Jednym z typów kredytu, które warto poznać, jest kredyt lombardowy. Oznacza to kredyt pod zastaw bądź z zabezpieczeniem, którym mogą być m.in. papiery wartościowe oraz metale szlachetne. Kredytu udzielić mogą wyłącznie instytucje bankowe, pożyczek udzielić mogą firmy pożyczkowe oraz osoby prywatne.

Czym są kredyty lombardowe?

odsetki lombardowe

Art. 69 Prawa bankowego określa kredyt jako zobowiązanie udzielane przez bank, w którym kredytobiorca otrzymuje do dyspozycji środki na określony cel. Kredyt lombardowy to kredyt z zabezpieczeniem, zwany refinansowym, udzielanym pod zastaw określonych dóbr np. papierów wartościowych. Zaciągając kredyty lombardowy, kredytobiorca przekazuje zastaw bankowi ruchomości, które ten może sprzedać w przypadku nieterminowej spłaty zobowiązania. Wraz z kredytem lombardowym związana jest również stopa kredytu lombardowego, która określa cenę udzielania bankom komercyjnym przez bank centralny pożyczek pod zastaw papierów wartościowych.

Odsetki lombardowe

Stopa lombardowa odsetek lombardowych ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej, a od marca 2015 wynosi 2,5 proc. Liczone są one według stopu procentowej kredytu lombardowego i zmianie uległy dopiero w 2020 roku. Wysokość stopy lombardowej w bieżącym roku zmieniła się wpierw na 1,5%, potem na 1, a od 29 maja obowiązuje 0,5% rocznej wysokości stopu lombardowej. Obecnie wydawać by się mogło, że tak niska stawka sprawia, że są to nieomal darmowe pożyczki. Tym bardziej warto rozważyć takie rozwiązanie tym bardziej, jeśli potrzebujemy krótkiego zastrzyku gotówki.

Pożyczki lombardowe

Jeśli nie chcemy udawać się do banku, rozwiązaniem może być dla nas pożyczka lombardowa. Jest to rozwiązanie, które charakteryzuje krótki okres spłaty np. 30 dni. Wybierając lombard, pożyczki pod zastaw muszą być spłacone w terminie, aby odzyskać zastawiony przedmiot w nienaruszonym stanie. W innym przypadku zastaw staje się własnością pożyczkodawcy. Umowa pożyczki pod zastaw wydaje się doskonałym sposobem na zdobycie szybkiej gotówki. Nieraz jednak zdarza się nam zatonąć w takich pożyczkach, a wtedy właśnie przydaje się konsolidacja chwilówek. Dzięki temu możliwe będzie połączenie chwilówek w jeden kredyt z jedną konkretną ratą.

Inne formy pożyczek lombardowych

Choć kredyty lombardowe oznaczają przede wszystkim zastaw ruchomości, są sytuacje, kiedy można wziąć pożyczkę lombardową pod zastaw. Taka pożyczka z komornikiem wiąże się przede wszystkim z mniejszymi opłatami. Co do zasady, pożyczki lombardowe nie są spłacane ratalnie. Warto jednak sięgnąć po usługi takich pożyczkodawców, którzy oferują pożyczki na raty. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie lepszych warunków spłaty kredytu, które korzystniejsze będą dla obu stron.  

Pożyczki lombardowe bez sprawdzania baz

Normą przy zaciąganiu zobowiązań jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach. Zazwyczaj myśli się, że zaciągnięcie pożyczki wiązać się musi szeregiem formalności, które są szczególnie nieprzyjemne, jeśli pieniądze potrzebne są w wyniku zaistnienia nagłych, niespodziewanych sytuacji. Nieraz zdobycie odpowiednich dokumentów nie jest możliwe w danym momencie. W takim przypadku warto sięgnąć po pożyczki na oświadczenie. Są to pożyczki, przy których udzielaniu wystarczy jedynie pisemna deklaracja o źródle dochodu oraz wysokości. Jest to rozwiązanie dobre zwłaszcza dla osób chwytających się drobniejszych prac. Są również sytuacje, kiedy możliwy jest do uzyskania kredyt bez bik. Rozwiązanie to przyda się zwłaszcza osobom zadłużonym.

5/5 - (1 oddanych głosów)