Kierownik lub dyrektor produkcji odnoszą się do jednego stanowiska. Osoba, która jest na nim, odgrywa kluczową rolę w każdym zakładzie produkcyjnym. To on kierownik ponosi odpowiedzialność za terminową realizację zleceń i zarządzanie zespołem. Co zalicza się do jego głównych obowiązków?

Głównym zadaniem dyrektora produkcji jest efektywne kierowanie procesem produkcji w firmie. W dużej mierze sukces przedsiębiorstwa zależy od jego umiejętności, wiedzy technicznej i interpersonalnej, a także zaangażowania. Ważna jest także umiejętność radzenia sobie ze stresem, który jest obecny niemal każdego dnia. Wszystko to wymaga poświęcenia, które z pewnością wiele kosztuje. Zatem ile zarabia kierownik produkcji 2024?

Ile zarabia kierownik produkcji w firmie produkcyjnej?

Doświadczeni specjaliści są kluczowym elementem układanki, który zapewnia sprawność działania zakładu produkcyjnego lub fabryki. Dlatego atrakcyjne wynagrodzenie przyciąga uwagę kompetentnych kandydatów, którzy mogą pomóc napędzić Twój biznes.

Kim jest kierownik produkcji?

Firmy w branży produkcyjnej skupiają się na wytwarzaniu różnorodnych produktów, często działają w złożonych strukturach i zatrudniają liczne zespoły. Do skutecznego kierowania tymi procesami potrzebna jest odpowiedzialna osoba, która zapewni nadzór nad działaniami i skoordynuje pracowników. Takim kimś, jest kierownik produkcji.

Dyrektor produkcji jest liderem, który zarządza ludźmi i operacjami w hali produkcyjnej. Sukces firmy w dużej mierze opiera się na jego wiedzy i umiejętnościach. Kierownik powinien mieć szeroki zakres kompetencji technicznych  i interpersonalnych, a przy tym stale dążyć do rozwoju i szukania nowych rozwiązań, które przyniosą poprawę wydajności przedsiębiorstwa.

Rola kierownika nie ogranicza się tylko do delegowania zadań. Dyrektor aktywnie współpracuje z zespołem, jest otwarty na ich pomysły i potrzeby. Choć ostatnie słowo należy do niego, podobnie jak odpowiedzialność za projekt, to zapewnia autonomię i samodzielność pracownikom, aby uwolnić ich potencjał. Równowaga pomiędzy kontrolą a wsparciem to istota pracy kierownika produkcji.

Jakie są specjalizacje kierownika produkcji?

Kierownik produkcji to szerokie pojęcie, które obejmuje wiele dziedzin i branż. W związku z tym istnieje kilka specjalizacji tego stanowiska, które zależą od rodzaju działalności firmy:

 • Kierownik produkcji w przemyśle: Odpowiada za zarządzanie procesami produkcyjnymi w różnych sektorach przemysłowych. Planuje, organizuje i nadzoruje produkcję w fabrykach i zakładach.
 • Kierownik produkcji w przedsiębiorstwie hodowlanym: Koordynuje działania w firmach zajmujących się hodowlą zwierząt, obejmując opiekę nad hodowlą, sprzedażą zwierząt i zarządzanie finansowe.
 • Kierownik produkcji w przedsiębiorstwie ogrodniczym: Odpowiada za zarządzanie procesami uprawy roślin, zarówno pod osłonami, w zamkniętych strukturach, jak i na otwartych polach.
 • Kierownik produkcji w przedsiębiorstwie rolnym: Zarządza procesami produkcyjnymi w firmach rolniczych, planując i organizując prace polowe oraz hodowlane.
 • Kierownik produkcji w zakładach akwakultury: Koordynuje prace hodowlane związane z chowem ryb, skorupiaków i innych organizmów wodnych zgodnie z normami higieny.

Istnieją jeszcze inne odmiany tego stanowiska jak np. kierownik produkcji filmowej, radiowej i telewizyjnej.

Warto wiedzieć: kierownik produkcji – zarobki netto wynoszą 11 919 zł netto.

Na czym polega praca kierownika produkcji?

Zakres obowiązków kierownika uzależniony jest od miejsca pracy. Specyfika pracy może różnić się w zależności od firmy i branży. Niemniej istnieje wiele zadań wspólnych, które są wspólne dla większości osób zatrudnionych na tym stanowisku.

Kierownicy produkcji odpowiadają za:

 • nadzorowanie procesów produkcyjnych,
 • zapewnianie jakości, efektywności i wydajności działań,
 • planowanie, koordynowanie i organizowanie pracy zespołu,
 • optymalne wykorzystanie zasobów (zarówno ludzkich, jak i maszynowych),
 • tworzenie harmonogramów i ustalanie grafików,
 • zapewnianie terminowości realizacji zadań i planu produkcyjnego,
 • ciągłe ulepszanie procesów produkcyjnych i implementacja nowych rozwiązań,
 • wdrażanie odpowiednich procedur,
 • kontrola zużycia materiałów,
 • rozwiązywanie bieżących problemów,
 • zarządzanie budżetem,
 • tworzenie raportów i analiz,
 • współpraca z innymi działami w firmie,
 • zapewnienie odpowiednich warunków pracy,
 • przestrzeganie norm BHP i przeciwpożarowych,
 • motywowanie pracowników oraz rozwijanie ich kompetencji,
 • reprezentowanie firmy na zewnątrz.

Kierownik produkcji ma naprawdę dużo obowiązków. Jego stanowisko wymaga zaangażowania i wielu różnych umiejętności.

Czy wiesz, ile zarabia kierownik produkcji w małej firmie? Analizy rynkowe podają, że połowa osób na takim stanowisku zarabia między 8530 zł brutto a 14 380 zł brutto. W tym przedziale mieszczą się także średnie zarobki kierownika produkcji. 

Zastępca kierownika produkcji – zarobki: 6000-7600 zł brutto miesięcznie.

Jak wygląda praca jako kierownik produkcji?

Praca kierownika produkcji może wyglądać różnie w zależności od przedsiębiorstwa, w którym pracuje. Zazwyczaj znajduje on zatrudnienie w firmach produkcyjnych o bardzo różnorodnym profilu działalności.

Codzienne obowiązki kierownik realizuje w biurze. To tam analizuje dokumentacje, planuje i raportuje. Ponadto kierownika produkcji spotkać można także na hali produkcyjnej lub w magazynie, gdzie bezpośrednio współpracuje i nadzoruje pracowników. Ponadto dyrektor obsługuje urządzenia dopasowane do specyfiki produkcji w danym przedsiębiorstwa.

Kierownik produkcji to specjalista, który pracuje samodzielnie, ale stale utrzymuje kontakt z różnymi osobami i działami. Koordynuje współpracowników, a także współpracuje z handlowcami, technologami, logistykami i innymi specjalistami w firmie.

Czy wiesz, ile zarabia kierownik zmiany w firmie produkcyjnej? Średnie miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku to 7250 zł brutto.

Ile zarabia kierownik produkcji bez studiów?

Kierownik produkcji bez studiów zarabia 0 (zero) złotych. Wszystko dlatego, że osoba bez studiów nie może zostać zatrudniona na wspomnianym stanowisku. Co więcej, poza wiedzą techniczną przydają się także dodatkowe studia z zakresu zarządzania, które ułatwiają koordynację zadań w firmie.

Kierownik produkcji – pensja. Wynagrodzenie na tym stanowisku może przekraczać 17000 zł brutto miesięcznie. Najczęściej jednak honorarium mieści się w przedziale 8530 zł brutto a 14 380 zł brutto.

Jakie są warunki zatrudnienia na stanowisku kierownik produkcji?

Kierownik produkcji to najczęściej osoba, która jest zatrudniona w firmie na umowę o pracę lub jako specjalista prowadzący własną działalność. Dzień pracy dyrektora trwa, przynajmniej teoretycznie, osiem godzin. Jednak każdy, kto pracował na tym stanowisku, prawdopodobnie miewał okresy, w których przez pewien czas biuro było drugim domem. Praca w weekendy najpewniej też się zdarzała. Dlatego najlepiej przyjąć, że godziny pracy kierownika produkcji są elastyczne.

Kierownik produkcji – pensja: 50% osób na tym stanowisku zarabia w przedziale 8530 zł brutto a 14380 zł brutto. Na rynku są także stanowiska, których wynagrodzenie przekracza 17000 zł brutto. Zatem ile zarabia kierownik produkcji netto? Dla wynagrodzeń w pierwszym przedziale będzie to od 6145 zł do 10130 zł. W przypadku najwyższej podanej kwoty będzie to 11919 zł.

Kierownik działu produkcji – zarobki i obowiązki

Osoby zatrudnione na stanowisku dyrektora produkcji mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie i wiele wyzwań każdego dnia. Jest to stanowisko samodzielne dla osób, które potrafią zarządzać wieloma obszarami jednocześnie. Dlatego poza wiedzą techniczną przydaje się także umiejętność rozmawiania z ludźmi i osiągania celów. Kierownik produkcji to ekscytujące, ale wymagające zajęcie dla osób, które nie boją się wyzwań i odpowiedzialności.

Pytania i odpowiedzi

Wynagrodzenie zastępcy kierownika produkcji oscyluje w przedziale 6000-7600 zł brutto miesięcznie.

Z badania Sedlak&Sedlak wynika, że 25% najgorzej zarabiających osób na tym stanowisku otrzymuje mniej niż 8 500 zł brutto, a 25% najlepiej wynagradzanych zarabia więcej niż 15 260 zł brutto”.

5/5 - (1 oddanych głosów)