Najważniejsze informacje:

  • Rozliczenie podatku spoczywa na organizatorach konkursu lub loterii. 
  • Limity zwolnienia z podatku uzależnione są od rodzaju konkursu i wynoszą kolejno 760 zł, 2000 zł oraz 2280 zł. 
  • Maksymalna wysokość podatku od wygranej wynosi 10% tej kwoty.

Mówi się, że szczęściu trzeba pomagać. Dlatego wielu z nas daje losowi szansę, biorąc udział w najrozmaitszych grach. Kto, czekając na losowanie, nie planował na co spożytkuje wygraną w lotka? Nie kupił zdrapki, w nadziei na podreperowanie domowego budżetu? Ci, którym udało się wygrać wiedzą, że po początkowej radości z wygranej trzeba zejść na ziemię i… pomyśleć o podatku. Dlaczego? Ponieważ w większości przypadku fiskusowi należy się podatek od wygranej. Kiedy trzeba go zapłacić? Na kim ciąży obowiązek? I czy możliwe jest uniknięcie opodatkowania?

podatek od wygranychPodatek od wygranej – podstawowe informacje

Od przychodów, które osiągasz, trzeba zapłacić podatek PIT. Zasada ta dotyczy również przychodów osiąganych z gier losowych i konkursów. Jeśli uda Ci się wygrać, musisz liczyć się z koniecznością oddania części kwoty fiskusowi. Oczywiście obowiązek podatkowy nie powstaje w każdej sytuacji, a jedynie w przypadku, gdy los obdaruje Cię znacznymi kwotami. W zależności od rodzaju gry czy konkursu, limity wynoszą odpowiednio: 760 zł, 2000 zł oraz 2280 zł. Jeśli zwycięstwo będzie się wiązało z otrzymaniem niższych kwot – skorzystasz ze zwolnienia od podatku.  Co w sytuacji, gdy zyskasz znaczne sumy pieniędzy? Ile podatku od wygranej będziesz musiał zapłacić? 

Podatek od wygranej – wysokość stawki

Zastanawiasz się ile wynosi podatek od wygranej? Odpowiedź znajdziesz w przepisach. Kwestię wysokości należnego podatku reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Zgodnie z treścią art. 30 ust. 1 pkt 2  „Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych […] związanych ze sprzedażą premiową […] – w wysokości 10 % wygranej lub nagrody”. Wynika z tego, że jeśli wygrana przekracza kwotę 760 zł/ 2000 zł/ 2280 zł, trzeba zapłacić podatek w wysokości 10%. Na szczęście w przypadku wygranych nie musisz się martwić rozliczeniami ze skarbówką. To na organizatorze gry/ konkursu, jako na płatniku, spoczywa obowiązek rozliczeń z fiskusem. Do Ciebie, jako podatnika, trafi kwota wygranej już pomniejszona o koszt podatkowy. Czy te regulacje mają zastosowanie również do jednej z najpopularniejszych gier w Polsce – lotto?

Redakcja radzi

Jeśli uda Ci się wygrać na loterii, koniecznie dowiedz się w regulaminie konkursu, kto jest zobligowany do odprowadzenia podatku dochodowego z tytułu otrzymanej nagrody. W ten sposób unikniesz ewentualnych problmeów związanych z koniecznością zapłaty podatku od wygranej.

Ile wynosi podatek od wygranej w lotto?

Jeśli trafisz „trójkę” lub „czwórkę” najprawdopodobniej cała wygrana powędruje do Twojej kieszeni – limit zwolnień wynosi tu 2280 zł. Nieco inaczej wygląda rozliczenie „piątki” lub „szóstki”, ponieważ w tych sytuacjach zwycięskie kwoty sięgają od kilku tysięcy do kilku(nastu) milionów. Ile podatku od wygranej w lotto trzeba wówczas zapłacić? W przypadku głównych wygranych stawka wynosi 10% i obliczana jest od całej kwoty (a nie od nadwyżki ponad limit). Tutaj również obowiązuje zasada, że kwotę należnej fiskusowi daniny  płaci organizator gry. Gdzie można odebrać wygraną? W jednym z Oddziałów Totalizatora Sportowego. Jeśli masz konto w banku, kwota zostanie przelana bezpośrednio na rachunek. 

Ile wynosi podatek od wygranej w teleturnieju?

Co w przypadku, gdy wygrywamy w programach typu „Milionerzy”, „Jeden z dziesięciu” czy „Jaka to melodia”? Czy trzeba się podzielić wygraną z urzędem skarbowym? Zdecydowanie tak – obowiązuje tu ta sama zasada, co w przypadku pozostałych konkursów, tj. konieczność zapłaty 10% podatku. Warto wiedzieć, że w odniesieniu do konkursów oraz gier emitowanych i organizowanych przez środki masowego przekazu, takie jak radio, telewizja czy prasa, obowiązuje niższy limit zwolnień. Daniny na rzecz państwa nie zapłacisz jedynie wtedy, kiedy przypadnie Ci w udziale mniej niż 2000 zł. Również w tym przypadku podatek od wygranej w teleturnieju zapłacisz od całej kwoty (a nie od nadwyżki powyżej limitu).

Ile wynosi podatek od wygranej w grach hazardowych?

Warto jeszcze wspomnieć o regulacjach dotyczących wygranych w grach hazardowych. Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 6a) ppkt b) ustawy o PIT: „wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach na automatach, grach w karty, grach w kości, grach cylindrycznych, grach bingo pieniężne i grach bingo fantowe”. Oznacza to, że wygrana np. w kasynie będzie zwolniona od 10% podatku. Jest jednak jeden warunek zwolnienia – odpowiedni status organizatora gry hazardowej. Musi to być podmiot uprawniony do urządzania i przeprowadzania tego typu gier, na podstawie przepisów obowiązujących w danym państwie unijnym lub państwie należącym do EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Co prawda wygrywając w ruletkę czy „rozbijając bank” w jednorękim bandycie nie będziesz musiał dzielić się pieniędzmi ze skarbówką, jednak warto udokumentować wygraną na wypadek sporu z organem podatkowym. Jeśli przeznaczysz zwycięską kwotę na zakup nowego samochodu, spłatę kredytu za mieszkanie czy spożytkujesz ją na jakikolwiek inny cel, a nie będziesz mógł udowodnić źródła pochodzenia pieniędzy – znajdziesz się w tarapatach. Skarbówka może potraktować zwycięską kwotę jako przychód ze źródeł nieujawnionych i nałożyć sankcyjną stawkę podatku, wynoszącą aż 75% dochodu. Z tego względu warto postarać się o zaświadczenie z kasyna, które będzie potwierdzeniem wygranej w grze hazardowej.

Podatek od wygranej – zwolnienia

W jakich sytuacjach nie trzeba płacić 10% podatku od wygranej w grach i konkursach? Poniżej stworzyliśmy kompletny katalog zwolnień.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 6a) ustawy o PIT od podatku wolne są wygrane:

  • w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, do limitu 2280 ,
  • w grach hazardowych – bez limitu, o ile gry te są organizowane i prowadzone przez uprawnione podmioty.

Ponadto, w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, wolne od podatku są wygrane w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja)  oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu do limitu 2.000

Co w przypadku, gdy za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie przypada nam nie kwota pieniężna, ale konkretny przedmiot? Czy będziemy musieli zapłacić podatek do nagrody? Odpowiedź znajdziesz we wpisie, poświęconym tej tematyce.

Jeśli uda Ci się wygrać znaczną sumę warto przemyśleć, co zrobić z nagłym zastrzykiem gotówki. Przynajmniej część kwoty warto byłoby zainwestować lub odłożyć. Zastanawiasz się, jakie konto oszczędnościowe będzie najlepsze do ulokowania środków? Sprawdź nasz ranking. Później zostanie Ci już tylko jedno – cieszenie się wygraną. 

Źródło:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19910800350/U/D19910350Lj.pdf

5/5 - (4 oddanych głosów)