Zakup działki budowlanej może być bardzo dużą inwestycją, jednak to pierwszy krok do postawienia własnej nieruchomości. Obecnie kredyt na działkę można otrzymać w praktycznie każdym banku, dzięki czemu znacznie łatwiej nam będzie zrealizować nasze plany. Koszt działki budowlanej uzbrojonej, czyli posiadającej wszystkie przyłącza to około 100 tys. złotych, w zależności od jej położenia oraz wielkości. Niestety bez kredytu, takiego jak pożyczki prywatne pod zastaw nieruchomości nie jesteśmy w stanie sfinansować naszych planów. Sprawdźmy, jaka dokumentacja jest wymagana, aby otrzymać kredyt na działkę.

kredyt pod działkęJakie warunki trzeba spełniać, by dostać kredyt na zakup ziemi?

Kredyt na działkę budowlaną może być np. kredytem hipotecznym pod zakup działki budowlanej. Najczęściej okres kredytowania to około 35 lat, a wiele zależy od wysokości wybranej przez nas raty. Jest on porównywalny swoją wielkością z kredytem na mieszkanie. Zakup działki budowlanej można sfinansować za pomocą kredytu hipotecznego oraz kredytu gotówkowego. W przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczeniem jest kupowana przez nas działka. Jeśli chodzi z kolei o kredyt gotówkowy potrzebne jest często poręczenie drugiej osoby, która posiada stały dochód i będzie mogła sfinansować raty w momencie, kiedy my nie będziemy w stanie ich płacić. Najczęściej jednak konsumenci wybierają kredyt pod działkę budowlaną w postaci kredytu hipotecznego. Sprawdzają również ofertę firm, np. pożyczki długoterminowe

Przy staraniu się o kredyt na zakup działki, czy też kredyt hipoteczny pod zastaw działki, ważny jest wiek kredytobiorcy. Musi mieć on minimum 18 lat, a także nie więcej niż 70 lub 80 lat w momencie spłaty ostatniej raty kredytu. Najważniejsze dla banku jest również stałe źródło dochodu. Potrzebny będzie wyciąg z rachunku bankowego z ostatniego miesiąca lub umowa o pracę. W przypadku dochodów wynikających z działalności, należy przedstawić w banku nasze faktury sprzedażowe. Istotna będzie dobra historia kredytowa, którą bank sprawdza w BIK. Podobne warunki mają np. pożyczki bez sprawdzania baz , tyle że w nich nie musimy martwić się o historię kredytową. Przed rozpoczęciem starania o kredyt na zakup dzialki, bardzo dobrym pomysłem jest zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Znacznie większe szanse na lepsze warunki kredytu na działkę będziemy mieli wtedy, kiedy weźmiemy go razem ze współmałżonkiem, co będzie odpowiednim finansowym zabezpieczeniem. Do dokumentacji warto również dołożyć dokumenty związane z działką, w tym jej położenie oraz wielkość co sprawi, że nasza szansa na uzyskanie pomocy będzie znacznie większa. Kredyt hipoteczny na działkę może być również zabezpieczony za pomocą innej nieruchomości, niekoniecznie musi być to działka, którą chcemy kupić, by postawić na niej dom.

Kredyt hipoteczny na zakup działki – ranking

PKO
RRSO9,48 %
Oprocentowanie 7,66 %
Kwotaindywidualna
Ocena9/10
CityHandlowy
RRSO9,25 %
Oprocentowanie 8,88 %
Kwotado 3 000 000 zł
Ocena8/10
Pekao
RRSO9,61 %
Oprocentowanie 8,84 %
Kwotado 300 000 zł
Ocena8/10
Expander
RRSOod 9 %
Oprocentowanie od 7 %
Kwotado 1 000 000 zł
Ocena7/10
Najbardziej popularnym kredytem hipotecznym na działkę jest kredyt hipoteczny w banku PKO Bank Polski. Przy kwocie do spłaty 328 645,40 zł rata kredytu wynosi 1095,48 zł. Prowizja wynosi 0,00%, a oprocentowanie to tylko 2,29%. RRSO w przypadku takiego kredytu to jedynie 2,32%. Kolejnym bardzo dobrze oprocentowanym kredytem pod działkę jest kredyt hipoteczny w ING Bank Śląski. W tym wypadku przy kwocie do spłaty 337 873,34 zł rata miesięczna wynosić będzie tylko 1126,24 zl, a prowizja jest równa 1,90%. RRSO to 2,57%, a oprocentowanie 2,37%. Warto również poszukać oferty, w tym mogą być dla nas pomocne takie informacje jak ranking pożyczek dla zadłużonych w momencie, kiedy kredyt hipoteczny będzie dla nas zbyt trudny do spłaty.

Dane na dzień 24.08.2020

5/5 - (1 oddanych głosów)