Zwyciężyłeś w konkursie lub wygrałeś loterii? Zastanawiasz się, czy otrzymując nagrodę musisz dopełnić jakichś formalności? W tym wpisie podpowiadamy ile wynosi podatek od nagrody i kto jest odpowiedzialny za rozliczenia z fiskusem – Ty czy organizator konkursu. Opisujemy również sytuacje, w których można liczyć na zwolnienie z płatności daniny na rzecz urzędu skarbowego.

podatek od nagrody pieniężnejPodatek od nagrody – podstawowe informacje

Podatek od nagrody uregulowany jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Zgodnie z obowiązującymi przepisami w sytuacji gdy zwyciężysz w konkursie, będziesz musiał zapłacić podatek od otrzymanej nagrody. Podobnie jest, kiedy wygrywasz w loterii – w takim przypadku trzeba uregulować podatek od wygranej.

Ile wynosi podatek od nagrody pieniężnej 2021?

Podatek od nagrody pieniężnej ma formę ryczałtu wynoszącego 10%. Jego wysokość jest stała i nie podlega waloryzacji. Oznacza to, że stawka podatku od nagrody pieniężnej, jaka obowiązuje w 2021 roku, była aktualna również w 2020 roku. Dobra wiadomość jest taka, że to nie Ty jako wygrywający będziesz musiał zajmować się kwestiami rozliczeń z fiskusem, lecz organizator konkursu. Na tym podmiocie, jako na płatniku, spoczywa obowiązek obliczenia należnego podatku i odprowadzenia określonej kwoty do właściwego urzędu skarbowego. Pieniądze, które otrzymasz w ramach nagrody, będą pomniejszone o wartość daniny publicznoprawnej. Co zrobić z otrzymaną kwotą nagrody? Najbezpieczniej będzie wpłacić ją na konto oszczędnościowe. Jeśli zastanawiasz się, który bank zapewni Ci najkorzystniejsze warunki – zajrzyj do zakładki, w której umieściliśmy ranking kont bankowych. Zapoznanie się ofertą różnych instytucji finansowych ułatwi wybór najlepszego rozwiązania.

Ile wynosi podatek od nagrody rzeczowej?

Wiemy już, w jaki sposób ustalić kwotę należnego podatku w przypadku nagrody pieniężnej. A co w sytuacji, gdy wygrana w konkursie nie wiąże się z otrzymaniem pieniędzy, ale jakiegoś przedmiotu? Czy nagrody rzeczowe również są opodatkowane? Okazuje się, że zgodnie z regulacjami ustawy o PIT, należy odprowadzić podatek od nagrody rzeczowej. Jego wysokość jest taka sama, jak w przypadku nagrody pieniężnej – zastosowanie znajduje tu 10% stawka. Różnica polega na tym, że to Ty jak zwycięzca jesteś zobowiązany zapłacić organizatorowi konkursu kwotę należności fiskalnej. Jeśli więc wygrałeś pralkę, kuchenkę czy samochód to do czasu, aż nie wpłacisz organizatorowi pieniędzy na poczet przekazywanego skarbówce podatku, nie otrzymasz swojej nagrody.  

Podatek od nagród w konkursach – kiedy nie trzeba go płacić?

Ustawa o PIT reguluje przypadki, w których nagrody otrzymane w konkursach są zwolnione z podatku. Dzieje się tak w sytuacji, gdy wartość wygranej nie przekracza 2000 zł (bez względu na to, czy mamy do czynienia z nagrodą rzeczową czy pieniężną), a konkurs był organizowany w jednej ze wskazanych w przepisach dziedzin: kultury, sztuki, nauki, dziennikarstwa czy sportu. Oznacza to, że podatek od nagród nie będzie należny tylko wtedy, jeśli oba te warunki będą spełnione łącznie, tj. nagroda o wartości nieprzekraczającej limitu kwotowego (czyli 2000 zł) zostanie otrzymana w konkursie w jednej ze wskazanych powyżej dziedzin. Warto pamiętać, że limit dotyczy każdorazowo otrzymanej nagrody.

5/5 - (1 oddanych głosów)