Najważniejsze informacje:

  • Główną funkcjonalnością BLIK są płatności w sklepach internetowych oraz szybkie przelewy na telefon.
  • Technologia płatności BLIK wymaga podania 6-cyfrowego kodu transakcji i zatwierdzenia jej w aplikacji mobilnej.
  • System płatności BLIK wszedł na polski rynek finansowy w 2015 roku.

BLIK to obecnie najpopularniejsza metoda płatności online, dzięki której możemy zaledwie jednym kliknięciem opłacić zamówienia z dostawą. Tego typu rozwiązanie, mimo iż przyjmuje formę przelewu ekspresowego, nie wymaga od nas ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Współcześnie większość polskich banków umożliwia skorzystanie z takiej opcji, zarówno przez bankowość elektroniczną na stronie www, jak i poprzez aplikacje mobilne banków. Co to jest blik, jak dokładnie działa i jak płacić blikiem?

jak płacić blikBLIK – na czym polega takie rozwiązanie?

Niegdyś składając zamówienia na zakupy z dostawą do domu, mieliśmy jedynie możliwość opłacania ich przelewem z konta bankowego. Z roku na rok powstaje jednak coraz więcej metod płatniczych, z których korzysta niezliczona liczba internetowych sklepów. Dzięki poszerzaniu takich ofert, możemy w zaledwie kilka sekund wykonać płatność, a środki w mgnieniu oka docierają do sprzedawcy. Wówczas nie jest konieczne długie oczekiwanie na realizację zamówień, a zakupy otrzymujemy jeszcze szybciej niż się spodziewamy. 

Jedną z najpopularniejszych metod płatniczych jest właśnie BLIK. Jest to system płatności internetowych, który wszedł na rynek finansowy w 2015 roku. Działając po dziś dzień, zdobył miliony zwolenników tej komfortowej metody, umożliwiającej szybkie opłacanie zamówień online. Płatność blikiem opiera się o podobne zasady działania jak inne powszechne opcje typu Twisto. W tym przypadku jednak środki są pobierane z naszego konta osobistego, a nie zaciągamy żadnej pożyczki, ani nie musimy wyrabiać dodatkowej karty. Dokonywana na urządzeniach mobilnych, np. na smartfonach czy tabletach, a dzięki takiej opcji obecnie możemy nie tylko opłacać zamówienia online, ale również płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, robić przelew blikiem, czy też wypłacać pieniądze z bankomatów. 

Jak płacić blik?

Aby dokonać płatności BLIK, musimy upewnić się, że bank, w którym posiadamy konto osobiste, umożliwia skorzystanie z takiej metody. Obecnie jednak większość instytucji bankowych podpisało umowę z Polski Standardem Płatności, umożliwiając tym samym klientom opłacanie zamówień kodem BLIK. Aby wykorzystać taką opcję, musimy mieć dostęp do bankowości online w aplikacji mobilnej oraz posiadać dostęp do internetu. Warto również sprawdzić, czy w wybranym sklepie jest dostępna taka metoda płatnicza. 

Płatności BLIK-iem krok po kroku

Niezależnie od tego, czy chcemy opłacić zamówienie internetowe z dostawą, zapłacić za zakupy w osiedlowym sklepie spożywczym, czy pokryć koszty zakupu nowych ubrań w butiku, płatności BLIK-iem zawsze przebiegają w ten sam sposób. W przypadku sklepów online, na etapie wyboru metody płatności, zaznaczamy kod BLIK. W sklepie stacjonarnym musimy poinformować kasjerkę, że chcemy zapłacić za zakupy właśnie ten sposób. 

Aby zapłacić BLIK-iem za zakupy, wystarczy zalogować się na swoje konto bankowe w aplikacji mobilnej oraz wybrać w niej zakładkę „BLIK”. Na tym etapie zostanie wygenerowany kod BLIK, składający się z 6 cyfr. Jeśli chcemy opłacić zamówienie online, przepisujemy kod w odpowiednie pole w e-sklepie, a następnie potwierdzamy płatność PIN-em w aplikacji. Z kolei w przypadku opłacania zakupów w punkcie stacjonarnym, podajemy kasjerce 6 cyfrowy kod, a następnie również musimy potwierdzić płatność w bankowości mobilnej. Jest to swoiste zabezpieczenie, które pozwala chronić klientów przed oszustwem i wyłudzaniem. 

Ważne!

Technologia płatności BLIK jest dedykowana dla agentów rozliczeniowych, banków, przedsiębiorców działających w branży e-commerce, a także dla osób prywatnych, które chcą realizować szybkie przelewy na telefon.

BLIK opinie klientów

Jak wskazują liczne opinie konsumentów korzystających z BLIK-a, taka metoda nie bez powodu zdobywa coraz więcej zwolenników. Przede wszystkim, jest ona w pełni darmowa, co stanowi element znacząco odróżniający ją od innego typu płatności ekspresowych. Zazwyczaj korzystając z różnych metod opłacania zamówień za pomocą express elixir, musimy ponosić dodatkowe opłaty, np. na poziomie 4 czy 5 zł, a nawet więcej. Z kolei w przypadku płacenia BLIK-iem, nie płacimy ani grosza więcej, niż koszt zamówionych zakupów z dostawą. Klienci właśnie z tego powodu chwalą sobie takie rozwiązanie, które umożliwia im oszczędzanie pieniędzy. Dodatkowo, z pozytywnym odbiorem spotyka się także łatwość korzystania z takiej metody. Nie wymaga od nas wiele czasu, a cały proces przebiega bezproblemowo. Wystarczy przepisać kod i zatwierdzić płatność w aplikacji mobilnej, aby cieszyć się szybką realizacją zamówienia lub ekspresowo zapłacić za zakupy stacjonarne. 

Jakie działania możemy wykonać za pomocą kodu BLIK?

  • Płatność w sklepach internetowych;
  • Zapłata za zakupy w sklepach stacjonarnych bezpośrednio w kasie;
  • Szybkie przelewy na telefon;
  • Wypłaty i wpłaty gotówki do bankomatu;
  • Wydawanie czeków;
  • Ustalanie płatności cyklicznych. 

Pamiętajmy, że obecnie za pomocą BLIK-a możemy płacić za zakupy wyłącznie w polskich sklepach. Jednak, jak wskazują twórcy tej metody, prawdopodobnie w najbliższym czasie klienci mogą spodziewać się poszerzenia usług. Wówczas będziemy mogli wykorzystywać kod BLIK również do opłacania zamówień na zagranicznych witrynach online. 

Źródła:

https://blik.com/

https://blik.com/jak-korzystac-z-blika

5/5 - (2 oddanych głosów)