Często zdarza się, że przez wiele lat posiadamy konto osobiste w jednym banku, nierzadko również wybieramy placówkę, z której korzysta nasza rodzina. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie okazuje się korzystne, co okazuje się po czasie, gdy sprawdzimy inne dostępne oferty. Może wyniknąć również sytuacja, gdy bank zmienia warunki, a prowadzenie rachunku w konkretnej firmie już nam się nie opłaca. Wówczas zastanawiamy się, jak przenieść konto do innego banku. Czy jest to możliwe za darmo i jakie kroki wykonać? 

przeniesienie numeru konta do innego bankuPrzeniesienie konta do innego banku — jak to zrobić?

W przypadku gdy chcemy przenieść konto bankowe do innej firmy, musimy wykonać kilka prostych kroków. Przede wszystkim konieczne jest wypełnienie i złożenie wniosku o przeniesienie konta. Pamiętajmy jednak, że formularzu nie dostarczamy do placówki, w której aktualnie posiadamy konto, a do instytucji, do której chcemy je przenieść. Klientów nadzwyczaj często interesuje przeniesienie numeru konta do innego banku. Niestety taka opcja nie jest dostępna w ofertach firm bankowych. W sytuacji, gdy nie chcemy utracić przy naszego numeru rachunku, musimy pozostać przy aktualnej ofercie w naszym banku. 

Jak przenieść konto do innego banku krok po kroku

  1. Przeglądnij oferty i wybierz korzystną opcję. Zwróć uwagę na opłaty, jakie będziesz ponosić w związku ze skorzystaniem z oferty innego banku. Liczą się tutaj przede wszystkim koszty za otwarcie i prowadzenie rachunku, korzystanie z karty bankowej, przelewy krajowe i zagraniczne itp. Najlepiej jest skorzystać z porównywarki online, która samodzielnie wylicza wszelkie koszty i wyświetli najlepsze na rynku oferty bankowe. 
  2. Złóż wniosek o przeniesienie rachunku i wypełnij pełnomocnictwo. Większość banków umożliwia dokonanie takiego zgłoszenia przez internet lub podczas rozmowy telefonicznej. Pamiętaj, że formularz musisz złożyć w banku, do którego chcesz się przenieść. Jeśli chodzi o pełnomocnictwo, to jest ono konieczne, aby bank poinformował Twoją placówkę o przeniesieniu konta oraz spełnił wszelkie niezbędne formalności. Chodzi tutaj przede wszystkim o zmianę danych w Twojej firmie, w ZUS-ie, czy też w Urzędzie Skarbowym. 
  3. Oczekuj na przeniesienie konta i informację o Twoim nowym numerze rachunku. Najczęściej trwa to nie dłużej niż 21 dni. 

Kiedy nie przeniesiemy konta do innego banku?

W niektórych sytuacjach zdarza się, że nowy bank odrzuci nasz wniosek, a przeniesienie konta wówczas okazuje się niemożliwe. Zazwyczaj powodem są takie kwestie jak: blokada środków na rachunku osobistym, ogłoszenie upadłości (w przypadku konta firmowego), nierozliczone transakcje, niespłacone kredyty, aktywna i niespłacona karta kredytowa. 

Zdarza się, że w przypadku kredytów nowe banki decydują się na przeniesienie zarówno konta, jak i zobowiązania. Musi jednak zostać to poparte odpowiednim aneksem do umowy. Wówczas zyskujemy nie tylko inne koszty związane z kontem w nowym banku, ale możemy także otrzymać korzystniejsze warunki spłaty np. karty kredytowej. 

5/5 - (1 oddanych głosów)