Wielu osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą lub chcą zakupić nowe mieszkanie czy samochód, zapewne znany jest kredyt bankowy. Niektórzy klienci jednak nie chcą podpisywać wiążącej umowy z bankiem na długi okres, dlatego korzystają z opcji, jaką jest pożyczka bankowa. Czym różnią się te dwa instrumenty finansowe i który z nich jest bardziej opłacalny?

Kredyt bankowy definicja

Kredyt bankowy, np. kredyt gotówkowy jest udzielany wyłącznie przez bank. Można powiedzieć, że kredyty bankowe online lub te zawierane w placówce banku są zawierane na podstawie umowy pomiędzy instytucją finansową a kredytobiorcą. Muszą w niej znaleźć się takie informacje jak:

— kwota kredytu

— zasady spłaty

— wysokość oprocentowania

— wysokość dodatkowych opłat

— warunki i zmiany oprocentowania

— wysokość prowizji

— termin spłaty

— inne warunki kredytowania – możliwość wcześniejszej spłaty, odsetki karne, sposób zabezpieczenia kredytu

Kredyt bankowy jako źródło finansowania dzieli się na kredyt pasywny i aktywny. W zobowiązaniu aktywnym bank jest wierzycielem, a w drugim jest nim kredytobiorca. Bank ma możliwość nawiązania stosunków kredytowych z innymi firmami bankowymi lub organizacjami kredytowymi, w tym z bankiem centralnym. 

kredyt bankowy onlinePożyczka bankowa a kredyt bankowy – różnice

Jeśli chodzi o taki instrument finansowy jakim jest pożyczka bankowa, jej definicja określona jest przez Kodeks Cywilny, a nie Prawo Bankowe, jak ma to miejsce w przypadku kredytu bankowego. Pożyczka bankowa może być nieodpłatna, czyli kredytobiorca spłaca taką ilość pieniędzy, jakie otrzymał od banku. Pożyczka bankowa online jest również udzielana na krótszy okres, a kredytobiorca nie musi ustalać celu finansowania. Z kolei kredyty bankowe online często wymagają od kredytobiorcy informacji na jaki cel chce on przeznaczyć otrzymane pieniądze. Pożyczka bankowa przez internet może być również udzielana przez instytucje finansowe inne niż banki, związane Prawem Bankowym. Pożyczki mogą również udzielić osoby fizyczne, a według definicji umowa pisemna nie jest przy nich wymagana. 

Pożyczkobiorca może wydać pieniądze na dowolny cel, inaczej niż jest to w przypadku kredytu bankowego, przy którym w wielu przypadkach bank musi znać cel finansowania. Pożyczka bankowa online ma jednak swoje minusy – pożyczkobiorca nie zawsze uzyska maksymalną kwotę pożyczki, a terminy spłat są nieco krótsze. Kredyty bankowe online umożliwiają również otrzymanie finansowania nawet do 100 tys. złotych po otrzymaniu pozytywnej analizy. 

Pożyczka bez bik do wartości 500 zł nie musi być zawierana na podstawie długiej wiążącej umowy – oddanie pieniędzy uzyskanych przez pożyczkodawcę można przeprowadzić nawet online lub telefonicznie. 

Kredyt bankowy, niezależnie czy jest to kredyt bankowy online, czy uzyskany na miejscu w placówce banku, musi być poparty umową, w której zawarte są wszystkie informacje, dotyczące opłat, prowizji oraz zasady spłaty. Kredytobiorca co prawda otrzymuje ustaloną kwotę do rozdysponowania, jednak nie staje się jego własnością. Przy pożyczce bankowej pieniądze są własnością osoby biorącej pożyczkę na dowolny cel.

Co jest bardziej opłacalne? Kredyt bankowy czy pożyczka bankowa przez Internet?

Kredyty bankowe są odpowiednie dla osób, które potrzebują większej ilości gotówki oraz chcą dodatkowo ubezpieczyć spłatę kredytu na wypadek utraty miejsca pracy. Pożyczki na raty z kolei mogą być uzyskane na mniejsze kwoty i nie zawierają tak wielu prowizji oraz dodatkowych opłat. To dobre rozwiązanie w momencie, kiedy potrzebujemy szybko gotówki na dowolny cel. Krótszy jest okres spłaty, jednak cała procedura jest znacznie mniej skomplikowana. Kredyty bankowe online często są obciążone dodatkowymi kosztami oraz wymagane jest poręcznie innej osoby lub banku, zwłaszcza w przypadku większej kwoty. 

Zabezpieczeniem może być:

-poręczenie

-weksel

-gwarancja bankowa

-ubezpieczenie kredytu

-przelew wierzytelności, inaczej cesja

-zastaw na rzeczach i prawach

-hipoteka

Zanim zdecydujemy się na daną opcję finansowania, warto sprawdzić zarówno kredyty bankowe, jak również jaka pożyczka bankowa przez internet może być nam udzielona.

Wcześniej na pewno potrzebny będzie kalkulator pożyczek bankowych, dzięki któremu sprawdzimy koszty kredytu oraz jego oprocentowanie. 

W przypadku pożyczek na pewno kwota finansowania będzie mniejsza, ale również mniejsze będą koszty pożyczki bankowej. Kredyty bankowe, np. kredyt konsolidacyjny, z kolei są bardziej obarczone wysokimi kosztami, jednak z reguł to bezpieczniejsza forma pożyczania pieniędzy. Można odwlec czas spłaty kredytu lub zabezpieczyć go w wypadku nagłej utraty płynności finansowej. 

Zanim przystąpimy do składania wniosku o kredyt, należy porównać warunki obu opcji finansowania, a także możliwości bezpłatnej spłaty naszych należności. W przypadku kredytu bankowego trzeba również pamiętać, że dług może być wykupiony przez inny bank na zasadzie cesji, co daje nam gwarancję utrzymania naszych środków finansowych, bez potrzeby zadłużania się w innej instytucji finansowej. Nie bez znaczenia jest również kwota potrzebna do zrealizowania naszych planów, dlatego przed wyborem instytucji finansowej można sprawdzić jaką pomoc możemy uzyskać. 

5/5 - (1 oddanych głosów)