ile się czeka na dowód osobistyDowód osobisty do podstawowy dokument tożsamości, który posiada każda pełnoletnia osoba w Polsce. Jest on niezbędny do załatwiania wielu spraw urzędowych i dopełniania różnorodnych formalności. Bez dowodu nie obędzie się np. w przypadku wnioskowania o kredyt czy pożyczkę, gdyż niezbędne jest zweryfikowanie naszych danych osobowych. Dokument ten jest także kluczowy w wielu innych przypadkach, np. przy podpisywaniu umów, składania formularzy urzędowych, czy też meldowaniu się w hotelach podczas urlopu. Z tego też powodu, gdy dawny dowód stracił ważność, należy niezwłocznie udać się do urzędu, aby złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Możemy również skorzystać z możliwości wnioskowania o dowód online. Sprawdźmy, ile się czeka na dowód i jakie formalności należy załatwić. 

Jak długo się czeka na dowód osobisty?

Jeśli chcemy uzyskać nowy dowód osobisty, ile się czeka, to podstawowe pytanie, które zadają sobie niemal wszyscy petenci. Po pierwsze, warto wiedzieć, że każdy dowód osobisty dla osoby pełnoletniej jest ważny 10 lat. Po upłynięciu tego terminu od wydania dokumentu, należy wyrobić nowy. Możemy wnioskować o wydanie dowodu podczas osobistej wizyty w urzędzie lub też składając formularz przez internet. Ile trwa wyrobienie dowodu? Dopełnienie formalności to zaledwie kilka minut. Wystarczy wypełnić niedługi wniosek, w którym wpisujemy nasze dane osobowe. Pamiętajmy jednak, że musimy dołączyć do niego dodatkowo zdjęcie w odpowiednim formacie. Musi posiadać ono wymiary 35 mm x 45 mm i nie może być starsze niż 6 miesięcy od daty składania wniosku. Formalności te musimy zrealizować niezależnie od tego, czy wyrabiamy nasz pierwszy dowód, czy też stary dokument stracił ważność, a my chcemy otrzymać nowy. 

Ile się czeka na nowy dowód? Czas oczekiwania na wyrobienie dowodu może wynosić nawet 30 dni. Warto wiedzieć, że w niektórych sytuacjach może się on wydłużyć, jednak urzędnik zazwyczaj informuje o zaistniałym fakcie petenta. Jeśli jednak zastanawiamy się, ile się czeka na dowód osobisty, w większości przypadków nowy dokument jest do odbioru w ciągu 14 dni. Informację o tym, kiedy możemy zgłosić się po jego odbiór, otrzymamy telefonicznie lub SMS-em. Ważny jest również fakt, że to, na jakim etapie aktualnie jest przygotowywanie naszego dowodu, możemy sprawdzić przez internet na stronie obywatel.gov.pl. Konieczne jest jednak podanie numeru sprawy, który znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku o wydanie dokumentu tożsamości. 

Wymiana dowodu osobistego koszt

Wiemy już, ile trzeba czekać na dowód osobisty, jednak warto także sprawdzić, z jakimi kosztami wiąże się wnioskowanie o nowy dokument. Nie musimy martwić się o żadne koszty, gdyż dowód osobisty zawsze jest wydawany całkowicie za darmo. Za wyrobienie dowodu nie zapłacimy ani grosza niezależnie od tego, czy wnioskujemy o dokument po raz pierwszy, czy jest to już nasz kolejny formularz. 

Do czego jest niezbędny dowód osobisty w Polsce?

Dowód osobisty to podstawowy dokument tożsamości, którym legitymujemy się w wielu sytuacjach. Jest on niezbędny do dopełniania kluczowych spraw, dlatego też każda osoba dorosła musi zadbać o posiadanie ważnego dokumentu. Jeśli stracił on ważność, należy jak najszybciej złożyć wniosek, gdyż wiemy już, ile czeka się na dowód osobisty. Najlepszym sposobem jest wnioskowanie o wyrobienie dokumentu jeszcze przed utratą jego ważności. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy przez kilka tygodni pozostaniemy bez dokumentu tożsamości. 

Dowód osobisty jest kluczowym elementem np. gdy chcemy wnioskować o kredyt w banku lub interesuje nas darmowa pożyczka. Niezależnie od rodzaju zobowiązania, każda firma sprawdza nasze dane osobowe. Zdarza się, że niektórzy pożyczkodawcy akceptują inny dokument tożsamości, np. paszport. Jednak najczęściej jest to możliwe jedynie wtedy, gdy wnioskowaliśmy już wcześniej o pożyczkę. Wówczas nasze dane prawdopodobnie widnieją w bazie. Dowód musimy posiadać także, jeśli chcemy załatwić sprawy urzędowe, np. W ZUS-ie, Urzędzie Skarbowym, banku, Urzędzie Gminy, czy też w Urzędzie Miasta. Ten dokument jest istotny też w przypadku wykupienia polis ubezpieczeniowych, podpisywania umów kontraktowych i w wielu innych przypadkach. Jak widać, bez ważnego dowodu osobistego się nie obędzie, dlatego warto zadbać o wyrobienie nowego dokumentu, gdy stary stracił termin. 

Jak wyrobić dowód osobisty 2024?

  1. Wystarczy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu. Możemy zrobić to podczas osobistej wizyty w urzędzie lub przez internet. 
  2. Do formularza należy dołączyć aktualne zdjęcie (nie starsze niż 6 miesięcy) o wymiarach 35 mm x 45 mm. 
  3. Składając wniosek online, po wysłaniu formularza, otrzymamy potwierdzenie na nasze konto ePUAP. W przypadku wizyty w urzędzie, dostaniemy je w formie papierowej. 
  4. Następnie oczekujemy maksymalnie 30 dni na wyrobienie dowodu. Gdy będzie on gotowy do odbioru, otrzymamy informację telefonicznie lub SMS-em. Niezależnie od wyboru formy wnioskowania, musimy udać się do urzędu po odbiór dokumentu. 
5/5 - (1 oddanych głosów)