spawacz zarobkiSpawacz to osoba, która łączy stalowe, metalowe i inne elementy różnymi technikami spawania. Ważne jest, aby taki pracownik miał odpowiednie kwalifikacje. Dzięki temu może dodatkowo ciąć metale oraz ich stopy różnymi metodami czy lutować je palnikiem gazowym.

Wydawać się może, że spawanie to zajęcie łatwe, a do opanowania tej umiejętności wystarczy jeden kurs. Zazwyczaj tak nie jest i nie ma w tym wypadku dróg na skróty, a konkurencja depcze po piętach. Dlaczego? Otóż ten zawód jest dobrze płatny i cieszy się dużym zainteresowaniem. Z artykułu dowiesz się, kim jest spawacz, jak nim zostać i ile zarabia spawacz miesięcznie.

Kim jest spawacz?

Spawacz to osoba, która specjalizuje się w łączeniu różnych elementów metalowych przy zastosowaniu odpowiednio dobranych technik. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Gospodarki dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy przy spawaniu, pracownik wykonujący tę pracę musi mieć odpowiednie kwalifikacje. Wśród nich należy wymienić:

 • zaświadczenie po ukończeniu szkolenia;
 • świadectwo zdania egzaminu spawalniczego;
 • książeczkę spawacza.

Jeśli chcesz zostać spawaczem, to musisz przejść egzamin spawalniczy i otrzymać certyfikat potwierdzający określone umiejętności. Co ważne, uprawnienia są ograniczone czasowo i trzeba je regularnie odnawiać. W przypadku pracą ze stalą należy to zrobić, co trzy lata, a co dwa lata przy pracy z miedzią, aluminium, tytanem lub niklem.

Uwaga! Spawacz musi zachować ciągłość pracy w zawodzie z maksymalną przerwą nie dłuższą niż sześć miesięcy, aby móc odnowić swoje uprawnienia.

Czy zawód spawacza jest opłacalny? To pytanie nurtuje przyszłych adeptów sztuki łączenia i cięcia metali. Tak, zawód spawacza jest opłacalny, a niektóre specjalizacje pozwalają na ponadprzeciętne zarobki.

Ile zarabia dobry spawacz w Polsce?

Spawaczy mają wiele możliwości wyboru ścieżki kariery. Istnieją różne techniki spawania, które znajdują zastosowanie w różnorodnych projektach. Spawacze mogą pracować w fabrykach przy obsłudze maszyn, a także przy budowie unikatowych konstrukcji na lądzie i pod wodą. Kompetencje spawalnicze przydają się także w różnego rodzaju warsztatach, od naprawy samochodów, przez tuning jednośladów aż po konstruowanie okrętów.

Spawacz to nie celebryta z pierwszych stron gazet, ale specjalista, który ma duży wpływ na rozwój społeczeństwa. Pojawia się jednak kwestia wynagrodzenia za pracę. Czy jest ono odpowiednie do zadań, które realizują?

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że pensja spawacza mieści się w przedziale 4500-6400 zł brutto. 

Spawacz zarobki

Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń to analiza, z której wynika, że specjalista spawacz zarabia od 4500 zł do 6400 zł brutto. Mediana zarobków wynosi 5300 zł brutto. Jednocześnie są też specjaliści, którzy zarabiają 8000 zł brutto, a nawet więcej.

Jak zostać spawaczem?

Być może zastanawiasz się, ile zarabia spawacz mig, tig lub nurek. Z pewnością to dobrze płatne stanowiska, ale zacznijmy od początku.

Jeśli chcesz pracować jako spawacz, to niezbędne są odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Niezależnie od tego, czy wykonujesz pracę dorywczą, czy na co dzień zajmujesz się spawaniem, to odpowiednie uprawniania są niezbędne. Poza zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia, świadectwem z egzaminu spawacza i książeczki spawacza, kandydat powinien spełniać określone warunki.

Osoba, która chce zostać spawaczem, musi mieć ukończone 18 lat i przynajmniej szkołę podstawową. Następnie należy ukończyć kurs spawacza i uzyskać wspomnianą książeczkę. W większych przedsiębiorstwach można liczyć na lepsze zarobki, ale zwykle wiąże się to z koniecznością posiadania wykształcenia średniego lub wyższego.

Ważną kwestią w zawodzie spawacza jest wynagrodzenie. Poniżej znajdziesz kilka odpowiedzi na najczęstsze pytania o zarobki:

 • Ile zarabia spawacz MIG? Jest to jedna z najpopularniejszych specjalizacji. Według różnych raportów zarobki w zależności od wynagrodzenia mieszczą się w przedziale od 2400 do 3700 zł netto.
 • Ile zarabia spawacz tig (141 zarobki)? Z badań przeprowadzonych przez firmy wywiadowcze, przeciętny pracownik zarabia 7251 zł netto miesięcznie. Zarobki spawacza tig to 1813 zł tygodniowo lub 45,32 zł na godzinę.
 • Ile zarabia spawacz płetwonurek? Z raportu firmy Personnel Service wynika, że spawacz płetwonurek zarabia od 13 do 17 tys. zł brutto.

Ile zarabia spawacz pod wodą? Wspomniany płetwonurek nawet 17 tys. zł brutto, ale wiele zależy od wiedzy, doświadczenia i miejsca zatrudnienia. Nie brakuje specjalistów, którzy inkasują takie kwoty za pojedyncze zlecenie. Niemniej taka osoba ma uznaną reputację i realizuje najtrudniejsze zadania.

Kurs spawacza – co warto o nim wiedzieć?

Wspominaliśmy wcześniej o wymaganiach, jakie musi spełniać kandydat, który zamierza zostać spawaczem. Skupmy się teraz na kursie spawalniczym, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pomyślne zakończenie egzaminu wiąże się z wydaniem książeczki spawalniczej lub odpowiednim wpisem, jeśli już taką posiadasz.

Kandydat uczy się spawania za pośrednictwem wybranej techniki. Wśród najpopularniejszych wymienić należy:

 • spawanie łukowe elektrodą otuloną MMA;
 • spawanie acetylenowo-tlenowe;
 • spawanie łukowe samoosłonowym drutem proszkowym;
 • spawanie łukiem krytym drutem elektrodowym;
 • spawanie metodą MAG – (spawacz MAG zarobki – ok. 3000 zł netto);
 • spawanie metodą MIG – (spawacz MIG zarobki – 2400-3700 zł netto);
 • spawanie metodą TIG – (spawacz TIG zarobki – 7251 zł netto);
 • spawanie w osłonie gazu aktywnego drutem proszkowym;
 • spawanie w osłonie gazu obojętnego drutem proszkowym;
 • spawanie plazmowe.

Spawacz plastiku – zarobki: średnia wynagrodzenie miesięczne to 7500 zł netto.

Ile zarabia spawacz na statku?

Zarobki spawaczy na statkach mogą być zróżnicowane w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, doświadczenie, rodzaj statku, firma zatrudniająca oraz rodzaj prac wykonywanych przez spawacza. Szacuje się, że spawacz na statku może zarabiać ok. 7000-10000 złotych netto.

W jakich miejscach spawacz znajdzie zatrudnienie?

Spawacz ma wiele ścieżek kariery, a dzięki temu może znaleźć pracę w różnych miejscach. Ich umiejętności są poszukiwane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba solidnego łączenia metalowych elementów za pomocą technik spawalniczych. Ten specjalista jest wysoce poszukiwany zarówno w kraju, jak i za granicą.

Spawacz znajdzie zatrudnienie m.in. w: 

 • firmach specjalizujących się spawaniem i obróbką metali;
 • stoczni;
 • fabrykach produkcyjnych;
 • warsztatach samochodowych;
 • przemyśle górniczym i budowlanym;
 • produkcji maszyn przemysłowych;
 • produkcji pojazdów mechanicznych; 
 • zakładach rzemieślniczych.

Na dobrą sprawę spawacz znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie potrzebne są umiejętności łączenia metali. Dzięki temu kariera w branży jest bardzo urozmaicona.

Nurek spawacz – zarobki: Czy wiesz, ile zarabia spawacz pod wodą? Zarobki nurków wynoszą ok. 13000-17000 złotych. Warto zaznaczyć, że kwota wynagrodzenia może być kilkukrotnie wyższa w przypadku pracy za granicą.

Ile zarabia spawacz w 2024 roku?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, specjaliści w dziedzinie spawania zarabiają od 4 500 zł do 6 400 zł brutto miesięcznie. Mediana wynagrodzeń oscyluje wokół 5 350 zł brutto. To całkiem satysfakcjonujące zarobki, a doświadczeni spawacze z lepszymi kwalifikacjami mogą liczyć na jeszcze wyższe pensje.

Badania wskazują również na możliwość osiągnięcia zarobków sięgających nawet 8 000 zł brutto. Warto zauważyć, że specjalistyczne zlecenia mogą przynosić jeszcze wyższe wynagrodzenia w tej branży.

Podwodny spawacz zarobki

W Polsce wynagrodzenia podwodnego spawacza wahają się od 13000 do 17000 złotych. Za granicą pracownicy mający kompetencje nurka i spawacza mogą liczyć na jeszcze wyższe wynagrodzenie.

Spawacz podwodny zarobki za granicą

Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych, gdzie zawód jest bardzo popularny, dzienna stawka może sięgnąć nawet 1000 dolarów. Spawanie pod wodą jest jednym z najlepiej płatnych zajęć w tej branży i nie wymaga ukończenia studiów. Potrzebujesz uprawnień spawacza i kursu nurkowania, aby pracować w tej specjalizacji.

Jakie cechy powinien mieć dobry spawacz?

Wykonanie dobrego spawu po krótkim szkoleniu może dla wielu osób wydawać się łatwe. Jednak istotą solidnego i trwałego połączenia jest zastosowanie odpowiednio dopasowanej techniki spawania. Istnieją konkretne cechy, które jeśli je masz, to istnieje szansa, że zyskasz renomę jako fachowiec w branży.

Precyzja to najważniejsza kompetencja spawacza. Twoim zadaniem jest łączenie różnych elementów, a istotna jest jakość połączenia. Perfekcyjnie wykonany spaw zapewni trwałość i estetykę, która nie szpeci konstrukcji.

Cierpliwość to kolejna ważna cecha. Praca przy łączeniu drobnych elementów wymaga skupienia, precyzji, ale także cierpliwości. Nie ma czasu na pośpiech, jeśli zadanie ma być wykonane prawidłowo. 

Samodzielność w zawodzie spawacza to podstawa. Choć możesz mieć masę kolegów, to w pracy, podobnie, jak zegarmistrz, jesteś sam na sam ze swoim zadaniem. Dlatego musisz wiedzieć, jak zareagować w danej sytuacji, co zrobić, żeby skutecznie połączyć dwie części i jak sprawdzić jakość swojej pracy.

Dobre zdrowie przydaje się każdemu, ale w zawodzie spawacza jest bardzo ważne. Pracujesz w bardzo różnych warunkach na lądzie i pod wodą. Jeśli masz problemy z układem oddechowym, wzrokiem, skórą, to w pracy możesz napotkać na różnego rodzaju trudności. Zaburzenia wzroku, epilepsja czy wady wzroku mogą dyskwalifikować ze względów bezpieczeństwa.

Spawacz – zarobki za granicą: Wynagrodzenie może być nawet kilkukrotnie wyższe od tego w Polsce. Wiele zależy od Twoich kwalifikacji i pracodawcy.

Ile zarabia spawacz na platformie wiertniczej?

Praca na platformie wiertniczej kojarzona jest z atrakcyjnymi zarobkami. Niemniej stawki mogą się różnić np. w zależności od lokalizacji platformy, specyfiki pracy, kwalifikacji i doświadczenia. Stawki różnią się też w zależności od profesji na platformie. Inne wynagrodzenie dostanie nurek, inżynier i osoby zajmujące się przygotowaniem posiłków.

Zarobki na platformach wiertniczych są znacznie wyższe niż w innych branżach. Wszystko dlatego, że mają zrekompensować trudne i wymagające warunki pracy, a także ryzyko związane z zadaniami realizowanymi na morzu.

Dla przykładu, na platformie w Norwegii tzw. dniówka może wynieść nawet 500 euro. Nowi pracownicy bez doświadczenia mogą zacząć od 150 euro dziennie. Jednak z czasem wynagrodzenie rośnie, a więc warto się starać podnosić swoje kompetencje.

Ważne jest, że w przypadku pracy na platformie wiertniczej pracodawca zazwyczaj zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie oraz często pokrywa koszty dojazdu do domu pracownika przez cały okres zatrudnienia.

Spawacz tworzyw sztucznych zarobki

Według analiz portalu Jooble, spawacz tworzyw sztucznych w Polsce zarabia rocznie 90 468 zł netto. Dla porównania oferty pracy za granicą wahają się od 2350 do 2800 euro netto, czyli po przeliczeniu na złotówki od 10 200 do 12 200 zł netto miesięcznie.

Spawacz plastiku zarobki w Polsce w PLN, netto:

 • rocznie – 90 468;
 • miesięcznie – 7539;
 • tygodniowo – 1885.

Ile zarabia spawacz na godzinę? W powyższym przykładzie będzie to 47,12 zł netto.

Spawacz mag 135 zarobki

Wynagrodzenie spawacza to temat, który nurtuje wiele zainteresoanych osób i tych, które już pracują w branży. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ pensja zależna jest o kilku czynników.

Jedną z podstawowych kwestii jest rodzaj zastosowanej techniki spawania. W Polsce jedną z najpopularniejszych metod jest MIG/MAG. Wykorzystuje ona gaz osłonowy, co pomaga zapobiec wadom w spoinie i zapewnia lepszą jakość łączenia.

MIG/MAG 131, 135, 136 i 138 różnią się od innych metod, takich jak TIG czy MMA, ponieważ pozwalają na spawanie materiałów trudnych do łączenia innymi metodami. Wybór konkretnej metody spawania zależy od rodzaju i grubości materiału. MIG/MAG zazwyczaj jest uważane za najskuteczniejszą i najszybszą dla początkujących spawaczy, a ich zarobki mogą zaczynać się od 4 000 do 5 500 złotych miesięcznie.

Spawacz MIG / MAG zarobki

Wynagrodzenie spawacza na tym stanowisku oscyluje w granicach 4000 – 5500 złotych netto miesięcznie.

Pytania i odpowiedzi

Spawacz – pensja: osoba mająca kompetencje spawacza gazowego może liczyć na 4000 – 5500 złotych netto miesięcznie.

Specjaliści mogą liczyć na 13000 – 17000 zł netto miesięcznie. Za granicą wypłata może być znacznie wyższa.

Spawacz światłowodów w Polsce zarabia ok. 5000 zł netto miesięcznie.

5/5 - (1 oddanych głosów)