Jeśli szukasz możliwości szybkiego otrzymania gotówki, bez konieczności poddawania się procesowi weryfikacji zdolności kredytowej, warto rozważyć skorzystanie z oferty lombardu. Czym jest umowa lombardowa? Na co zwracać uwagę podpisując tego rodzaju umowę?

umowa lombardowa wzór Lombard – umowy sprzedaży, umowa pożyczki czy umowa nienazwana?

Czy w lombardzie dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży? W żadnym wypadku! Oddając dany przedmiot, np. drogi pierścionek w zamian otrzymujemy co prawda pieniądze, lecz tylko na określony czas – z momentem zwrotu pożyczonej kwoty, dostajemy naszą kosztowność z powrotem.  Choć umowa lombardowa posiada cechy pożyczki i zastawu, to nie jest uregulowana wprost w przepisach – zalicza się ją do umów nienazwanych. Tym samym nie ma jasno określonych, niezbędnych elementów, jakie powinna zawierać umowa lombardowa. Dlatego niejednokrotnie dochodzi do nadużyć po stronie właścicieli lombardu – przedstawiają wzór umowy, który nie jest korzystny dla klienta. 

Umowa lombardowa – wzór

Jak już zostało wspomniane, w polskim systemie prawa brak przepisów regulujących umowę lombardową. Wzorując się na innych umowach cywilnoprawnych, można jednak wskazać kilka elementów, które powinna zawierać umowa lombardowa. 

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę lombardową?

  1. W umowie lombardowej powinny być szczegółowo określone cechy przedmiotu, który oddajemy w zastaw. To zabezpieczenie Twojego interesu – im dokładniej zostanie opisana rzecz, tym łatwiej będzie ją zidentyfikować i odzyskać po spłaceniu pożyczki.
  2. W umowie lombardowej koszty pożyczki powinny być opisane jasno i precyzyjnie – zwróć uwagę, czy wskazane zostało oprocentowanie pożyczki, prowizja dla lombardu oraz wszelkie inne koszty, związane z zawarciem umowy.
  3. Sprawdź, czy wzór umowy lombardowej zawiera termin i zasady spłaty pożyczki.
  4. Zweryfikuj, czy wskazana została wartość rzeczy, którą oddajesz w zastaw. Pamiętaj jednak, że wycena przedmiotu oddawanego do lombardu najprawdopodobniej będzie zaniżona w stosunku do ceny rynkowej.

Decydując się na zawarcie umowy lombardowej warto sprawdzić czy lombard, do którego się udajesz, jest placówką godną zaufania. Nie wiesz, w jaki sposób to zweryfikować? Skorzystaj z dostępnych wyszukiwarek, np. „lombardy warszawa”.

Umowa lombardowa a brak spłaty

Zastanawiasz się, co się stanie, jeśli nie oddasz pożyczonej kwoty? Czy w takiej sytuacji można uznać, że została zawarta umowa lombardowa kupna sprzedaży? Umowa lombardowa to umowa nienazwana, nie jest więc możliwe, żeby w jakimkolwiek momencie doszło do jej przekształcenia w umowę kupna sprzedaży. Co prawda właściciele lombardów często zabezpieczają swój interes na wypadek niespłacenia pożyczki poprzez zawarcie w umowie odpowiednich zapisów, pozwalających na sprzedaż oddanego w zastaw przedmiotu i zatrzymanie uzyskanej w ten sposób kwoty, jednak w takiej sytuacji nie dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży. Zazwyczaj ww. zapis ma formę upoważnienia udzielonego właścicielowi lombardu przez osobę zastawiającą rzecz w lombardzie.

Pożyczki w lombardzie, podobnie jak inne pożyczki dostępne na rynku, są oprocentowane. Jednak porównując oprocentowanie lombardowe z oprocentowaniem w banku, czy innej instytucji finansowej, można łatwo zauważyć, że jest ono znacznie wyższe. Zanim udasz się do lombardu sprawdź więc, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie pożyczka na oświadczenie czy kredyt bez bik – jeśli możesz uzyskać potrzebną kwotę w ten sposób, z dużym prawdopodobieństwem pożyczka będzie Cię mniej „kosztować”.

3.7/5 - (3 oddanych głosów)