płatność za pobraniem co to znaczyPłatność za pobraniem to jedna z popularnych metod płatniczych, z której możemy skorzystać podczas robienia zakupów przez internet. Jest to podstawowa opcja, która jest dostępna od wielu lat, a klienci korzystali z niej jeszcze przed wprowadzeniem możliwości płacenia online. Wybieramy ją w różnych sytuacjach, zwłaszcza jeśli chcemy uniknąć płatności internetowych kartą, blikiem lub przelewem. Warto dowiedzieć się, na czym polega płatność za pobraniem i dlaczego sklepy stale oferują takie rozwiązanie. W jakich przypadkach warto z niej skorzystać? 

Płatność za pobraniem – co to znaczy?

Co to znaczy płatność za pobraniem? To podstawowe pytanie, jakie stawia sobie wielu z nas. Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z zakupami online albo chcemy uniknąć płacenia za pośrednictwem platform internetowych, warto poznać szczegółowe informacje na ten temat. Interesuje nas płatność za pobraniem, co to w zasadzie oznacza? Jak sama nazwa wskazuje, jest to jedna z metod płatniczych za zamówione zakupy internetowe. Zdecydowanie różni się od opcji uiszczania opłat na platformach online, np. popularnym blikiem, kartą, czy też standardowym przelewem. Przede wszystkim, wybierając takie rozwiązanie, nie musimy opłacać zamówienia z góry, a dopiero wtedy, gdy kurier dotrze do nas z przesyłką. Taka opcja wymaga jednak posiadania gotówki, dlatego pamiętajmy, aby przygotować się przed dotarciem paczki do naszych domów.

Płatność za pobraniem – na czym polega?

Wiemy już, że platnosc za pobraniem to sposób na uniknięcie płacenia przez internet. Wybierając taką metodę, nie opłacamy zakupów z góry, tylko płacimy za nie dopiero wtedy, gdy zamówienie trafi do naszych rąk. Taką płatność musimy wykonać w obecności kuriera, który dostarcza naszą przesyłkę. Najczęściej możliwe jest jedynie płacenie gotówką, jednak zdarza się, że niektóre firmy umożliwiają skorzystanie z terminala. Warto więc przed dostawą skontaktować się z Obsługą Klienta w celu uzyskania niezbędnych informacji. 

Metody płatnicze w sklepach online

Płatność przy pobraniu — Często wybierana metoda, która nie wymaga od nas opłacania zamówień z góry. Klient płaci dopiero przy otrzymaniu towaru firmą kurierską lub w paczkomacie.

— Płatność kartą online — W wielu sklepach internetowych możemy skorzystać z płatności kartą. Musimy jednak sprawdzić, czy nasz bank umożliwia taką metodę, a nasza karta jest do niej przystosowana. Zwykle transakcje należy zaakceptować w aplikacji mobilnej i potwierdzić hasłem.

— BLIK — Szybka opcja płatnicza online, polegająca na podaniu wygenerowanego kodu w odpowiedniej rubryce. Transakcję należy zatwierdzić poprzez podanie PIN-u w aplikacji mobilnej lub odciskiem palca w przypadku urządzeń Apple. 

— Raty przez internet — Takie rozwiązanie to doskonały wybór dla osób, które nie dostaną kredytu, a nie chcą brać pożyczki do domu. Wybierając tę metodę, np. poprzez PayU, nie musimy spełniać wielu formalności. Cały proces trwa zaledwie kilka minut, a środki z pożyczki na oświadczenie są wpłacane do sklepu, który realizuje nasze zamówienie. My zaś spłacamy pożyczkę w ustalonych ratach, często posiadających RRSO 0%. 

Dlaczego klienci wybierają płatność przy pobraniu?

Płatność za pobraniem to doskonały sposób, który sprawdza się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim taka opcja jest wybierana przez osoby, które nie do końca ufają poszczególnych sklepom i obawiają się o dotarcie zamówionych towarów. Chętnie korzystają z niej również ci, którzy boją się płacić za pośrednictwem platform www, zważając na ryzyko wyłudzenia danych czy oszustwa. W sytuacji, gdy nie chcemy płacić za zamówienie kartą lub przelewem, taka płatność przy pobraniu okazuje się najlepszym wyborem. Dzięki temu mamy nie tylko pewność, że nikt nas nie oszuka, ale też możemy sprawdzić zawartość przesyłki przed jej opłaceniem. Wówczas staje się to bardzo rozsądną opcją w przypadku zamawiania np. kosztownych przedmiotów, czy też drogich sprzętów elektronicznych. 

Płatność przy pobraniu – wady i zalety 

Zalety Wady
Najwyższe bezpieczeństwo transakcji. Maleje ryzyko oszustwa ze strony sklepu, czy też braku zaksięgowania środków przez platformy online. Wyższy koszt. Klient musi zapłacić nie tylko wartość zamówienia, ale również ponieść większe opłaty za wybraną metodę. Wynika to przede wszystkim z długiego czasu oczekiwania przez sklep na dotarcie środków.
Możliwość korzystania z oferty małych i mniej znanych sklepów. Często obawiamy się zakupów na platformach, które nie są popularne. Wybierając płatność przy pobraniu, unikamy ryzyka nieuczciwości. Konieczność zapłaty gotówką. Niektóre firmy udostępniają kurierom terminale, dzięki czemu możemy płacić za przesyłkę kartą. Najczęściej jednak musimy przygotować odliczoną gotówkę.
Opcja dostępna również w paczkomatach. Płatność przy pobraniu przesyłki jest możliwa poprzez wpłacenie gotówki, kartą lub blikiem, w zależności od urządzenia.
Doskonały sposób na zabezpieczenie się przy transakcjach z osobami fizycznymi, np. podczas zakupów przez Vinted lub aukcje na Allegro.

5/5 - (1 oddanych głosów)