkowicie nowym podmiotom. Pożyczka dla nowych firm od pierwszego dnia działalności jest również dostępna. W tym wypadku parabanki mogą wymagać przedstawienia odpowiednich dokumentów takich jak biznesplan, historia działania w danej branży, czy też zabezpieczenie zobowiązania na wypadek niewypłacalności.

Pożyczka dla firm – najlepsze oferty

Na rynku finansowych wiele parabanków oferuje specjalne pożyczki na prowadzenie działalności gospodarczej. Pożyczka niskooprocentowana dla firm dostępna jest w niektórych instytucjach – jednakże należy uważać, aby nie nadziać się na dodatkowe opłaty, takie jak prowizja, czy opłata za rozpatrzenie wniosku. Przedstawiamy najpopularniejsze ofert pożyczek dla firm, które cieszą się uznaniem wśród klientów biznesowych.

Pożyczkodawca Maksymalna kwota Okres spłaty
Smeo (faktoring) 500 000 zł 1 miesiąc
Smartney 60 000 zł 6 – 84 miesiące
SuperGrosz 15 000 zł 4-50 miesięcy
Wealthon Fund 150 000 zł 12-18 miesięcy
Finfinder 500 000 zł 24-120 miesięcy
Monevia (faktoring) 250 000 zł 1 miesiąc
Visset 20 000 zł 1-6 miesięcy

Pożyczka na firmę – czy warto?

Czy opłaca się brać pożyczkę na firmę? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy zweryfikować, czy faktycznie są nam potrzebne dodatkowe środki na firmę. Jeśli tak, a nie mamy innych możliwości, a my na już potrzebujemy pieniędzy, aby nasza firma nie odstawała od konkurencji lub mogła stabilnie funkcjonować, to pożyczka na firmę jest dobrym rozwiązanie. Jednakże należy prz tym zachować zdrowy rozsądek i decydować się na korzystne oferty pozabankowe, które mają dobre oprocentowanie i niskie opłaty. Należy także pamiętać o ostrożności w podawaniu danych firmowych, tak aby nie zostały one wykorzystane przez oszustów

Oto dobre praktyki w wyborze pożyczki na firmę:

  • Zweryfikuj dane firmy pożyczkowej, z której chcesz zaciągnąć zobowiązanie. Ważne jest to, aby działała ona legalnie.
  • Zapoznaj się z opiniami o parabanku. “Pożyczka na firmę – opinie” są dostępne w wielu portalach finansowych. 
  • Dokładnie przemyśl wysokość pożyczki, aby w terminie spłacić całą kwotę wierzytelności. 
  • Nie udostępniaj skanu swoich dokumentów tożsamości. Bezpiecznym sposobem potwierdzenia danych osobowych jest przelew weryfikacyjny lub korzystanie z dedykowanych aplikacji do weryfikacji tożsamości. 
  • Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dokładnie przemyśl, czy uzyskane środki realnie pomogą w rozwoju lub utrzymaniu płynności finansowej firmy. 

Pożyczki na firmę – zalety i wady

Pożyczka na firmę – zalety:

  • minimalne formalności,
  • wnioskowanie online,
  • dodatkowe środki udzielone na rozwój przedsiębiorstwa,
  • elastyczne warunki w kwestii historii kredytowej (możliwa pożyczka bez BIK),
  • elastyczne przedział kwotowy (od 1000 zł do nawet kilku milionów),
  • atrakcyjny okres spłaty (pożyczka na 30 dni do nawet 120 miesięcy).

Pożyczka na firmę – wady: 

  • mniejsza kwota pożyczki niż w przypadku kredytów bankowych,
  • niedostępna dla osób z dużym zadłużeniem,
  • ryzyko uzyskania skrajnie niekorzystnych warunków pożyczki, 
  • w przypadku wnioskowania o większe kwoty lub problemów z zadłużeniem istnieje konieczność przedłożenia dodatkowych dokumentów.

Pytania i odpowiedzi

Pożyczki dla firm mogą być wykorzystane na dowolnie wybrany cel, ale powiązany z działalnością firmy. Otrzymane środki możesz przeznaczyć na pokrycie kosztów pracowniczych, bieżące wydatki lub zakup materiałów do produkcji.

Pożyczki dla firm przez internet są dostępne w: Alior Bank, Nest Bank, Bank Pekao. To najpopularniejsi pożyczkodawcy, którzy udzielają finansowania dla przedsiębiorców.

Aby otrzymać pożyczkę dla firmy konieczne jest przedstawienie dokumentów dochodowych przedsiębiorstwa, pełnomocnictwa oraz ważnego dokumentu tożsamości. Niektóre firmy umożliwiają zaciągnięcie pożyczki na firmę bez BIK i weryfikacji dochodów.

Tak, pożyczki na firmę można spłacić przed czasem. Wystarczy, że sprawdzisz harmonogram spłaty pożyczki, a następnie przelejesz stosowną kwotę na rachunek bankowy. Często konieczne jest także poinformowanie pożyczkodawcy o chęci całkowitej spłaty zadłużenia.

Bank, który udziela najtańszych pożyczek dla firm to Alior Bank oraz BNP Paribas. Co ciekawe, decyzje kredytowe są wydawane w tych instytucjach nawet w kilkadziesiąt minut od czasu złożenia dokumentów.

Pożyczka dla firm może generować spore koszty, szczególnie jeśli wybierzesz długi okres spłaty zadłużenia. Aby obliczyć koszty musisz uwzględnić kilka parametrów: RRSO, oprocentowanie, prowizję banku, okres spłaty oraz kwotę finansowania.

Maksymalny okres spłaty zadłużenia w przypadku pożyczek firmowych to 120 miesięcy. Dzięki temu przedsiębiorstwo płaci stosunkowo niskie raty miesięczne i może pozyskać sporo dodatkowych środków na cele firmowe.

Możesz wziąć nieograniczoną liczbę pożyczek na firmę. Warto jednak zaznaczyć, że w jednej instytucji najcześciej możliwe jest zaciągnięcie tylko jednego zobowiązania jednocześnie. Wiele zależy też od możliwości finansowych pożyczkobiorcy - firmy.

Pożyczkę na firmę można otrzymać jako dłużnik, aczkolwiek negatywne wpisy w BIK skutecznie uniemożliwiają pozyskanie finansowania tego typu, szczególnie w bankach. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z pozabankowym pożyczkodawcą.

Po złożeniu wniosku o pożyczkę dla firmy instytucje finansowe mogą weryfikować: zdolność kredytową firmy, rejestry dłużników, poprawność dostarczonego wniosku i wpisanych danych, wiarygodność pożyczkobiorcy.

Na oprocentowanie pożyczki na firmę (RRSO) składa się wiele czynników. Mowa tu głównie o prowizji, marży oraz oprocentowaniu bazowym, które określa część odsetkową do spłaty zadłużenia.

Podobne wpisy

5/5 - (2 oddanych głosów)