Rata balonowa może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnego sposobu spłacania kredytu gotówkowego. Przede wszystkim jest znacznie łatwiejsza do spłaty, zwłaszcza wtedy, gdy sam kredyt jest zaciągnięty na dość wysoką kwotę. Sprawdźmy, na czym polegają raty balonowe i czym różnią się od klasycznej formy spłaty zobowiązania. 

czym jest rata balonowaKredyt balonowy – na czym on polega?

W skrócie kredyt balonowy polega na spłacaniu samych odsetek w trakcie trwania umowy kredytowej. Kwota kapitału z kolei oraz ostatnia część odsetkowa jest spłacana w jednej — ostatniej — racie, która przyjmuje najwyższą kwotę. To idealne rozwiązanie dla nowo powstałych firm, które potrzebują dodatkowych środków na rozwijanie przedsięwzięcia, ale nie chcą w początkowej fazie spłacania kredytu generować zbyt wysokich kosztów. W takiej sytuacji spłacane są jedynie odsetki, co znacznie mniej obciąża budżet firmy. Wówczas gdy z czasem wydatków jest mniej, a firma dobrze prosperuje, można spłacić całość kredytu za pomocą jednej dużej raty. Z kredytu balonowego korzystają także osoby fizyczne, które szukają alternatywy dla pożyczki na dowód osobisty udzielanej w mniejszych kwotach.

Rata balonowa co to?

Rata balonowa jest jedynie częścią odsetek kredytu i jest rozłożona w czasie na znacznie dłuższy okres, niż w przypadku kredytu klasycznego, gdzie raty rozłożone są równo. Niewiele osób wie, czym dokładnie jest rata balonowa i martwi się o jej wysokość. Na początku rata balonowa w leasingu, czy też innym kredycie, jest atrakcyjna i niska. Nie wiedząc, co to znaczy rata balonowa, boimy się o wysokie koszty kredytowania. Pamiętajmy, że tylko ostatnia rata jest najwyższa i jej uiszczenie oznacza spłacenie całego kredytu. Przez cały okres kredytowania musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że spłacamy jedynie odsetki, dlatego warto odkładać na ostatnią ratę, która najczęściej jest do spłacenia wraz z końcem kredytu gotówkowego. W wielu przypadkach jest to znacznie korzystniejszy sposób na sfinansowanie naszych wydatków niż pożyczka na procent z tradycyjną formą spłacania.

Co to jest rata balonowa i komu się opłaca?

Rata balonowa nie jest ratą rosnącą, co oznacza, że jej wielkość nie zmieni się przez okres kredytowania. Taka rata balonowa jest najczęściej oferowana w salonach samochodowych, gdzie również liczy się nasza zdolność kredytowa, jak w przypadku tradycyjnego kredytu, ale płacenie wysokich rat jest znacznie prostsze. Nie są to pożyczki bez BIK, w przypadku których możemy pożyczyć pieniądze nawet ze złą historią kredytową i zadłużeniami. Kredyt balonowy przyznawany jest w oparciu o takie bazy jak KRD, BIG, BIK itp. Brane są pod uwagę także nasze zarobki i wysokość wydatków.

Co oznacza rata balonowa w praktyce?

Otóż spłacamy jedynie odsetki przez cały okres kredytowania, jednak trzeba pamiętać, że mogą być one wyższe niż w przypadku tradycyjnego kredytu gotówkowego. Oprocentowanie w takim kredycie może wynosić nawet 15%. Raty są niższe nawet o 40% w porównaniu z kredytem z równymi miesięcznymi ratami. 

Rata balonowa jest bardzo pomocna w przypadku posiadania wielu innych zobowiązań. W takim wypadku może być dobrym pomysłem na zyskanie środków na spłatę zadłużeń np. gdy wniosek o rozłożenie długu na raty został odrzucony. Dzięki wiedzy co to jest rata balonowa oraz możliwości szybszego spłacenia długu mamy pewność, co do ustabilizowania naszej sytuacji materialnej.

3/5 - (2 oddanych głosów)