Niespłacony dług u wierzyciela może powodować wiele problemów. Najgorszym z nich jest egzekucja komornicza. Kiedy sąd wyda wyrok o postępowaniu egzekucyjnym musimy wiedzieć, że w tej sytuacji już nie ma żartów. Urzędnik państwowy wykonując swoje czynności będzie za wszelką cenę starał się wyegzekwować od nas dług. Jednak są pewne rzeczy, których komornik nie może zająć. W poniższym artykule dowiesz się więcej na ten temat. 

Egzekucja komornicza – czym jest?

Egzekucja komornicza ma na celu przejęcie posiadanych rzeczy czy majątku dłużnika na poczet zobowiązania wobec wierzyciela. Do postępowania egzekucyjnego dochodzi w momencie kiedy firma, u której mamy dług (np.: pożyczkowa lub bank) złoży wniosek do sądu. Wierzyciel nie zawiadamia bezpośrednio komornika o stanie zadłużenia jego dłużnika. To sąd ustala jaką wielkość ma mieć dług komorniczy i czy ma się zacząć postępowanie egzekucyjne. Cały proces postępowania egzekucyjnego opisany jest w prawie komorniczym i cywilnym. 

Kiedy komornik przystępuje do egzekucji może on przejąć praktycznie większość majątku dłużnika. Oczywiście są pieniądze i rzeczy, które chroni prawo i ich komornik sądowy nie może zająć. Dokładny opis przedstawimy pod koniec artykułu.

Jak wygląda egzekucja komornicza – krok po kroku

    1. Zawiadomienie – jest to pierwszy element z egzekucji komorniczej. Dłużnik musi dostać zawiadomienie o rozpoczęciu egzekucji drogą listowną, bądź komornik może je przynieść osobiście przy jego pierwszej wizycie.
    2. Ustalenie majątku – kolejnym krokiem jest ustalenie wartości majątku dłużnika. Komornik musi wiedzieć jakim majątkiem dysponuje osoba mająca dług. Po jego ustaleniu, będzie można przeprowadzić egzekucję z komorniczą. Osoba, która ukrywa swój majątek przed komornikiem sądowym podlega karze pieniężnej.
    3. Zajęcie wynagrodzeniakomornik może przejąć nasze wynagrodzenie, ale nie w całości. W zależności od danego roku, jest pewna suma pieniędzy która chroniona jest przed zajęciem komorniczym. Dowiedz się, ile może zabrać komornik z wypłaty 
    4. Zajęcie rachunku bankowegojeśli rachunek bankowy okaże się najlepszym majątkiem jaki posiada dłużnik to bardzo możliwe, że właśnie na nim będą ściągane pieniądze. Komornik sprawdza w jakim banku mamy konto – nie musi on znać numeru rachunku bankowego. Składa on wniosek do danego banku o zajęciu komorniczym rachunku dłużnika. Od tej pory komornik będzie zarządzał naszymi wpływami. 
    5. Zajęcie emerytury i renty – emerytura i renta mogą być zajęte przez komornika, ale nie w pełnej kwocie. Wszystko jest ustalone według prawa.
    6. Zajęcie nieruchomości/ruchomości – to co należy we władaniu dłużnika również podlega zajęciu komorniczemu. 

egzekucja komorniczaEgzekucja komornicza w trakcie postępowania

Jeśli na kimś ciąży egzekucja komornicza, oznacza to, że ta osoba ma długi u wierzyciela. Osobą uprawnioną do wyegzekwowania należytego długu jest właśnie komornik sądowy. Urzędnik Państwowy nie decyduje sam o tym co ma zająć. Działa on w oparciu o wyrok wydany przez sąd. Również czynności, które musi wykonać komornik sądowy podczas postępowania egzekucyjnego są opisane w kodeksie prawa. 

Przed oficjalną decyzją sądu, komornik nie ma prawa kontaktować się z dłużnikiem, czy odwiedzać go w domu. Jeśli to zrobi można doszukiwać się w tym czynie nadużyć komorniczych.

Inaczej praca komornika wygląda po decyzji sądu o wszczęciu egzekucji komorniczej. Po wyroku, dłużnik ma obowiązek wpuszczenia komornika do domu. Jeśli jest on nieobecny w mieszkaniu to komornik może wezwać służby, które siłą otworzą drzwi. Wszelkie próby zatrzymania komornika, który wykonuje tylko obowiązki wydane przez sąd, mogą być uznane za przestępstwo lub wykroczenie i podlegają karze. 

 —> Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki sprawdź Kredyty bez BIK i KRD

Co może zająć komornik?

W świetle obowiązujących praw komornik może zabrać większość z naszego dobytku. Chodzi tutaj o rzeczy w postaci gotówki oraz te bezgotówkowe. Często komornik sądowy zajmuje nam ruchomości. Chodzi tutaj głównie o: samochód, wyposażenie domu, biżuterię oraz sprzęt kuchenny. Komornik może zabrać rzeczy znajdujące się w domu: komputer, dvd, ekspres kuchenny czy meble. 

Dużą obawą może być przejęcie przez komornika naszego mieszkania. Zbyt duży dług może powodować, że nasze mieszkanie zostanie zlicytowane. Pamiętaj, że egzekucja komornicza nie oznacza od razu, że komornik zabierze nam wszystko i zostawić z niczym. Opisaliśmy w następnym akapicie ,,Czego komornik nie może zabrać?”

Co jest chronione przed egzekucją komornicza?

Posiadając wiedzę o tym co może być zajęte przez komornika, przyszedł czas na rzeczy chronione przed egzekucją. Opisaliśmy kilka przykładów:

Pieniądze. Bez obawy, nie bez potrzeby w Polsce istnieje pojęcie kwota wolna od zajęcia komorniczego, także nie musimy się martwić że całe wynagrodzenie nam zniknie z konta.

Jedzenie i ubrania. Wiemy już, że komornik może wejść do naszego domu i zająć rzeczy znajdujące się w nim. Jednak komornik nie może zająć: pościeli, bielizny, ubrania do pracy, drewno na opał, zgromadzone zapasy żywności. Osoby posiadające gospodarstwo domowe ze zwierzętami hodowlanymi, powinny wiedzieć, że ich trzy owce lub 1 krowa lub dwie kozy są chronione przed egzekucją komorniczą. Do tego jeszcze jedzenie dla tych zwierząt w postaci paszy.

4.3/5 - (7 oddanych głosów)