ubezpieczenie kredytu gotówkowegoUbezpieczenie kredytu gotówkowego to element, z którym często mamy do czynienia przy wnioskowaniu o takie wsparcie bankowe. Może zdarzyć się, że bank będzie wymagał od kredytobiorcy, aby wykupił on konkretną polisę. Najczęściej taki bieg zdarzeń występują w sytuacjach, gdy konsument nie ma pożądanej zdolności kredytowej lub kiedy jego sytuacja zawodowa nie jest w pełni stabilna. Dzięki temu bank w pewien sposób zabezpiecza się od ryzyka braku spłaty kredytu. Często jednak kredytobiorcy sami decydują się na wybór ubezpieczenia, które również przynosi korzyści, np. pozwala nam uzyskać lepsze warunki i zmniejsza ryzyko problemów finansowych w przypadku spadku dochodów. Co daje ubezpieczenie kredytu gotówkowego, na czym dokładnie polega i czy trzeba je wykupić?

Ubezpieczenie przy kredycie gotówkowym – czy jest konieczne?

Kredyt gotówkowy to jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. Klienci decydują się na wnioskowanie o takie wsparcie głównie z tego powodu, iż pozyskane środki możemy przeznaczyć na dowolny cel. Kuszą również atrakcyjne warunki i możliwość wzięcia stosunkowo wysokich kwot. W przypadku pożyczenia dość dużego kredytu, powstaje pytanie, czy ubezpieczenie jest niezbędne? Warto wiedzieć, że nie ma konkretnych przepisów prawnych, mówiących o obowiązku wykupienia polisy przy kredycie. Może jednak zdarzyć się, że bank powołując się na swoje procedury i warunki, będzie od nas tego wymagał. Najczęściej takie sytuacje występują, np. gdy klient nie ma stabilnej sytuacji zawodowej. W przeciwnym razie pożyczka gotówkowa może nie zostać nam przyznana. 

Jakie zdarzenia losowe obejmuje ubezpieczenie przy kredycie gotówkowym?

Najczęściej, jeśli chodzi o polisy przy kredycie gotówkowym, banki proponują nam wykupienie ubezpieczenia na życie. Taka opcja zabezpiecza konsumenta przed ewentualnymi przeszkodami w spłacie w przypadku konkretnych sytuacji. Wykupując ubezpieczenie na życie przy kredycie, możemy wówczas uniknąć ryzyka problemów finansowych, gdy w wyniku jakiegoś wydarzenia nie damy rady dalej spłacać kredytu. Oczywiście wszelkie warunki są szczegółowo zawarte w umowie ubezpieczeniowej, jednak najczęściej dotyczą one zgonu osoby, która zaciągnęła pożyczkę. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego a śmierć kredytobiorcy to ściśle powiązane ze sobą elementy. Chodzi przede wszystkim o sytuację, gdy następuje zgon konsumenta, a w banku pozostała do spłaty określona kwota kredytu. Wówczas, jeśli zostało wykupione ubezpieczenie kredytu gotówkowego, a śmierć kredytobiorcy nawet wynikła z dnia na dzień, spłata pozostałej kwoty pozostaje po stronie ubezpieczyciela. 

Ubezpieczenie na życie przy kredycie może obejmować także inne zdarzenia losowe, np. utratę pracy, leczenie szpitalne, wypadek uniemożliwiający dalszą pracę zarobkową. W przypadku nagłej utraty pracy bez winy kredytobiorcy, ubezpieczyciel najczęściej pokrywa jakąś część rat. Może to być np. 6 kolejnych rat kredytu lub 12 rat, jest to uzależniona od zawartych w umowie warunków.

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Gdy chcemy skorzystać z dostępnych przy kredycie polis, najczęściej obawiamy się, że taka opcja będzie dla nas zbyt droga. Warto jednak wiedzieć, że obecnie stawki ubezpieczenia nie są wysokie, a najczęściej stanowią miesięcznie nie więcej niż kilkanaście złotych. Koszty są doliczane zazwyczaj do raty kredytowej, nie musimy więc robić kilku przelewów. Weźmy pod uwagę fakt, że całkowity koszt polisy ubezpieczeniowej zależy m.in. od wysokości kredytu, wybranego pakietu itp. 

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego zwrot

Kredytobiorca może ubiegać się o zwrot ubezpieczenia w określonych przypadkach. Są to np. takie sytuacje jak: wcześniejsza spłata kredytu, dobrowolne zrezygnowanie z polisy w trakcie spłaty zadłużenia, a nawet wypowiedzenie umowy przez bank. Warunkiem jest spłacenie całej stawki ubezpieczenia z góry (np. za cały okres kredytowania). Wówczas konsument może otrzymać zwrot różnicy, czyli kwotę obejmującą okres niewykorzystanej ochrony. 

5/5 - (1 oddanych głosów)