bic idea bank

SWIFT/BIC Idea Bank: IEEAPLPA

Numer IBAN Idea Bank: PL + numer rachunku bankowego Twojego odbiorcy

Przebywając poza granicami kraju przez jakiś czas, koniecznie musimy czasem wysłać przelew do Polski. W tej sytuacji nie jesteśmy w stanie tego zrobić tak samo, jak robilibyśmy to podczas przelewu krajowego. Procedura zależna jest przede wszystkim od tego, w jakim banku swoje konto ma odbiorca naszego przelewu. Zawsze konieczny będzie wpisanie numeru IBAN. Idea Bank przekieruje wtedy przelew na właściwe konto, jeśli tylko środki również są w złotówkach. Jeśli jednak przelejemy pieniądze w obcej walucie i będą musiały być one przewalutowane, konieczny będzie do podania posiadany przez Idea Bank SWIFT, a także odpowiedni adres placówki centralnej. Czym jednak są te dane i jak należy je podawać?

Idea Bank IBAN

Zacząć należy od numeru IBAN. Idea Bank, podobnie jak inne instytucje bankowe, wymaga podania tego numeru, jeśli dokonujemy wpłaty złotówek z zagranicy. Podstawą jest oczywiście numer rachunku bankowego, który w Polsce składa się z 26 cyfr. Tak jak w innych przypadkach, w Idea Bank IBAN tworzy się poprzez dodanie na początku tego numeru dwóch znaków identyfikujących kraj, w którym założone jest konto odbiorcy przelewu. W tym przypadku będzie to człon PL. Wpisuje się go tak samo, jak resztę numeru konta, czyli bez odstępów. Dzięki takiemu zabiegowi bez problemu wykona się przelew z zagranicy. Co, jeśli chcemy przelać i przewalutować euro, dolary lub inną walutę?

Idea Bank Swift

Do przelewów związanych z obcymi walutami koniecznie należy podać składający się z 8 lub 11 znaków kod SWIFT. Idea Bank, podobnie jak inne instytucje bankowe, posiada indywidualny kod. Co oznacza ten kod? Pierwsze cztery znaki to unikalny identyfikator instytucji bankowej. Kolejne dwa znaki to oznaczenie kraju (w tym przypadku PL). Kolejne dwa znaki oznaczają kod lokalizacji banku. Jeśli wymagane są kolejne trzy znaki, oznaczać będą one identyfikator konkretnego oddziału instytucji bankowej. W przypadku Idea Bank kod SWIFT to IEEAPLPA.

Wpisując SWIFT, Idea Bank wymaga jednak 8 znaków, a pozostałe 3, gdyby zaistniała konieczność ich wpisania, można zastąpić jako XXX. Oznaczać to będzie centralę Idea Bank. SWIFT wymaga jednak wpisania adresu do przelewu.

Idea bank adres do przelewu

Adres do przelewu jest konieczny, jeśli wykonujemy przelew zagraniczny połączony z przewalutowaniem środków. W takiej sytuacji nie podajemy jednak danych odbiorcy przelewu, ale informacje podane przez Idea Bank. Adres, który należy wpisać przy przelewie, oznacza główną placówkę tego banku. Jest to:

  • Idea Bank SA

  • ul. Przyokopowa 33

  • 01-208 Warszawa

Dzięki temu usługodawca z kraju, z którego dokonujemy przelewu, będzie miał dokładne informacje o tym, do jakiej instytucji bankowej wykonywany jest przelew, a  prawidłowo wpisany numer IBAN da nam pewność, że właściwa osoba otrzyma całą sumę wykonanego przelewu. Pamiętać jednak musimy o tym, że przy przewalutowaniu środków otrzymana suma będzie obliczona na podstawie kursu złotówki w dniu zaksięgowania przelewu przez Idea Bank.

5/5 - (1 oddanych głosów)