Konto oszczędnościowe dla dziecka to doskonały sposób na odkładanie gotówki na przyszłość naszych pociech już od najmłodszych lat. Tego typu rachunek bankowy jest podpięty do konta rodzica, dzięki czemu z łatwością zarządzamy finansami i sami decydujemy, ile środków chcemy przelewać oraz kiedy jest najlepszy czas na ich wypłatę. W ten sposób możemy bez problemów pomnażać pieniądze, które za określony czas wydamy na istotne wydatki, związane z dorastaniem czy wejściem w życie dorosłe naszych dzieci. Sprawdźmy, na czym dokładnie polega ta opcja, jak założyć rachunek oszczędnościowy dla dziecka i gdzie znajdziemy najlepsze oferty. 

MBank konto oszczędnościowe
Oprocentowanie do 1,8 %
Zakres kwot do 100 000 zł
Okres obowiązywania1 - 60 miesięcy
Ocena10/10
VeloBank oszczędnościowe
Oprocentowanie 0,6% / 2%
Zakres kwot do 200 000 zł
Okres obowiązywania 3 lub 12 miesięcy
Ocena9/10
Santander konto oszczędnościowe
Oprocentowanie 0,3% / 0,8%
Zakres kwot bez limitu
Okres obowiązywanianieaktywna
Ocena8/10
Millennium konto oszzędnościowe
Oprocentowanie 0,5%
Zakres kwot do 50 000 zł
Okres obowiązywania3 miesiące
Ocena8/10

rachunek oszczędnościowy dla dzieckaKonto oszczędnościowe dla dzieci a konto osobiste

Konto oszczędnościowe to konkretny rodzaj rachunku bankowego, o którym słyszy się coraz częściej. Konsumenci chętnie korzystają z takiego produktu finansowego, który umożliwia im bezproblemowe odkładanie i pomnażanie pieniędzy. Taka opcja jest jednak dostępna nie tylko dla dorosłych, których konta bankowe są powiązane. Od dłuższego czasu na rynku bankowym mamy do wyboru także konta dla młodych w różnej formie. 

Często na pierwsze konto dla dziecka wybieramy rachunek osobisty, na który odkładamy wybraną kwotę, która ma posłużyć jako pokrycie ważnych wydatków lub lepszy start w przyszłości. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest najlepszym z możliwych. Jak wskazują opinie specjalistów i klientów banków, zdecydowanie lepiej opłacalne okazują się konta oszczędnościowe dla dzieci. Przede wszystkim, największą różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami jest fakt, iż zakładając konto oszczędnościowe dziecka, środki z miesiąca na miesiąc pomnażają się coraz bardziej. Wówczas kwota wzrasta o ustalone w umowie oprocentowanie. Jest to najważniejsza kwestia, przez którą rodzice decydują się na założenie takiego konta już kilkumiesięcznym maluchom.

Jak wybrać konto oszczędnościowe dla dziecka?

Konto oszczędnościowe dla najmłodszych możemy założyć już od pierwszych dni życia naszych dzieci. Taki rachunek jest podpięty pod nasze konto osobiste w wybranym banku, dzięki czemu dostęp do finansów mamy tylko my. Możemy wpłacić ustaloną kwotę, o którą zostanie powiększone saldo i czekać na jej namnażanie o określone oprocentowanie. Pamiętajmy, że w niezależnie od tego, jakie konto oszczędnościowe dziecięce wybierzemy, możemy zdecydować się na wpłatę wypłatę pieniędzy w każdym momencie. Zazwyczaj banki umożliwiają jeden darmowy przelew na konto własne w miesiącu, dzięki czemu w razie konieczności, gdy brakuje nam środków, możemy chwilowo wspomóc się zgromadzonymi oszczędnościami. 

Pozostaje jednak pytanie, jak znaleźć korzystne konto oszczędnościowe dla dziecka? Ranking pomoże nam w wyborze opłacalnego produktu, dzięki któremu będziemy odkładać coraz więcej. Ranking kont bankowych to narzędzie dostępne zupełnie za darmo, z którego może skorzystać każdy użytkownik Sieci. Znajdziemy w nim aktualne oferty bankowe z najatrakcyjniejszymi warunkami oraz wszelkie szczegółowe informacje, czym cechuje się dana propozycja banku. Pamiętajmy, aby zwracać uwagę na oprocentowanie i wybierać takie konto, które umożliwi nam optymalne rozmnażanie pieniędzy. Nie bez znaczenia pozostają także takie kwestie jak darmowe wpłaty i wypłaty w dowolnym momencie, darmowe przelewy na osobiste konto własne, możliwość zamówienia karty płatniczej po osiągnięciu określonego wieku dziecka z ustaloną kwotą do wydania, zarządzanie finansami dziecka z panelu rodzica itp. 

Wiele banków umożliwia także zmianę konta oszczędnościowego dla dziecka na rachunek młodzieżowy, np. po ukończeniu 13 roku życia. Wówczas możemy umożliwić naszym pociechom samodzielne planowanie wydatków, ustalając specjalne limity dotyczące zlecania przelewów, płatności kartą debetową, płatności mobilnych, zleceń stałych itp. Dzięki temu dziecko uczy się zarządzania finansami i rozsądnego wydawania pieniędzy na pilne wydatki, co zdecydowanie przyda mu się w przyszłości, gdy wkroczy w dorosłe życie. 

5/5 - (1 oddanych głosów)