Dłużnikiem alimentacyjnym może być zarówno ojciec jak i matka dziecka. Kiedy jedna ze stron poda drugą o alimenty, sprawa trafia do sądu. To on rozpatruje komu je przyznać i w jakiej kwocie. Najczęściej alimenty są przyznawane dzieciom, którymi opiekuje się matka i w tym artykule skupimy się właśnie na kobietach, które mają problem, bo ich mąż lub były mąż nie płaci alimentów.

Czy dłużnik alimentacyjny jest bezkarny?

dłużnik alimentacyjny

Do niedawna można powiedzieć, że tak było, ale od 2017 roku wg. prawa, dłużnik alimentacyjny może trafić nawet do więzienia. Dzięki nowej nowelizacji, Państwo Polskie powiedziało STOP dłużnikom alimentacyjnym. Wysokie kary grzywny czy ograniczenie wolności są ostrzeżeniem dla mężów, którzy nie płacą alimentów. 

Kobiety nie otrzymują pieniędzy od ich ojca dziecka często myślą, że pomoże im pożyczka bez bik. Jest to jeden ze sposobów na zwiększenie budżetu domowego, jednak należy uważać aby bo jest to pewien rodzaj ryzyka – jak każde pożyczanie pieniędzy. Nie warto się poddawać i trzeba dochodzić swoich praw.

Jak odzyskać zaległe alimenty? – kilka porad

Alimenty tak samo jak pożyczki online lub kredyty, mogą powodować nieprzyjemności w postaci wizyty komornika. Jednak nie zwalnia nas to z obowiązku spłacenia swoich zobowiązań finansowych. Istnieje wiele sposobów na odzyskanie zaległych alimentów. Poniżej opisaliśmy poradnik co należy zrobić kiedy mąż nie płaci alimentów na dzieci.

Egzekucja komornicza a alimenty

W momencie kiedy Twój mąż opóźni się w spłacie alimentów choćby jeden dzień, masz prawo wystosować odpowiedni wniosek do komornika, aby ten wszczął egzekucję komorniczą. Jeden wniosek wystarczy, a resztą zajmie się komornik. Jeśli posiadasz informację: gdzie aktualnie pracuje Twój mąż, skąd ma środki do życia, to ta wiedza pewnością przyspieszy cały proces. Komornik sam to może wszystko sprawdzić bez Twojej pomocy. Może się zdarzyć sytuacja, w której Twój mąż dowie się o owym piśmie, które zostało wysłane do komornika. Z obawy o większe konsekwencje, zacznie płacić Ci należne pieniądze na dzieci.

Jeśli egzekucja komornicza nie jest skuteczna na własną rękę możemy złożyć wniosek do sądu o to aby wyjawić majątek dłużnika alimentacyjnego. Cały proces odbywa się w sali sądowej, gdzie dłużnik musi się stawić. Przed sądem wykazuje on rzeczy które należą do niego, skąd ma wpływy i ile ma oszczędności. Dzięki temu procesowi można ustalić majątek dłużnika alimentacyjnego, z którego następnie komornik może wszcząć egzekucję.

Kiedy dłużnik alimentacyjny nie ma majątku

W drodze postępowania sądowego, może się okazać że dłużnik alimentacyjny nie posiada żadnego majątku. W takim przypadku możemy złożyć pismo o przyznanie alimentów uzupełniających, oznacza to że członkowie rodziny dłużnika będą spłacać jego długi. Najczęściej są to rodzice dłużnika alimentacyjnego lub jego rodzeństwo. Jeśli matka wykaże, że jej dziecko żyje w trudnych warunkach a teściowie mają dużo pieniędzy, to istnieje szansa na pociągniecie ich do odpowiedzialności spłaty alimentów. Jeśli dziadkowie nie mają z czego spłacać, sprawa trafia na konto rodzeństwa i ich sytuacja materialna jest sprawdzana.

Oczywiście sprawa nie jest taka prosta jak może się wydawać. Cały proces może być prowadzony bardzo długo, ponieważ wykazanie majątków rodziny dłużnika wymaga wiele czasu. Wszelka nasza pomoc z wykazie ile pieniędzy mają członkowie rodziny męża mogą pomóc w całej sprawie.

Fundusz alimentacyjny

Kolejnym sposobem na zaległe alimenty jest Fundusz Alimentacyjny. Każda kobieta może zgłosić się do gminy w celu przyznania jej środków pieniężnych z Funduszu Alimentacyjnego. Jednak aby dostać pieniądze, trzeba spełnić poniższe warunki:

  • dzieci, na które przyznane są alimenty nie są pełnoletnie lub są z przedziału wiekowego 18-25 lat ale uczą się;
  • dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 725 zł w skali miesiąca.

Kiedy dłużnik alimentacyjny nie płaci alimentówPomoc policji lub prokuratury

Jedna z najskuteczniejszych metod, która wiążę się z dużymi konsekwencjami prawnymi dłużnika alimentacyjnego. Jeśli były partner lub mąż w dalszym ciągu nie płaci alimentów, należy taką sprawę zgłosić na policję lub bezpośrednio do prokuratury. W świetle obowiązujących praw, osobie która uchyla się od obowiązku płacenia alimentów grozi:

  • kara grzywny,
  • ograniczenie wolności;
  • więzienie.

Taki sposób na odzyskanie zaległych alimentów z pewnością skutecznie ,,wytłumaczy” mężowi, że jednak warto wywiązywać się z zobowiązań. Mało kto chciałby iść do więzienia za długi, a dzisiaj jest to realne. Kiedyś wystarczyło wpłacić na konto żony 20zł i to było dowodem że mąż płaci alimenty. Nie w takiej kwocie jaką musi, ale jednak ,,coś robi”. Dzisiaj już nie ma tak prosto. Albo płaci tyle ile mu sąd nakazał oraz w wyznaczonym terminie, ale musi się liczyć z konsekwencjami.

Jeśli zgłosimy sprawę na policję lub do prokuratury musimy liczyć się, że wszystkie czynności będą trochę trwały. Jeśli uzbroimy się w cierpliwość z pewnością efekt finalny będzie po naszej stronie. Policja może wstrzymać swoje działania, jeśli mąż zacznie płacić alimenty na dzieci.

Baza dłużników – dodatkowy element

Ten punkt nie pomoże Ci odzyskać pieniędzy, jednak warto dłużnika zgłosić do Biura Informacji Gospodarczej. Jeśli w ręku mamy wyrok z sądu, to mamy prawo do zawiadomienia odpowiednich instytucji o tym, że dana osoba nie spłaca zobowiązań. Konsument, który posiada negatywny wpis w BIG ma problemy w przyszłości jeśli chcę zaciągnąć kredyt w banku – szansa na jego otrzymanie będzie bardzo mała. Również w przypadku starania się o telefon na abonament, osoba zadłużona może spotkać się z odmową.

Cierpliwość przede wszystkim

Wszystkie opisane wyżej elementy jak odzyskać zaległe alimenty od dłużnika alimentacyjnego, są to czynności które nie wykonujemy w jeden dzień. Każde pismo, każda praca organu wymaga czasu. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, a na pewno uzyskamy to czego chcemy. Należy jednak pamiętać, żeby nie stać w miejscu i nie czekać aż sprawa sama się rozwiąże. Warto wykonać kroki z naszego poradnika, aby przyspieszyć cały proces. Dłużnik alimentacyjny nie jest bezkarny!

3.9/5 - (25 oddanych głosów)