Skorzystałeś z pożyczki w banku bądź w pewnej firmie pożyczkowej i masz wątpliwości? Chcesz może anulować podpisaną umowę? Jest to możliwe! W przeciągu 14 dni od zawarcia umowy masz prawo na odstąpienie od umowy pożyczki. Takie przysługuje Ci prawo i wszystkie banki, instytucje finansowe, muszą się do tego dostosować. Zobacz dalej, z czego to wynika.

odstąpienie od umowy pożyczki

Ustawa z 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim, w artykule 53 ustawy 1 wspomina, że „każdy konsument ma prawo odstąpić od umowy pożyczkowej w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Nie ma obowiązku przy tym podawać żadnej przyczyny swojej decyzji”. Jeśli więc na pożyczkę zdecydowałeś się pod wpływem impulsu, reklamy bądź z czasem zauważyłeś że nie jest dla Ciebie korzystna, to pamiętaj, że przysługuje Ci prawo do odstąpienia od zawartej umowy. Ale masz na to tylko 14 dni, po tym okresie pożyczka bez BIK  i każda inna staje się już wiążąca i nie można jej wycofać.

Jak wygląda odstąpienie od umowy pożyczki krok po kroku?

W celu odstąpienia od zawartej umowy pożyczki, należy złożyć osobiste oświadczenie. Można je przygotować samodzielnie bądź skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w Internecie. Tak naprawdę podczas zawierania umowy pożyczki, powinniśmy otrzymać wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy pożyczki. Natomiast część podmiotów finansowych udzielających pożyczki nie zapewnia swoim Klientom takich oświadczeń, ze zrozumiałych przyczyn. Nie chcą oni ułatwić swoim Klientom odstąpienie od umowy pożyczki.

Gdy wypełnimy dokument o nazwie odstąpienie od umowy pożyczki, wystarczy go wysłać pod adres wskazany przez kredytodawcę. Można to uczynić tradycyjnie pocztą. Aby jednak być bezpieczniejszym, warto zdecydować się na list polecony, z potwierdzeniem nadania i odbioru.

Jakie koszty za odstąpienie od umowy pożyczki?

Odstąpienie od umowy pożyczki wiążę się z tym, że musimy zwrócić otrzymaną kwotę. Czy ponosimy w tym kierunku jakieś dodatkowe koszty? Okazuje się, że tak. Ale nie są one wysokie. Ustawa o kredycie konsumenckim zwraca uwagę, że mogą zostać tutaj naliczone odsetki od czasu wypłaty pożyczki do momentu jej spłaty. W celu właściwego wyleczenia takich odsetek, warto bezpośrednio skontaktować się z danym przedstawicielem pożyczkodawcy. Kwotę pożyczki mamy możliwość zwrócić w przeciągu 30 dni, od momentu złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy pożyczki.

Jeśli po 30 dniach, od złożenia oświadczenia, nie zwrócimy kwoty pożyczki, to musimy ją spłacić zgodnie z wcześniej podpisaną umową. Ustawa o kredycie konsumenckim nie przewiduje nakładania na pożyczkobiorcę innych kosztów wynikających z odstąpienia od zawartej umowy pożyczki. Mogą więc zostać naliczone tylko pewne odsetki.

Zwrot kosztów za odstąpienie od umowy pożyczki

Możliwe, że podpisując umowę o pożyczkę, zdecydowałeś się na pewne dodatkowe opcje (np. ubezpieczenie). Czy odstępując od umowy pożyczki możesz liczyć na zwrot kosztów, które poniosłeś w tym kierunku? Tak, ale warto pamiętać, że zwrotowi nie podlegają opłaty notarialne wynikające z zabezpieczenia kwoty pożyczki. Jeśli ponieśliśmy jeszcze inne koszty i nie mamy pewności czy powinniśmy otrzymać zwrot, warto tutaj skontaktować się z przedstawicielami pożyczkodawcy. Oni są zobowiązani do udzielenia nam wiarygodnych informacji na ten temat, zgodnie z obowiązującą ich ustawą o kredycie konsumenckim.

Odstąpienie od umowy pożyczki – przykłady dokumentów

  • Odstąpienie od umowy pożyczki VivusPobierz wzór
  • Odstąpienie od umowy pożyczki Provident – Dokument dołączony jest do każdej umowy pożyczki
  • Odstąpienie od umowy pożyczki Aasa – Pobierz wzór
  • Odstąpienie od umowy pożyczki ProfiCredit – Dokument dołączony jest do każdej umowy pożyczki

Podsumowanie

Zgodnie z prawem wszyscy mają możliwość zdecydować się na odstąpienie od umowy pożyczki w czasie 14 dni od momentu jej zawarcia. Gotowy wniosek o wypowiedzenie umowy można często znaleźć na stronie firmy pożyczkowej, z której usługi chcieliśmy skorzystać. Następnie taki wniosek drukujemy, wypełniamy i wysyłamy. Gdy nasze wypowiedzenie umowy pożyczki dotrze już do pożyczkodawcy, to w przeciągu 30 dni mamy czas na zwrócenie środków. I nie możemy tutaj przekroczyć tego terminu, aby umowa pożyczki nas nie obowiązywała.