Kasy oszczędnościowo-kredytowe to instytucje, które są dość popularne wśród wielu konsumentów na terenie Polski. Tego typu instytucje funkcjonują podobnie, jak banki, ale nie czerpią zysków od klientów za korzystnie z usług finansowych. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych SKOK-ów w kraju oraz wyjaśniamy, na czym polega działanie takich instytucji.

skok chmielewskiego opinie
kasa stefczyka
skok energia opinie
kasa centrum opinie

Co to jest dokładnie SKOK?

Spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa to instytucja, której działalność na rynku finansowym jest nieco podobna do banków, jednak wiele kwestii je odróżnia. Mimo tego, że podobnie jak bank, oferuje różnego rodzaju produkty finansowe, to cechują je inne cele. Skoki w Polsce funkcjonują przede wszystkim w celu wspierania swoich członków, a nie udostępniają możliwości korzystania z produktów komukolwiek. Oznacza to, że aby mieć dostęp do szeregu różnych opcji w ofercie, należy zostać członkiem Skok-u i spełniać związane z tym warunki. Warto również zaznaczyć, że Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa nie działa w celach zarobkowych, jak mamy do czynienia w przypadku banków.

Działalność na zasadach SKOK-u jest regulowana przez Ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych z dnia 14 grudnia 1995 roku oraz przez Prawo spółdzielcze. W związku z przepisami prawa, cechują je następujące kwestie:

— Skoki w Polsce są tworzone na podstawie dobrowolnego zrzeszenia nieokreślonej liczby podmiotów;

— Zrzeszone osoby prowadzą działalność gospodarczą, świadcząc swoje usługi członkom kasy oszczędnościowo-kredytowej;

— Członkowie SKOK-u posiadają prawa współwłaścicieli;

— Członkiem SKOK-u możemy zostać poprzez rejestrację i dokonanie ustalonej wpłaty oraz wykupienie min. jednego udziału.

Jak widać, zapisanie się jako członek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej nie jest skomplikowane. Aby funkcjonować na prawach współwłaściciela, wystarczy jedynie opłacić składkę i wykupić udział. Wszystkie formalności możemy przejść przez internet, co umożliwia nam e-skok.

Do jakiej oferty mają dostęp członkowie skoków?

— Skok kredyty — Gotówkowe, hipoteczne, konsolidacyjne, oddłużeniowe;

— Skok pożyczki — Np. konsolidacje chwilówek pozabankowych, pożyczki na raty.

— Karty kredytowe;

— Lokaty oszczędnościowe;

— Konta osobiste;

— Pakiety ubezpieczeń;

— Fundusze inwestycyjne.

Skok a bank

Najważniejszą różnicą pomiędzy bankami a skokami jest wspomniany fakt dot. celu ich działalności. Banki świadczą różnego rodzaju usługi finansowe z założeniem zysku, a wszystkie produkty są skierowane niemal do każdego. Przykładowo, aby założyć konto w banku, nie trzeba korzystać z jego usług wcześniej. Opcja jest dostępna dla każdego zainteresowanego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kredytów gotówkowych, które nie zawsze wymagają posiadania rachunku osobistego w danym banku.

Z kolei spółdzielcza kasa oszczędnościowa-kredytowa nie wiąże się z działalnością nastawioną na zysk. Oznacza to, że tego typu działalność nie jest związana z zarobkowaniem.

Istnieją jeszcze inne różnice cechujące skok a bank. Są to:

— Status prawny — Skok-i nie są instytucjami bankowymi;

— Członek Skok-u formalnie jest współudziałowcem kasy, z kolei klient banku nie musi rejestrować się w firmie i wpłacać wstępnej opłaty tzw. wpisowej;

— Usługi oferowane przez skoki w Polsce są skierowane wyłącznie do członków. Klientem banku może zostać każdy po spełnieniu wskazanych wymogów.

Jakie są podobieństwa w działaniu banków i skoków?

— Podleganie Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu — Zgromadzone pieniądze są ubezpieczone do równowartości 100 tys. euro.

— Znajdowanie się pod nadzorem KNF (Komisji Nadzoru Finansowego);

— Weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej.

Jak zostać członkiem SKOK-u?

 1. Wystarczy znaleźć placówkę wybranej kasy oszczędnościowo-kredytowej i udać się do punktu z ważnym dowodem osobistym.
 2. Na miejscu należy złożyć pisemną deklarację członkostwa w SKOK-u.
 3. Po złożeniu deklaracji, musimy wpłacić wspomniane wpisowe oraz wnieść wkład członkowski.
 4. Następnie konieczne jest wykupienie co najmniej jednego udziału w kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Jeśli chodzi o wysokość wpisowego, może ona różnić się w zależności od wybranej kasy. Zazwyczaj nie wynosi ona jednak więcej niż 20 zł. Z kolei wkład członkowski w SKOK-u może wynosić nawet 1 zł. Najwięcej zapłacimy za wykupienie udziału w kasie. Koszty są wyceniane różnie, dlatego też w jednej firmie może to być 100 zł., a w innej będziemy musieli zapłacić więcej. Wszystkich niezbędnych informacji zaciągniemy podczas rozmowy telefonicznej z pobliskim oddziałem lub dzwoniąc na infolinię ogólną kasy. Możemy też poszukać strony www wybranego skok-u, do którego chcemy dołączyć.

Czy w skoku trudno o kredyt?

To, czy kredyt w skoku jest trudny do uzyskania, jest zależne od kilku czynników. Nie bez znaczenia liczy się tutaj czas, od kiedy jesteśmy członkami kasy oszczędnościowo-kredytowej. Nie zapominajmy jednak, że podobnie jak banki, tak też skok-i weryfikują swoich członków w BIK-u i badają zdolność kredytową. Jeśli więc interesuje nas kredyt skok, musimy zdawać sobie sprawę, że takie zobowiązanie nie jest udzielane każdemu.

Wówczas brane są pod uwagę takie same elementy jak przy wnioskowaniu o kredyt w banku. Kasa będzie badać:

— Wysokość i źródło dochodów;

— Wysokość miesięcznych wydatków na utrzymanie;

— Aktualne zobowiązania kredytowe i inne zadłużenia;

— Historię kredytową w BIK;

— Liczbę osób w gospodarstwie domowym na utrzymaniu członka;

— Rodzaj i wysokość kredytu;

— Długość okresu kredytowania.

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem w skok-u a w banku, jest podejście do osób zadłużonych. W przypadku wnioskowania o kredyt w firmie bankowej, mając długi nie możemy liczyć na wsparcie. Z kolei kredyt czy pożyczka skok są dostępne nawet dla dłużników.

Skok pożyczka na dowód – dokumenty

Zarówno skok online, jak też stacjonarne kasy umożliwiają złożenie prostego wniosku o kredyt w skoku bez konieczności dopełniania wielu formalności. Musimy jednak przygotować poszczególne dokumenty:

 1. Ważny dowód osobisty;
 2. Zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy;
 3. Dokument potwierdzający dochody;
 4. Oświadczenie o dochodach i wydatkach.

W przypadku wyższych kwot, eskok wymaga dołączenia do wniosku zaświadczenia o zarobkach. Taki dokument musi wypełnić pracodawca lub wskazany przez niego pełnomocnik. Pismo należy własnoręcznie podpisać, powinna również znaleźć się na nim pieczątka firmowa. Z kolei, jeśli interesuje nas w skok pożyczka online w niższej kwocie, kasy raczej nie wymagają udostępniania wielu dokumentów.

SKOK pożyczki — wniosek krok po kroku

Pożyczki w skoku możemy zaciągnąć na kilka różnych sposobów, podobnie jak w bankach i w firmach pozabankowych. Istnieje możliwość wnioskowania stacjonarnie w najbliższej placówce, przez telefon, a także przez internet, składając wniosek o pożyczki online w 15 minut.

 1. Pożyczka skok online — Wypełniamy wniosek elektroniczny na stronie kasy oszczędnościowo-kredytowej, której jesteśmy członkami. Po wysłaniu formularzu, skontaktuje się z nami specjalista finansowy z firmy. Jeśli eskok wyda pozytywną decyzję, umowę otrzymamy mailowo, a środki trafią na nasze konto.
 2. Wnioskowanie przez telefon — Wybierając taką formę, dzwonimy bezpośrednio pod numer przypisany naszej placówce skok-u lub na ogólną infolinię. Podczas rozmowy telefonicznej konsultant wypełni z nami wniosek. Jeśli wydana decyzja pożyczkowa będzie pozytywna, podobnie jak w przypadku wnioskowania online, umowa dociera do nas mailowo.
 3. Zaciągnięcie pożyczki w skoku w placówce — Możemy udać się do najbliższego punktu kasy, której jesteśmy członkami. Na miejscu wypełnimy wniosek o pożyczkę i możemy poprosić o pomoc pracownika. Poleca się wcześniejsze umówienie wizyty telefonicznie, aby specjalista był przygotowany na nasze przybycie i mógł poświęcić nam odpowiednią uwagę. Wówczas możemy ustalić konkretną godzinę przybycia.
5/5 - (1 oddanych głosów)