Najważniejsze informacje:

  • Można usunąć wpis z rejestrów dłużników po spłacie zadłużenia i złożeniu wniosku o aktualizację danych przez wierzyciela. 
  • Proces usunięcia wpisu może trwać od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od instytucji i wierzyciela. 
  • Czyszczenie BIK wiąże się zawsze z dobrą wolą pożyczko lub kredytodawcy.

Jak wynika z wielu raportów Polacy są bardzo zadłużeni. Główną przyczyną jest nieterminowa płatność rat. Jeśli naszą główną wadą jest zapominalstwo, to może to być przyczyna dlaczego posiadamy zły wpis w bazach: BIG, KRD, ERIF. Przeanalizowaliśmy wiele możliwości na rynku Polskim i podpowiadamy jak wyczyścić swoją negatywną historię.

Czym jest BIG?

Zacznijmy trochę od teorii, żeby wytłumaczyć czym jest BIG, bo w gruncie rzeczy wiele osób tego nie wie. Biuro Informacji Gospodarczej, bo taka jest pełna nazwa instytucji, która zbiera, przechowuje i udostępnia informacje o osobach zadłużonych. Nawet jeśli zalegamy z płatnościami za media czy telefon, to możemy być widoczni w bazie BIG. Wgląd do danych dłużników mają np.: banki. Dzięki specjalnym narzędziom oferowanym przez BIG, firmy które proszą o weryfikację klienta otrzymują wiadomość o jego wiarygodności finansowej. 

W Polsce wyróżniamy kilka Biur Informacji Kredytowych, między innymi:

Starając się o kredyt z pewnością będziemy prześwietleni w BIG. Jeśli nie zalegaliśmy wcześniej ze spłatą raty, to możemy być spokojni. Gorzej mają osoby, które ,,zapomniały” zapłacić raty kredytu po 60 dniach od terminu jej spłaty. Jeśli po kolejnych 30 dniach od dostania informacji o ryzyku wpisania dłużnika do BIG, bank nie dostanie zapłaty to klient może mieć negatywny wpis w BIG. Co będzie skutkowało w większości przypadków brakiem możliwości dodatkowego finansowania w postaci kredytu lub pożyczki.

Ważne!

Skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem rejestrów dłużników może znacząco zwiększyć skuteczność i przyspieszyć proces anulowania wpisów.

Czym się różni BIG a BIK?

Wiele osób myli te pojęcia, dlatego chcielibyśmy przedstawić czym różni się BIK a BIG. W rejestrze BIK widnieją wszystkie nasze historie finansowe: płatności na karty kredytowe, kredyty, pożyczki i niezależnie od tego czy spłaciliśmy je w terminie czy nie. Wg raportu BIK, firma bankowa lub pozabankowa może sprawdzić naszą kondycję finansową jak i również czy zalegamy z jakimiś płatnościami. Zaś w BIG jak już wspomnieliśmy widnieją tylko osoby zalegające z płatnościami. Zarówno jak bazy BIK i BIG pomagają instytucjom finansowym zweryfikować swoich klientów przed udzieleniem kredytu. Im gorszy raport tym mniejsza szansa na otrzymanie wymarzonego zastrzyku gotówki. Warto dbać o swoją historię, bo nigdy nie wiemy czy nie będziemy potrzebowali pieniędzy na nagłe zdarzenia. 

Jeśli widniejemy w bazach dłużników alternatywną może być pożyczka dla zadłużonych bez zdolności kredytowej.

czyszczenie BIG, KRD, ERIFDlaczego mam negatywny wpis w KRD?

Konsumenci często nie wiedzą czy jeśli spóźnią się w spłacie raty na przykład o 20 dni czy to jest powód aby wpisać go do bazy dłużników KRD? Wyjaśniamy tę sytuację i wyróżnimy kilka powodów, dlaczego widniejemy w bazie KRD.

Kto może zostać wpisany do KRD

Klient może być wpisany do bazy KRD jeśli spełnia wszystkie poniższe warunki:

  • musi zaistnieć stosunek łączący strony umową, który zobowiązuje konsumenta do zapłaty danej kwoty w określonym czasie. Najczęściej dotyczy to kredytu, pożyczki, opłaty za media (prąd, gaz, woda) lub nawet opłaty za wywóz nieczystości;
  • zobowiązanie, które musi zapłacić klient wynosi minimum 200 zł;
  • płatność nie została dokonana od 2 miesięcy;
  • minęło 30 dni od wysłania drogą pocztową lub wręczenia osobiście ponaglenia, oraz ostrzeżenia przed wpisaniem dłużnika do bazy KRD.

Również przedsiębiorca może być wpisany do bazy dłużników KRD jeśli poniższe elementy zostaną spełnione:

  • istnieje umowa między dwoma stronami;
  • pieniądze, które przedsiębiorca musi oddać wierzycielowi to minimum pół tysiąca;
  • czas do zapłacenia pieniędzy przekroczył 2 miesiące;
  • upłynęło co najmniej 30 dni od otrzymanie przed przedsiębiorcę listu ponaglającego od wierzyciela 

Jak wyczyścić dane w KRD?

Najszybszym sposobem na usunięcie danych w bazie KRD jest spłacenie zobowiązania. Jeśli zapłacimy co z tym zalegamy, to wierzyciel ma obowiązek w ciągu 2 tygodni wysłać stosowne pismo aby dane dłużnika zostały zaktualizowane w KRD. Baza dłużników w ciągu tygodnia dokonuje wszystkich poprawek przy nazwisku dłużnika. Również w przypadku aktualizacji jakichkolwiek danych dłużnika, wierzyciel musi zgłosić się do KRD o ich poprawienie w ich rejestrze. Jeśli firma, u której dłużnik ma dług wysyła nieprawdziwe informacje o swoim kliencie do bazy dłużników to naraża on się na kary do nawet 30 000 zł, a klient może sam wytoczyć sprawę przeciwko naruszeniu jego dóbr.

Czas jest kolejnym sposobem na czyszczenie KRD. Jeśli minęły 3 lata od ostatniej aktualizacji danych dłużnika to znikają one z KRD, jednak nie może minąć 10 lat od przekazania klienta przez instytucję finansową. 

Błędne wpisanie do bazy KRD jest możliwe, ale nie zdarza się często. W Internecie można przeczytać wiele negatywnych opinii klientów, którzy nigdy nie zalegali z płatnościami a są w bazie KRD. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do KRD z informacją o wystąpieniu błędu. Czyszczenie KRD w tym przypadku może nawet 3 tygodnie od otrzymania wezwania, ponieważ baza dłużnika musi skontaktować się z wierzycielem, który wpisał danego klienta do owej bazy. Ten jest zobowiązany do przedstawienia odpowiednich dokumentów, które poświadczają, że dana osoba ma dług. W większości przypadków wierzyciel pokazuje dowody, a klienci przypominają sobie, że parę lat temu faktycznie była mała pożyczka, ale o niej zapomnieli. Nie przyjmowali listów, zmienili numer telefonu.

Czy trzeba obawiać się BIG, KRD, ERIF?

Czyszczenie BIG, KRD, ERIF interesuje wielu konsumentów, którzy starają się o kredyt a wiedzą, że szansa jest znikoma ze względu na złą historię kredytową. Wpis do bazy dłużników może powodować strach u niektórych osób, ale jak inaczej banki mają sprawdzać swoich klientów? Mało kto się przyzna, że ma zły wpis w BIG. Banki ryzykują wiele pożyczając pieniądze, a jeszcze więcej jeśli istnieje większe ryzyko, że ktoś ich nie odda. Egzekucja należności jest wysokim kosztem dla instytucji finansowej, więc banki wolą odrzucić osoby (na etapie składania wniosku), które miały problemy ze wcześniejszą spłatą.

Jeśli płacimy raty, rachunki w terminie to nie musimy się obawiać odrzucenia naszego wniosku. A jeśli jesteśmy tak zadłużeni, że ostatnią deską ratunku będzie pożyczka na procent to musimy wiedzieć, że z tym wiąże się duże ryzyko. Jeśli banki nie chcą nam pożyczyć gotówki, to staramy się u prywatnych wierzycieli, którzy nakładają na pieniądze wysokie oprocentowanie. Są tacy, którym to nie przeszkadza, bo okres pożyczki jest dla nich wygodny i wolą spłacać po kilkaset złotych miesięcznie. Dlatego lepiej budować od początku sobie pozytywną historię i nie bagatelizować wyznaczonego terminu zapłaty. 

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20100810530/U/D20100530Lj.pdf,

https://www.bik.pl/jak-dzialamy

5/5 - (3 oddanych głosów)