Współczesne czasy wymagają od nas posiadania coraz większej gotówki, zwłaszcza jeśli nasza sytuacja finansowa pogarsza się, a ceny wciąż rosną. Niestety nie każdy z nas jest w stanie zgromadzić odpowiednią ilość środków, które posłużą nam w celu zakupu najpotrzebniejszych dóbr lub wydatkowania związanego z niespodziewaną sytuacją, np. z leczeniem. W tym celu często poszukujemy pomocy finansowej w bankach, które stale poszerzają swoją ofertę. Obecnie klienci chętnie decydują się na kredyt odnawialny, nazywany również rewolwingowym. Jak działa kredyt rewolwingowy i czy możliwy jest darmowy kredyt odnawialny w banku?

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny jest rodzajem produktu bankowego, który cieszy się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Inaczej nazywany jest kredytem rewolwingowym. Jest to kredyt na koncie bankowym lub linia kredytowa, która połączona jest z naszym rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym, czyli ROR-em. Większość polskich banków udziela kredytów na zasadach, które związane są ze złączeniem danego kredytu z kontem osobistym. Jeśli interesuje nas kredyt odnawialny na czym polega takie zobowiązanie, powinno być podstawowym pytaniem, na które znajdziemy odpowiedź przed podjęciem decyzji o wyborze oferty. Biorąc kredyt rewolwingowy, saldo naszego konta bankowego zostaje powiększone o zaciągnięta kwotę, z której korzystamy do woli w wybranym przez nas czasie. Jest to doskonała metoda na chwilowe podbudowanie budżetu, gdy nagle zabraknie nam gotówki. Jak wskazują statystyki, taka pomoc finansowa jest chętnie zaciągana jak popularne pożyczki na raty. 

Jak spłacić kredyt odnawialny?

kredyt rewolwingowy

Czy biorąc kredyt odnawialny spłata w ratach jest możliwa? Wielu klientów zastanawia się, jakie są różnice pomiędzy tego typu kredytem a klasycznym kredytem gotówkowym, zwłaszcza jeśli chodzi o rodzaj spłat. Kredyty rewolwingowe spłacane są w następujący sposób:

Przykładowo zaciągamy z banku 5000 zł w ramach kredytu odnawialnego na 12 miesięcy. Na naszym koncie osobistym mamy 2000 zł, a saldo zostaje powiększone o kwotę zobowiązania. W związku z tym stan naszego konta po zasileniu wynosi 7000 zł. Tą sumą możemy dysponować w dowolny sposób i przeznaczać ją na wybrane przez nas cele. Jeśli w danym miesiącu wykorzystamy np. 1000 zł kredytu odnawialnego, bank pobierze z rachunku wykorzystaną część powiększoną o naliczone odsetki. Wszystkie wpłaty wpływające na konto (np. wynagrodzenie za pracę) w pierwszej kolejności będą automatycznie przeznaczane na spłatę zobowiązania. 

Wady i zalety kredytu odnawialnego

Zalety kredytu odnawialnego Wady kredytu odnawialnego
kciuk możliwość cyklicznego odnawiania limitu na koncie lub karcie kciuk w dół konieczność weryfikacji BIK i zdolności kredytowej na etapie wnioskowania
kciuk kwota finansowania to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – zależnie od zdolności kredytowej kciuk w dół możliwość pobrania przez bank dodatkowych odsetek za opóźnienia w spłacie
kciuk kredyty odnawialne są przyznawane przez banki komercyjne w Polsce kciuk w dół brak możliwości spłaty ratalnej
kciuk wygodny sposób spłaty – po wpłynięciu środków na rachunek bankowy limit zostaje automatycznie odnowiony

Kredyt odnawialny a komornik

Banki wprowadzają do swych ofert coraz łagodniejsze warunki udzielania kredytów. Dzięki temu większa liczba konsumentów może skorzystać z pomocy w razie nagłego wypadku wymagającego dodatkowej gotówki. Wiele osób jednak zastanawia się, czy kredyty odnawialne z komornikiem są możliwe do zaciągnięcia. Niestety, tutaj sytuacja przedstawia się podobnie jak w przypadku klasycznych kredytów gotówkowych. Instytucje bankowe przed udzieleniem zobowiązania sprawdzają najważniejsze bazy i rejestry, których celem jest potwierdzenie stabilności dochodów oraz wiarygodności konsumenckiej. Analizowana jest więc m.in. historia kredytowa w BIK lub KRD (Krajowy Rejestr Dłużników). W sytuacji, gdy posiadamy długi, a więc jesteśmy wpisani w KRD, a nasze konta zajął komornik, bank nie udzieli nam kredytu odnawialnego. W takim przypadku możemy skorzystać z ofert parabanków, np. z pożyczki bez bik dla zadłużonych. Jest ona udzielana w oparciu o niej restrykcyjne warunki kredytowania. Firmy pożyczkowe przyznają tego typu zobowiązania nawet wtedy, gdy toczy się egzekucja komornicza lub klient jest osobą niepracującą (przykład: kredyt dla bezrobotnych). 

Kredyt odnawialny a debet

Kredyty rewolwingowe bardzo często mylone są z debetem na koncie osobistym. Warto wiedzieć, że są to dwie zupełnie różne kwestie. Przede wszystkim debet jest ujemnym saldem rachunku, czyli mówiąc prościej stanowi kwotę minusową, której powodem powstania może być np. wypłacenie większej ilości środków niż znajdują się na koncie ROR. Przykładowo jeśli na naszym koncie posiadamy 2000 zł, a wypłacimy 2200 zł, debet będzie wynosił 200 zł. Nie jest to jednak możliwość dostępna w każdym banku. Debet także wiąże się z koniecznością uregulowania różnicy do końca miesiąca kalendarzowego. 

Z kolei kredyt odnawialny, czy też limit debetowy, posiada nieco zbliżoną formę do debetu, jednak wiąże się z dopełnieniem formalności. Chodzi tu oczywiście o podpisanie umowy z bankiem, która reguluje kwestię okresu kredytowania. Najczęściej jest to 6 lub 12 miesięcy. Wiele osób zastanawia się także, jak zlikwidować kredyt odnawialny. Ważny jest tutaj fakt, że po ustalonym okresie, bank automatycznie wyłącza funkcję na naszych kontach. 

Jak znaleźć korzystny limit debetowy/odnawialny?

Każdemu z nas zależy na skorzystaniu z atrakcyjnej oferty. Pomimo tego, że kredyty odnawialne udzielane są klientom posiadającym konto w danym banku, nie oznacza, że musimy podpisać umowę z firmą, w której takowe posiadamy. Obecnie instytucje bankowe mocno ze sobą konkurują, wprowadzając do swoich ofert coraz lepsze rozwiązania. Dzięki temu bez problemu możemy założyć darmowe konto ROR w banku, który posiada wśród swoich usług korzystny kredyt debetowy. W znalezieniu najlepszej oferty pomoże nam kalkulator odsetek kredytu odnawialnego. Jest to proste narzędzie, które w zaledwie kilka sekund wyświetla wszelkie opłaty związane z zaciągnięciem takiego zobowiązania. Dzięki temu będziemy wiedzieli, z jak wysokimi kosztami musimy się zmierzyć w przypadku podpisania umowy z bankiem. Dodatkowo system wskazuje nam najlepsze aktualnie dostępne na rynku oferty. Jest to znaczne ułatwienie w przeprowadzeniu procesu poszukiwania korzystnych produktów finansowych. 

Kredyt odnawialny opinie

Jeśli chodzi o kredyt odnawialny, klienci przede wszystkim chwalą sobie mniejsze opłaty niż w przypadku innego rodzaju kredytów. Kredyt rewolwingowy a kredyt w rachunku bieżącym to dwa zupełnie różne zobowiązania, które zazwyczaj różnią się warunkami umowy. W przypadku kredytu odnawialnego, koszty wiążą się tylko z tym okresem, w którym korzystamy ze środków. Konsumenci często wspominają również o doskonałej możliwości skorzystania z „zastrzyku gotówki” w razie nagłych sytuacji. 

5/5 - (2 oddanych głosów)