Faktoring z regresem to niepełny wariant zewnętrznego finansowania odroczonych faktur. Charakteryzuje się brakiem przeniesienia całego ryzyka na faktora. Mimo wszystko jest to bardzo popularny sposób, z którego korzystają przedsiębiorcy. Umożliwia utrzymanie płynności finansowej w firmie z jednoczesnym opłacaniem niższej prowizji. Chcesz lepiej zarządzać budżetem bez konieczności czekania na długoterminowe płatności? Sprawdź faktoring z regresem. Co to jest i jak dokładnie przebiega?
SPIS TREŚCI
Regres, faktoring – co to dokładnie oznacza?
Na rynku znajdziemy wiele form faktoringu, które warto poznać, aby dopasować najlepszy wariant dla naszej firmy. Wszystkie posiadają wspólne mianowniki, ale też cechują się charakterystycznymi elementami. Faktoring ogólnie rzecz biorąc polega na finansowaniu faktur przez zewnętrzną firmę. Faktor przejmuje poszczególne płatności określone umową.
W zależności od wybranego wariantu, jest przeniesiona na niego cesja wierzytelności wraz z ryzykiem niewypłacalności lub nie. Faktorant z kolei (przedsiębiorca) otrzymuje niemal od razu środki na bieżące wydatki w firmie. Pozwala to mu utrzymać płynność finansową, podejmować kolejne inwestycje biznesowe czy nawiązywać współpracę z nowymi firmami. To doskonałe rozwiązanie, gdy dopiero co założyliśmy działalność, a kredyt dla nowych firm nie zapewnia odpowiednich środków.
Regres w faktoringu inaczej nazywany jest roszczeniem zwrotnym. Polega na tym, iż w przypadku braku spłaty przez dłużnika, wierzyciel ma prawo dochodzić spłaty względem osób, które poręczyły dług.
Jeśli chodzi o ryzyko niewypłacalności, możemy przenieść je w pełni, wybierając faktoring bez regresu. Jest to pełna wersja, która zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Polecana zwłaszcza firmom, które często podejmują współpracę z nowymi kontrahentami. Wówczas w przypadku braku płatności to właśnie faktor przejmuje na siebie ciężar ściągania długów. Co z tego wynika, płatności od kontrahentów muszą wpływać na nowe konto (faktora). W ten sposób też klienci dowiadują się o faktoringu, z którego korzystamy.
Faktoring z regresem – co to znaczy?
A jak sytuacja wygląda, gdy interesuje nas faktoring niepełny z regresem? Co to dokładnie oznacza? Jest to podobna forma finansowania, ale różni się brakiem przeniesienia tego ryzyka. W związku z tym, firmy faktoringowe przejmują faktury objęte umową i uiszczają nam środki. Jednak w przypadku, gdy klient nie dokona płatności w terminie, to przedsiębiorca musi zadbać o oddanie pełnej kwoty faktorowi wraz z prowizją. Płatności od kontrahentów wpływają więc nadal na to samo konto, co wcześniej. Jest to świetny faktoring dla spółek mających godnych zaufania kontrahentów, z którymi współpracują od dłuższego czasu. W przypadku nowych klientów, jest to dość ryzykowne i lepiej wybrać ten bez regresu.
Faktoring z regresem w bilansie można zaksięgować w następujący sposób: kwotę otrzymaną w ramach takiej pożyczki pomniejszoną o opłaty faktora ujmujemy zapisem Wn konto 13-0 rachunek bieżący, Ma konto 24 pozostałe rozrachunki.
Istnieje wiele innych rodzajów faktoringu, o których informacje znajdziesz poniżej.
Faktoring niepełny czy inny rodzaj?
Wybór dobrze dopasowanego faktoringu wcale nie jest tak łatwym zadaniem. Warto wziąć tu pod uwagę wiele elementów. Przede wszystkim liczy się to, czy w naszym biznesie często podejmujemy ryzyko nawiązywania nowej współpracy z nieznanymi firmami. Jeśli nasi kontrahenci to sprawdzone przedsiębiorstwa, z którymi współpracujemy długo, możemy spokojnie zdecydować się na faktoring niepełny. Z kolei w przypadku nowych firm, lepiej sprawdzi się przeniesienie pełnego ryzyka na faktora.
Warto sprawdzić ranking firm faktoringowych, w którym znajdziemy najlepsze na rynku oferty.
Czym dodatkowo kierować się przy wyborze faktoringu?
- Kosztami – istotna jest prowizja pobierana przez faktora i ewentualne odsetki. Tani faktoring będzie cechował się opłatami na poziomie 1-3% kwoty faktury.
- Rodzajem działalności – Jeśli nie wiemy, jaki wariant wybrać, w ofertach spokojnie znajdziemy formę dopasowaną do działalności, jaką prowadzimy. Dostępny jest przykładowo faktoring dla spółek czy też faktoring dla JDG.
- Zachowaniem tajemnicy – Może zdarzyć się, że chcemy ukryć fakt podpisania umowy z faktorem przed kontrahentami. Wielu przedsiębiorców obawia się, że zaczną oni odbierać ich biznes jako mający problemy z utrzymaniem płynności. Wówczas sprawdzi się cichy faktoring.
- Rynkiem, na którym prowadzimy biznes – Jeśli często podejmiemy współpracę zagraniczne, możemy skorzystać z faktoringu międzynarodowego. Przykładowo w branży TSL sprawdzi się faktoring importowy i eksportowy.
Dodatkowo, istnieje faktoring mieszany, który jest dość elastyczną formą. W związku z taką umową faktor przejmie na siebie ryzyko niewypłacalności. Obejmuje ono jednak określoną kwotę. Ryzyko jest niższe, ale nie zerowe, i zostaje podzielone między dwoma stronami. Do pewnego limitu faktora i faktoranta obejmują elementy wersji pełnej. Po jego przekroczeniu zaczynają obowiązywać zasady, z jakimi mamy do czynienia wybierając faktoring z regresem.