Najważniejsze informacje:
- Czas przeniesienia konta bankowego trwa najczęściej nie dłużej niż 21 dni.
- Przeniesienie konta do innego banku może wiązać się z dodatkowymi opłatami.
- Powodem przeniesienia konta bankowego może być np. ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Często zdarza się, że przez wiele lat posiadamy konto osobiste w jednym banku, nierzadko również wybieramy placówkę, z której korzysta nasza rodzina. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie okazuje się korzystne, co okazuje się po czasie, gdy sprawdzimy inne dostępne oferty. Może wyniknąć również sytuacja, gdy bank zmienia warunki, a prowadzenie rachunku w konkretnej firmie już nam się nie opłaca. Wówczas zastanawiamy się, jak przenieść konto do innego banku. Czy jest to możliwe za darmo i jakie kroki wykonać?
Przeniesienie konta do innego banku — jak to zrobić?
W przypadku gdy chcemy przenieść konto bankowe do innej firmy, musimy wykonać kilka prostych kroków. Przede wszystkim konieczne jest wypełnienie i złożenie wniosku o przeniesienie konta. Pamiętajmy jednak, że formularzu nie dostarczamy do placówki, w której aktualnie posiadamy konto, a do instytucji, do której chcemy je przenieść. Klientów nadzwyczaj często interesuje przeniesienie numeru konta do innego banku. Niestety taka opcja nie jest dostępna w ofertach firm bankowych. W sytuacji, gdy nie chcemy utracić przy naszego numeru rachunku, musimy pozostać przy aktualnej ofercie w naszym banku.
Jak przenieść konto do innego banku krok po kroku
- Przeglądnij oferty i wybierz korzystną opcję. Zwróć uwagę na opłaty, jakie będziesz ponosić w związku ze skorzystaniem z oferty innego banku. Liczą się tutaj przede wszystkim koszty za otwarcie i prowadzenie rachunku, korzystanie z karty bankowej, przelewy krajowe i zagraniczne itp. Najlepiej jest skorzystać z porównywarki online, która samodzielnie wylicza wszelkie koszty i wyświetli najlepsze na rynku oferty bankowe.
- Złóż wniosek o przeniesienie rachunku i wypełnij pełnomocnictwo. Większość banków umożliwia dokonanie takiego zgłoszenia przez internet lub podczas rozmowy telefonicznej. Pamiętaj, że formularz musisz złożyć w banku, do którego chcesz się przenieść. Jeśli chodzi o pełnomocnictwo, to jest ono konieczne, aby bank poinformował Twoją placówkę o przeniesieniu konta oraz spełnił wszelkie niezbędne formalności. Chodzi tutaj przede wszystkim o zmianę danych w Twojej firmie, w ZUS-ie, czy też w Urzędzie Skarbowym.
- Oczekuj na przeniesienie konta i informację o Twoim nowym numerze rachunku. Najczęściej trwa to nie dłużej niż 21 dni.
Ważne!
Aby przenieść konto bankowe wraz z dostępnymi środkami do innego banku, musisz pozostawić na przenoszonym rachunku odpowiednie środki, które zostaną wykorzystane na pokrycie ewentualnych kosztów przeniesienia. W przeciwnym razie bank może anulować operację
Kiedy nie przeniesiemy konta do innego banku?
W niektórych sytuacjach zdarza się, że nowy bank odrzuci nasz wniosek, a przeniesienie konta wówczas okazuje się niemożliwe. Zazwyczaj powodem są takie kwestie jak: blokada środków na rachunku osobistym, ogłoszenie upadłości (w przypadku konta firmowego), nierozliczone transakcje, niespłacone kredyty, aktywna i niespłacona karta kredytowa.
Zdarza się, że w przypadku kredytów nowe banki decydują się na przeniesienie zarówno konta, jak i zobowiązania. Musi jednak zostać to poparte odpowiednim aneksem do umowy. Wówczas zyskujemy nie tylko inne koszty związane z kontem w nowym banku, ale możemy także otrzymać korzystniejsze warunki spłaty np. karty kredytowej.
Źródło:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971400939/U/D19970939Lj.pdf