Marzysz o nowej nieruchomości na kredyt? Nie chcesz już dłużej wynajmować mieszkania i napychać kieszenie obcym ludziom? Zdecyduj się na kredyt hipoteczny. To dobry sposób, aby zmienić swoje życie i zacząć mieszkać na swoim. W tym artykule znajdziesz kluczowe informacje na temat kredytu hipotecznego – także bez wkładu własnego!
SPIS TREŚCI
Kredyt na dom bez wkładu własnego
Jeśli zastanawiamy się, jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego, musimy najpierw zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawnymi. Jak wskazuje prawo, jeszcze kilka lat temu bez problemu mogliśmy zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego, jednak czy jest to nadal możliwe? Okazuje się, że zmiany w ustawach dotyczących usług bankowych, zakazują bankom udzielania zobowiązań na takich warunkach. Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego 2020 na dom jest więc niemożliwy.
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego na mieszkanie
Podobnie sytuacja przedstawia się, gdy chcemy zaciągnąć kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego. Również w takim przypadku banki nie udzielają zobowiązań z taką możliwością. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwoli nam uniknąć konieczności uiszczania wysokiego wkładu. Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego możemy wziąć jedynie w sytuacji, gdy na wkład przeznaczymy środki wpłacone deweloperowi lub nieruchomości, których jesteśmy właścicielami czy współwłaścicielami. Ich wartość musimy jednak pokrywać wysokość, jaka wpisuje się w wartość procentową wkładu własnego, jaki wymaga od nas bank.
Bez wkładu własnego
Kredyt bez wkładu własnego możemy zaciągnąć jedynie w sytuacji, gdy wnioskujemy o kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny. W tego typu zobowiązaniach nie wymaga się posiadania wkładu pieniężnego. Konieczna jest jednak odpowiednia zdolność finansowa, która wyliczana jest na podstawie wielu czynników. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, wiemy już, że obecnie nie jest możliwy do zaciągnięcia. Warto jednak wiedzieć, jak wysoki wkład własny musimy posiadać, aby bank udzielił nam kredytu.
W 2020 roku musimy posiadać minimum 20% wartości mieszkania, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że to, jak wysokiego wkładu zażąda od nas bank, uzależnione jest od wysokości kredytu oraz naszej zdolności kredytowej. Istotne są tutaj elementy jak:
- Źródło i wysokość dochodów — Największe szanse na kredyt hipoteczny mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony oraz osoby, które przez długi czas prowadzą działalność gospodarczą gwarantującą stabilność dochodów;
- Wydatki związane z codziennym utrzymaniem — Bierzemy tu pod uwagę opłaty związane z czynszem mieszkaniowym, rachunki za prąd, wodę, internet, telewizję, zakup żywności, itp.;
- Historia kredytowa w BIK — W Biurze Informacji Kredytowej znajdują się informacje o wszystkich zaciągniętych przez nas zobowiązaniach. Mogą być to zarówno kredyty, jak i pożyczki oraz chwilówki z parabanków, a także zakup sprzętu na raty, karty kredytowe itp. BIK udostępnia bankom również szczegóły na temat terminowości w spłatach rat oraz ewentualnych zadłużeniach, które posiadamy. Jeśli jesteśmy dłużnikami, musimy w pierwszej kolejności spłacić zaległości, a dopiero później wnioskować o kredyt hipoteczny.
- Inne zobowiązania finansowe — Mogą to być np. alimenty, które regularnie płacimy
- Liczba osób w gospodarstwie domowym.
Kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym
Wiemy już, że nie możemy zaciągnąć zobowiązania, jakim jest kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego. Możemy jednak skorzystać z kredytu o niższym wkładzie własnym niż wymagane 20%. Obecnie minimalny wkład własny wynosi 10% i jest on możliwy w sytuacji, gdy zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Musimy jednak szczegółowo przekalkulować tę kwestię, gdyż nie zawsze wydaje się ona być opłacalna. Czasem zdarza się, że o wiele łatwiej jest zgromadzić brakującą kwotę, którą przeznaczymy na wkład własny. Nasza decyzja o tym, jaki wkład wybierzemy, musimy być przemyślana i podjęta roztropnie.
Co możemy przeznaczyć na wkład własny?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie możemy zaciągnąć pożyczek czy kredytów, z których środki przeznaczymy na własny wkład. Pieniądze muszą być zebrane przez nas samodzielnie. Kiedy ciężko nam je uzbierać to gotówka z darowizny lub programu mieszkanie dla młodych będą dobrym rozwiązaniem.
Warto jednak wiedzieć, że wkład własny niekoniecznie musimy przyjmować formę faktycznej gotówki. Możemy bowiem przeznaczyć na niego także nieruchomości, których jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami.