Dbanie o jak najlepsze oszczędności jest kluczowe dla każdego, kto zainteresowany jest lepszym prosperowanie w przyszłości i posiadaniem konkretnych oszczędności w przyszłości. Nic więc dziwnego, że większość osób decyduje się na sprawdzenie, jakie będą najkorzystniejsze lokaty. Poniższy ranking jest najlepszym narzędziem, które realnie umożliwia zweryfikowanie tego, która instytucja bankowa oferuje nam najlepszą opcję.
Ranking lokat na 2024
Inne produkty oszczędnościowe
SPIS TREŚCI
Czym są lokaty bankowe?
Każdy, kto miał styczność z nagłymi, niespodziewanymi wydatkami doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest budowanie kapitału i posiadanie oszczędności. Jeśli ich nie mamy, nagle okazuje się, że potrzebny jest nam kredyt gotówkowy lub inny tego typu produkt bankowy. O wiele lepiej wygląda jednak staranie się o takie zobowiązanie, jeśli mamy oszczędności, a banki nie zawsze zgodzą się na kredyt dla zadłużonych. Właśnie w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem są lokaty bankowe. Stanowią one bezpieczną metodę oszczędzania pieniędzy. Lokata bankowa polega na tym, że powierzamy bankowi swoje oszczędności na określony czas, a ten zobowiązuje się do wypłacenia nam odsetek po tym czasie, który wcześniej ustaliliśmy z konkretną instytucją bankową.
Co odróżnia lokatę od konta oszczędnościowego?
Bardzo często możemy spotkać się z porównywaniem dwóch odrębnych produktów bankowych. Czasem problemem jest nazwanie różnic między tym, co oferuje nam lokata, a tym, co oferuje konto oszczędnościowe. Nic więc dziwnego, że w niektórych momentach trudno jest wybrać lepszy sposób oszczędzania. Czym więc różnią się te dwa produkty bankowe?
- Czas – przede wszystkim lokata jest ustalona na konkretny czas. Z kolei konto oszczędnościowe jest utworzone na bazie umowy zawieranej w sposób bezterminowy.
- Zamrożenie środków – wybierając lokatę, musimy pamiętać o tym, że w trakcie trwania lokaty nie ma możliwości wypłacania oraz wpłacania środków pieniężnych, co znacząco różni się od kont oszczędnościowych, w przypadku których dostęp do pieniędzy nie podlega ograniczeniom.
- Kapitalizacja odsetek – w przypadku depozytów kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu trwania umowy. Z kolei konto oszczędnościowe zazwyczaj kapitalizuje je z miesiąca na miesiąc.
- Zerwanie umowy – w przypadku, gdy wybraliśmy lokatę, zerwanie kontraktu zazwyczaj oznacza utratę naliczonych odsetek. Z kolei konto oszczędnościowe uwzględniać będzie dni, w których trakcie środki pieniężne faktycznie znajdowały się na koncie.
Jeśli decydujemy się na lokatę w konkretnym banku, najlepiej mieć w nim konto osobiste.
Co charakteryzuje ranking lokat bankowych?
Wyjątkowy charakter, jaki ma ranking lokaty, jako produktu bankowego, wynika z tego, że to właśnie dzięki temu narzędziu możliwe jest bezpośrednie zapoznanie się z wynikami analizy, którą przeprowadzają eksperci z zakresu finansów i bankowości. Zamiast żmudnie ślęczeć nad poszczególnymi ofertami, z powodzeniem możemy sięgnąć po ranking lokat bankowych, który działać będzie na podobnej zasadzie, co ranking pożyczek online. Dzięki temu będziemy mogli szybko znaleźć ofertę, która w pełni będzie odpowiadała naszym potrzebom. Musi ona zatem uwzględniać to, jaką kwotę i na jaki czas realnie chcemy zamrozić. Jest to jeden ze sposobów na to, aby znaleźć skuteczną obronę dla naszych funduszy przed inflacją. Co więc wyróżnia taki produkt bankowy?
Oprocentowanie lokat bankowych
Zdecydowanie się na założenie lokaty bankowej oznacza chęć bezpiecznego zwiększania wartości swojego majątku. Choć obecnie wyraźnie rośnie inflacja, a na niskim poziomie pozostaje oprocentowanie, wciąż wiele osób inwestuje swoje środki na lokatach terminowych. Od czego w ogóle jednak zależy oprocentowanie lokat w bankach?
Co do zasady wskazuje się na 3 czynniki wpływające na to, jakie oprocentowanie zaproponują banki:
- Wysokość stóp procentowych banku centralnego – ta jest zmienna i najwyższe oprocentowanie lokat będzie właśnie wtedy, gdy wzrosną te stopy procentowe. Choć od wielu miesięcy NBP utrzymuje poziom stóp na niskim poziomie, ostatni wyraźny wzrost poziomu inflacji skłonił bank centralny do podwyższenia tych stóp. W zależności od ostatecznej wysokości, jakie będą miały te stopy procentowe, można spodziewać się lepszych ofert lokat.
- Sytuacja na rynku międzybankowym – banki komercyjne z powodzeniem mogą pożyczać pieniądze od innych banków prowadzących działalność komercyjną. Oprocentowanie tych transakcji jest wyrażane poprzez stawkę WIBOR, która określana jest skrótami ułatwiającymi zrozumienie specyfiki poszczególnych typów zawieranych umów. Aktualny poziom wskaźnika WIBOR jest ustalany na bazie transakcji zawieranych pomiędzy bankami. Jednocześnie jest on też zależny od wysokości stóp procentowych NBP.
- Konkurencja między bankami komercyjnymi – z tej przyczyny pojawiają się różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami banków. Każda instytucja finansowa szuka sposobu na unikalne przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów.
Bank | Oprocentowanie | Okres |
---|---|---|
mbank | 1% | 3 miesiące |
VeloBank | do 8% | 2,3 miesiące |
inBank | do 1,5% | 3 – 60 miesięcy |
Alior Bank | do 2% | 92 dni, 182 dni lub 365 dni |
Santander | 1% | 4 miesiące |
Lokaty walutowe
Obecnie można zauważyć, że zarobienie na lokatach bankowych jest wyraźnie trudne. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż jest wielu zwolenników tego rozwiązania. Część z nich szansy na sukces upatruje w możliwościach, jakie daje lokata walutowa. Co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu i kiedy sprawdzi się ona jako odpowiednia lokata oszczędnościowa?
Czym są lokaty walutowe?
Specyficzną formą umieszczania pieniędzy na lokacie bankowej jest deponowanie jej do banku w formie lokaty walutowej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to produkt bankowy, który polega na założeniu depozytu w walucie innej niż złotówka. Oczywiście, bank samodzielnie decyduje, jaką walutę uznaje, więc nie możemy się spodziewać, że każdy tym obcego walutowania będzie miał szansę umieszczenia na lokacie. Warto jednak zaznaczyć, że wśród powszechnie prowadzonych depozytów wskazuje się takie waluty jak:
- Dolar amerykański,
- Euro,
- Frank Szwajcarskie,
- Funt brytyjski.
Nie oznacza to jednak, że w każdej instytucji bankowej będą uznawane wszystkie te waluty. Lokaty oszczędnościowe w obcych walutach to jednak nie bez powodu dobry pomysł.
Podobnie jak inne lokaty, również i walutowe mają cechy przypominające inne tego typu produkty bankowe:
- Lokata walutowa może mieć zarówno charakter krótkoterminowy, jak i długoterminowy,
- Lokata walutowa może być założona zazwyczaj na okres 3, 6, 9, 12, 24 lub 36 miesięcy,
- Bank określa wartość minimalną i maksymalną depozytu,
- Kapitalizacja odsetek zazwyczaj następuje pod koniec okresu deponowania.
Ranking lokat bez konta
Z oczywistych względów wcale nie musi być tak, że to, jaka będzie nam polecana lokata, ranking będzie synchronizował z naszym kontem bankowym. Banki będą z pewnością zachęcały nas do tego, aby założyć konto bankowe, a przy tym przedstawiać będą szereg profitów, które płyną z tego faktu. Nie jest to jednak konieczność i dlatego warto zwrócić uwagę na ranking lokaty bez konta, który w jasny i klarowny sposób przedstawi nam oferty, które nie wymagają tworzenia dodatkowych kont osobistych. Oczywiście, ranking lokat bez konta również przedstawiać będzie szereg parametrów, które należy przeanalizować przy wyborze najkorzystniejszej oferty. Przy rozważaniu założenia konta warto pamiętać o tym, że nie jest to od nas wymagane, a sam fakt korzystania z opcji oferowanych przez bank oznacza, że nasze środki będą chronione w ramach państwowego funduszu gwarancyjnego. Dzięki temu nie musimy się obawiać nawet nikłego ryzyka bankructwa banku. Przy czym powinniśmy pamiętać o tym, że zabezpieczenie to jest równowarte kwocie 100 tys. euro. Jeśli więc nie planujemy wpłacić środków przewyższających tę kwotę, nie musimy się obawiać, że je utracimy.
Jak wybrać właściwą lokatę – ranking jako narzędzie wyboru
Jeśli sięgniemy po aktualny ranking lokat 2024, przekonamy się, że oferowane są nam przeróżne warunki zawarcia umowy. Samo zestawienie przedstawiać będzie nam najkorzystniejsze oferty, które możemy otrzymać z punktu widzenia oprocentowania. Tu jednak pamiętać należy o tym, że część ofert uwzględnia warunki promocyjne, które nie zawsze są przez nas spełniane lub obowiązują tylko przez określony czas. Na szczęście rankingi lokat 2024 informują o tym fakcie tak, aby już z poziomu zestawienia klient miał jasny ogląd tego, jakie warunki i dla kogo przedstawia konkretny bank. Równie istotne są informacje dotyczące tego, jaki jest okres kapitalizacji odsetek. Choć z jednej strony wydłużenie trwania lokaty pozwoli nam na lepszą kapitalizację środków, jednocześnie oznaczać to będzie dłuższy czas zamrożenia naszych funduszy. Tu więc musimy zastanowić się nad tym, czy faktycznie możemy sobie pozwolić na brak dostępu do środków przez np. rok.