Kredyt dla firm na start to doskonały sposób na sfinansowanie ważnych wydatków. Dzięki zaciągnięciu takiego zobowiązania, możemy pozyskać potrzebne pieniądze na rozwój działalności gospodarczej.

AliorBank
Kwotado 3 000 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 20 minut
Ocena10/10
BNP
Kwotado 250 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 30 minut
Ocena9/10
NestBank
Kwotado 550 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 30 minut
Ocena9/10
Finiata
Kwotado 100 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 7 minut
Ocena9/10
Pekao kredyt dla firm
Kwotado 300 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjado 30 minut
Ocena9/10

Kredyt dla nowych firm jest dostępny w większości banków, jednak w zależności od jego struktury, warunki wnioskowania mogą się nieco różnić. Przede wszystkim jest to uzależnione od tego, czy chcemy wziąć kredyt dla nowych firm bez zabezpieczeń, czy też kredyt na założenie firmy, zabezpieczając go, np. hipoteką.

Finansowanie nowej firmy 

Na rynku finansowym znajdziemy wiele różnego rodzaju ofert, skierowanych do różnych podmiotów. Niektóre zobowiązania są przeznaczone na finansowanie konkretnych celów, inne z kolei są udzielane na dowolne wydatki, których konsument nie musi ujawniać. Podobnie jest w przypadku kredytów firmowych, których możemy wyróżnić wiele form. Popularne są na przykład klasyczny kredyt gotówkowy dla przedsiębiorców, czy też kredyt inwestycyjny, o który wnioskujemy jako dobrze prosperująca działalność w celu pokrycia wydatków nowych przedsięwzięć biznesowych. Co z kolei z nowymi firmami? Czy świeży przedsiębiorca, który dopiero założył biznes, może liczyć na opłacalne wsparcie finansowe? Banki oferują nam wówczas kredyt dla firmy na start, czyli zobowiązanie, dzięki któremu możemy rozwinąć skrzydła. Jest to kredyt na rozpoczęcie działalności, z którego środki wydamy na wszystkie niezbędne do tego narzędzia. 

Najlepsze kredyty dla nowych firm

AliorBank
Kwotado 3 000 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 20 minut
Ocena10/10
BNP
Kwotado 250 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 30 minut
Ocena9/10
NestBank
Kwotado 550 000 zł
Wypłata 24 godziny
Decyzjaw 30 minut
Ocena9/10

Kredyt na otwarcie firmy

Finansowanie dla nowej firmy może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli okaże się, że nie udało nam się zgromadzić wystarczająco wysokiej kwoty. Wówczas warto szukać wsparcia w bankach, które wyciągają pomocną rękę do świeżo upieczonych przedsiębiorców. Kredyt na start firmy to często zaciągane zobowiązanie, które jest dostępne na wyciągnięcie ręki, jeśli tylko spełnimy określone warunki. Jest to przede wszystkim oferta skierowana do osób, które nie znają za dobrze rynku i nie mają doświadczenia biznesowego, oraz potrzebują pieniędzy na rozwinięcie działalności. 

Dlaczego kredyt dla nowych firm to dobry wybór?

Wystarczy spojrzeć na statystyki, mówiące o liczbie przedsiębiorców, zamykających biznesy już po roku czy max. dwóch latach od ich założenia. Najczęściej tego typu przypadki mają miejsce, gdy wchodzi konieczność opłacania tzw. Pełnego ZUS-u. Wówczas zdajemy sobie sprawę, że nasze możliwości finansowe są zbyt małe, aby udźwignąć takie koszty. Z tego też powodu, aby nie rezygnować z wymarzonego biznesu, często klienci firmowi decydują się na kredyt dla nowych firm. Tego typu rozwiązanie jest dostępne nie tylko dla osób, które z biznesem dopiero wchodzą na rynek, ale też prosperują na nim np. 1 rok. Taka pożyczka gotówkowa pozwala nam rozwinąć działalność i utrzymać płynność finansową, gdy chwilowo mamy większe wydatki i potrzebujemy nieco podbudować budżet firmowy. 

Na co można wydać kredyt dla firmy na start? Z racji, że jest to kredyt gotówkowy, możemy przeznaczyć go na dowolnie wybrany cel, związany z działalnością. MOże to być więc zakup towarów i usług, materiałów i surowców, maszyn i wszelkich niezbędnych narzędzi do prowadzenia firmy. Środki mogą być też przeznaczone na wypłatę wynagrodzenia dla pracowników, podobnie jak przy kredycie obrotowym, który pomaga nam zachować płynność finansową. Przede wszystkim pamiętajmy, że często otrzymane z banku pieniądze pomagają nam przetrwać w najtrudniejszym okresie prowadzenia działalności. Dzięki nim mamy znacznie ułatwioną drogę do realizacji naszego biznesplanu. Możemy za nie wynająć lokal czy pomieszczenia produkcyjne, a nawet uregulować zobowiązania wobec US czy ZUS-u.

Dokładnie informacje, na co wydamy pieniądze z kredytu dla nowych firm, znajdują się poniżej. 

Kredyty dla nowych firm — na co możemy przeznaczyć środki?

Kredyt na start firmy to zobowiązanie, które zaciągniemy niemalże wszędzie. Jest to kredyt gotówkowy, z którego środki możemy przeznaczyć na wszystkie wydatki związane z działalnością. Jak sama nazwa wskazuje, kredyt dla nowych firm, jest udzielany w przypadku gdy biznes dopiero zakładamy lub jeśli działalność jest prowadzona przez nas bardzo krótko, a chcemy ją rozwinąć (wówczas będzie to kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy). Wśród ofert bankowych znajdziemy również kredyt obrotowy dla firm, przeznaczony na rozwój bieżącego biznesu, z którego korzysta spora liczba przedsiębiorców. 

Kredyt dla firm pomoże nam sfinansować wiele wydatków związanych z zakładaniem działalności. Środki z niego pozyskane możemy przeznaczyć na wynajem lub zakup nieruchomości, zakup potrzebnych sprzętów biurowych, kupno auta lub innych pojazdów potrzebnych do prowadzenia firmy, itp. 

Jakie warunki musimy spełnić, by dostać kredyt na otwarcie firmy?

Korzystając z ofert firm pożyczkowych, oferujących np. kredyt bez bik, wiemy że nie wymagają od nas spełnienie wielu warunków. Również podobnie sytuacja wygląda w przypadku wnioskowania o niewysoki kredyt gotówkowy w banku. Wówczas wystarczy mieć zdolność kredytową, aby otrzymać pomoc finansową. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku nowych firm, które dopiero wchodzą na rynek. W takich sytuacjach udzielenie kredytu świeżym przedsiębiorcom jest nieco ryzykowne, dlatego banki próbują maksymalnie się zabezpieczyć. Dodatkowo, wnioskując o kredyty dla nowych firm, musimy być świadomi, że bank będzie dokładnie weryfikować wiele kwestii. Są to przede wszystkim:

kredyt na otwarcie firmy

  • Rodzaj działalności gospodarczej — Banki sprawdzają, czy konkretny rodzaj działalności na rynku posiada potencjał. Wówczas bierze się pod uwagę zapotrzebowanie na oferowane usługi czy produkty, posiadany kapitał, biznes plan, itp. 
  • Zasoby — W tym przypadku sprawdza się nie tylko środki na otwarcie działalności, posiadany kapitał, ale także inne zasoby, dzięki którym biznes może powstać i odpowiednio prosperować. Są to przykładowo kompetencje nasze lub pracowników.
  • Plan działania w dłuższej perspektywie czasu — Wnioskując o kredyt dla nowych przedsiębiorstw w wyższej kwocie, bank może wymagać przedstawienia planu działania firmy na dłuższy czas. Z kolei w przypadku mniejszych kredytów, akceptuje się plany w krótszej perspektywie czasowej. 
  • Zabezpieczenie kredytu — Kredyt dla nowych działalności to spore ryzyko dla banków, zwłaszcza że nigdy nie mamy pewności, jak będzie prosperował nasz biznes za jakiś czas. Wówczas doskonałym sposobem na zwiększenie szans na otrzymanie zobowiązania jest zabezpieczenie go np. hipoteką nieruchomości. Dzięki temu może również zwiększyć się kwota kredytu, jakiego bank będzie skory nam udzielić.

Uwaga!

Chcesz otrzymać maksymalną kwotę kredytu dla nowych firm? Przygotuj rzetelny biznesplan, w którym uwzględnisz szczegółowe informacje, czyli: opis przedsięwzięcia, harmonogram i koszty realizacji projektu biznesowego, prognozy finansowego, analizę rentowności. Na jego podstawie bank oceni szansę na zrealizowanie planowanych przedsięwzięć biznesowych, dochodowość i określi wiarygodność w spłacie kredytu. 

Dla kogo kredyty dla nowych firm są niedostępne?

Finansowanie dla nowej firmy nie jest możliwe do zaciągnięcia dla każdego. Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę, że banki zwracają szczególną uwagę na czas prowadzenia działalności. Jeśli okres ten jest zbyt krótki, prawdopodobnie każda instytucja odmówi nam udzielenia takiego zobowiązania i zaproponuje inną opcję.

Z kolei jeśli nasza firma jest długo na rynku, również nie dostaniemy kredytu na rozkręcenie działalności, która już świetnie prosperuje. Wówczas możemy sprawdzić przykładowo kredyt inwestycyjny dla nowych firm, dzięki któremu możliwe jest rozpoczęcie dochodowych przedsięwzięć, na które brakuje nam środków. Często kredyty inwestycyjne dla nowych firm są przyznawane nawet do 2 czy 3 lat prowadzenia biznesu. 

Kolejną kwestią, która jest skrupulatnie sprawdza przez banki, jest pełna dokumentacja finansowa. Na jej podstawie są analizowane i sprawdzane dochody firmy, historia operacji na rachunku ROR, a także historia kredytowa w BIK. 

Często również powodem odrzucenia wniosku może być brak zabezpieczeń. Jednak z takim biegiem zdarzeń zazwyczaj mamy do czynienia w przypadku starania się o wysoką kwotę. Wówczas, jeśli kredyt dla nowych firm ma opiewać o sporą gotówkę, banki chcą zyskać maksymalne zabezpieczenie i zmniejszyć ryzyko braku spłaty. Jeśli nie mamy nic, co mogłoby posłużyć za zabezpieczenie kredytu, musimy liczyć się z tym, że banki nie przyznają nam dużej kwoty. Mogą również wymagać skorzystania z dodatkowych usług, np. założenia konta bankowego.

Kredyt przy jednoosobowej działalności gospodarczej 

Kredyt dla nowych firm to również zobowiązanie udzielane osobom, które prowadzą jednoosobową działalność. Możemy wówczas zaciągnąć nawet zobowiązanie inwestycyjne, opiewające na wysokie kwoty, jednak banki podczas weryfikacji wniosków są bardziej ostrożne niż w przypadku spółek. Przede wszystkim analizowana jest prywatna historia kredytową w BIK. Jeśli więc znajdują się w niej adnotacje o opóźnieniach w spłatach kredytów czy pożyczek, nasze szanse na kredyt inwestycyjny dla nowych firm znacznie maleją. W przypadku, gdy prowadziły jednoosobową firmę i chcemy wnioskować o takie wsparcie, warto zadbać o swoją prywatną historię w BIK. 

Jakie kredyty dla nowych firm będą najlepsze?

Pamiętajmy, że niezależnie od wyboru rodzaju finansowania, jeśli chcemy znaleźć to najkorzystniejsze, najważniejsza jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to podstawowy wskaźnik, od którego zależy całkowita kwota, jaką zapłacimy ostatecznie za udzielenie kredytu. Jeśli więc zależy nam na tym, aby kredyt dla nowych firm był jak najtańszy, wybierajmy zobowiązania z niskim RRSO. Nie jest to jednak jedyna kwestia. Zwracajmy także uwagę na oprocentowanie, pobierane przez bank marże i prowizje. Warto wybierać oferty z prowizją 0%, dzięki czemu zaoszczędzimy nieco środków. 

Z kolei jeśli chodzi o rodzaje kredytów dla nowych firm, na rynku bankowym mamy do wyboru kilka różnych zobowiązań. Różnią się one od siebie głównie pod względem warunków i celu ich udzielania. Są to:

  • Pożyczka gotówkowa dla firm;
  • Kredyt obrotowy;
  • Kredyt inwestycyjny;
  • Linia kredytowa;
  • Limity w rachunku.

Pożyczka gotówkowa dla nowych firm

Nowe firmy chętnie korzystają z niewielkiego wsparcia finansowego, które jednak pozwala im pokryć najważniejsze wydatki. Wówczas pożyczka gotówkowa dla świeżych przedsiębiorców wystarcza, aby zakupić podstawowe urządzenia czy surowce, niezbędne do rozwoju biznesu. Taki sposób jest najpopularniejszy wśród osób, które odłożyły trochę grosza na start działalności, jednak kwota nie jest wystarczająco. Wówczas, gdy nie chcemy bardzo się zadłużać, a potrzebujemy nieco pomocy, warto wybrać kredyt dla nowych firm w formie pożyczki gotówkowej. Środki z niego możemy przeznaczyć na wszelkiej maści wydatki, związane z prosperowaniem działalności. 

Firmy, które udzielają takiego finansowania:

Kredyt obrotowy dla nowych firm 

Kredyty obrotowe najczęściej są przeznaczone dla firm, które przez dłuższy czas istnieją już na rynku, i chcą utrzymać płynność finansową. Ale nie tylko, gdyż zdarza się, że niektóre banki proponują tego typu zobowiązanie przedsiębiorcom prowadzącym działalności przez niedługi okres, np. 1 rok. Nadal są to stosunkowo młode firmy, które potrzebują wsparcia. Finansowanie dla nowej firmy w formie kredytu obrotowego umożliwia nam pokrycie wszystkich bieżących wydatków na cele, bez których biznes nie mógłby funkcjonować. Mogą to być np. wypłaty wynagrodzenia dla pracowników, czy też zapłaty faktur kontrahentów i dostawców. 

Ważne!

To, ile otrzymamy środków w ramach kredytu obrotowego, zależy od zdolności kredytowej firmy. Najczęściej dostajemy konkretny limit, który możemy wykorzystać w pełni, jednak nie musimy. 

Banki przyznają kredyty obrotowe w dwóch formach. Są to:

— Kredyt w rachunku bieżącym;

— Kredyt w rachunku kredytowym. 

Pierwszy dotyczy konta rozliczeniowo-oszczędnościowego, z którego wykonywane są spłaty. Limit wówczas jest określany na podstawie wpływów, jakie otrzymujemy na firmowe konto. Jeśli kredyt ma linię odnawialną, możemy wielokrotnie wypłacać i spłacać środki, z kolei przy wersji nieodnawialnej robimy to tylko jednorazowo. Warto wiedzieć, że kredyt w rachunku bieżącym, inaczej nazywany jest kredytem rewolwingowym. 

Z kolei kredyt dla nowych firm w rachunku kredytowym wiąże się z koniecznością założenia osobnego konta, które posłuży do zlecania operacji dyspozycji i przeksięgowania środków. Podstawową kwestią, jaka odróżnia te dwie formy kredytu obrotowego, jest fakt, że kredyt w rachunku kredytowym jest udzielany na określony cel, w przeciwieństwie do zobowiązania w rachunku bieżącym. Jeśli więc decydujemy się na takie zobowiązanie, musimy wskazać konkretne wydatki, na które potrzebujemy pieniędzy. Mogą to być np. wypłata pensji pracownikom. Dodatkowo, takie finansowanie jest udzielane w jednej konkretnej kwocie, czyli nie jest odnawialne. Spłacamy go jak klasyczny kredyt na podstawie harmonogramu, uiszczając ratę kapitałowo-odsetkową.

Pamiętaj!

Wybrałeś kredyt w rachunku kredytowym? Nie możesz wydać środków na inne cele, jeśli początkowo nie zawarłeś ich we wniosku kredytowym! Wiąże się to z ryzykiem nałożenia kar pieniężnych, co reguluje podpisana z bankiem umowa. 

Kredyt inwestycyjny dla nowych firm 

Nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać również z formy finansowania na cele inwestycyjne. Środki z takiego kredytu w przeciwieństwie do innych rodzajów zobowiązań firmowych, nie służą pokrywaniu wydatków związanych z bieżącą działalnością. Jak wskazuje sama nazwa, otrzymane pieniądze przeznaczmy na inwestycje, które pomagają nam skutecznie rozwijać biznes. Jeśli przedsięwzięcia wymagają dużych nakładów finansowych, taki kredyt dla nowych firm będzie doskonałym wsparciem. 

Jednak, warto wiedzieć, że banki w przypadku dużych kwot, wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Również ma tutaj znaczenie staż na rynku, gdyż jeśli jest zbyt krótki, możemy spodziewać się narzucenia przez instytucję takiego warunku. 

Zabezpieczenie kredytu inwestycyjnego może występować w takich formach jak:

  • Weksel in blanco — Jedna z najpopularniejszych, ale też bardzo elastycznych form zabezpieczenia finansowania. Polega na zagwarantowaniu wystawcy do zapłacenia wskazanej w dokumencie kwoty. 
  • Blokada środków na rachunku bankowym — Wybierając taką metodę, upoważniamy wierzyciela (bank udzielający kredyt) do zablokowania na naszym koncie firmowym określonej kwoty w sytuacji niewywiązania się z warunków umowy. Wówczas środki zostaną przeznaczone na spłatę zaległych rat. 
  • Poręczyciel — Poręczenie polega na deklaracji drugiej osoby, która zobowiązuje się do zrealizowania naszych obowiązków w razie, gdy nie będziemy spłacać kredytu w terminie. 
  • Przystąpienie do długu osoby trzeciej — Chodzi o współkredytobiorcę, który zobowiązuje się spełnić warunki umowy na takich samych zasadach jak główny kredytobiorca. 
  • Cesja wierzytelności — Umowa cesji nadaje kredytodawcy (bankowi) prawo do zaspokojenia roszczeń z wierzytelności kredytobiorcy od osób trzecich, np. zapłat za towary i usługi. 
  • Kaucja — Kaucja występuje zawsze w formie określonej kwoty, która jest wpłacona na rzecz banku i może być przez niego przeznaczona na pokrycie roszczeń w razie braku spłaty zobowiązania. 
  • Zastaw ustanowiony na majątku trwałym przedsiębiorstwa — Ustanowienie zastawu rejestrowego wiąże się z umożliwieniem dochodzenia zaspokojenia roszczeń wierzyciela z majątku, który obejmuje zastaw. 
  • Hipoteka na nieruchomości — Jest to ograniczone prawo rzeczowe dotyczące nieruchomości, na mocy którego wierzyciel (bank) może dochodzić zaspokojenia roszczeń z nieruchomości. 
  • Przewłaszczenie na zabezpieczenie — Dłużnik przenosi prawa własności konkretnej rzeczy na kredytodawcę. 

Kredyt dla nowych firm online

O kredyty dla nowych firm w większości banków możemy wnioskować bez wychodzenia z domu, jednak zależy, jaką konkretnie ofertę wybraliśmy. W przypadku zobowiązań gotówkowych, np. klasycznej pożyczki, zazwyczaj wszystkie procedury możemy przejść online. Jednak, jeśli wybieramy np. kredyt inwestycyjny, konieczne będzie stawienie się w placówce celem dopełnienia wielu formalności. Wówczas przy wyższych kwotach banki wymagają dostarczenia wielu dokumentów, zwłaszcza finansowych, biznesplanów i spełnienia innych elementów, których celem jest potwierdzenie wiarygodności. Nie bez znaczenia jest także zabezpieczenie kredytu, o czym wspomniano wyżej, które dotyczy kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorców z niedługim stażem, czy też przedsięwzięć wymagających wysokich nakładów finansowych. 

O kredyt dla firm gotówkowy, czy też niewielki kredyt obrotowy, możemy wnioskować przez Internet. Wówczas wystarczy złożenie krótkiego wniosku i dołączenie podstawowych dokumentów. Banki potwierdzą naszą tożsamość na podstawie przelewu z konta firmowego, a także badają zdolność kredytową. Czasami konieczne jest dołączenie deklaracji podatkowych, wyciągów z konta, czy też innych wymaganych przez bank. Kredyt dla nowych firm online nie jest ciężki do uzyskania, pod warunkiem płynności finansowej i stabilnych przychodów. 

Nowa działalność a kredyt bez zaświadczeń?

Wielu nowych przedsiębiorców zastanawia się, czy istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu dla nowych firm bez zaświadczeń i dużej liczby formalności. Większość banków podczas wnioskowania skrupulatnie sprawdza wszystkie kwestie, aby uzyskać maksymalne zabezpieczenie. Wówczas zazwyczaj konieczne jest udostępnianie różnego rodzaju dokumentacji. Z kolei w firmach pożyczkowych możemy spotkać się z ofertami, które ograniczają formalności do minimum. Jednak również w tym przypadku może zdarzyć się, że będą wymagały dostarczenia potrzebnych dokumentów. Wszystko jest uzależnione od wewnętrznych zasad w instytucji, naszej zdolności kredytowej oraz kwoty, o którą wnioskujemy. Aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę, która nie tylko będzie tania, ale także elastyczna, warto przejrzeć ranking kredytów firmowych. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wybieramy taki kredyt, który nie tylko nie zaburzy znacznie naszego budżetu, ale jest oferowany przez pewną i wiarygodną firmę. Takie zestawienia są przygotowywane przez specjalistów z branży po przeprowadzeniu analiz rynkowych. 

5/5 - (3 oddanych głosów)