Karty debetowe są coraz chętniej wybierane przez wielu Polaków. Wynika to ze względu na prostotę użytkowania, jasne warunki spłaty zadłużenia oraz możliwość wykorzystania przyznanego limitu w dowolnie wybranym czasie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym, jak aktywować kartę debetową i dlaczego warto z niej skorzystać!

Karta debetowaCzym jest karta debetowa i czym się różni od kredytowej?

Karta bankowa debetowa jest podstawową kartą płatniczą wydawaną przez instytucję bankową, w której posiadamy rachunek osobisty. Jest to karta, z której korzystamy na co dzień w celu opłacania zakupów w sklepach stacjonarnych lub zamówień online (co umożliwia nam numer karty debetowej). Na jej podstawie możemy również uiścić opłaty związane z rachunkami. Korzystając z karty debetowej, środki podczas płatności pobierane są z naszego konta bankowego. Jest to podstawowy element, który odróżnia kartę debetową od kredytowej.

Karta kredytowa a debetowa to dwie różne karty bankowe. W przypadku karty kredytowej, środki nie są pobierane ze zgromadzonych funduszy na naszym rachunku osobistym. Ranking kart kredytowych wskazuje, że pieniądze, którymi płacimy za zakupy, pochodzą z banku, a my korzystamy z nich na zasadzie pewnego rodzaju pożyczki. Jest to forma kredytu, którego bank udziela na podstawie naszej zdolności finansowej. Oznacza to, że z karty kredytowej nie może korzystać każdy konsument i zostanie ona wydana jedynie tym klientom, którzy spełniają określone warunki. Wówczas zostaje przyznany nam limit, do wysokości którego możemy korzystać z karty, a następnie otrzymujemy stan zadłużenia, który musimy spłacić w określonym czasie.

Karta debetowa z funkcją wielowalutową

Na rynku bankowości mamy do czynienia z kilkoma rodzajami kart debetowych. Większość z nas posiada rachunek osobisty, na którym gromadzi środki w złotówkach. Jednak istnieje także możliwość założenia konta wielowalutowego, z którego korzystają najczęściej osoby otrzymujące wypłatę w innej walucie lub pobierające dochody w kilku różnych walutach. Wówczas do takiego rachunku jest przypisana karta debetowa wielowalutowa, z której możemy korzystać na takich samych zasadach. Tego typu kartą możemy płacić również za granicą, w krajach, w których obowiązuje inna waluta. Karta wielowalutowa umożliwia także płatności zbliżeniowe, jednak w obcych krajach zazwyczaj musimy potwierdzać transakcję PIN-em, co stanowi pewne zabezpieczenie. Pamiętajmy, że korzystając z karty debetowej wielowalutowej, w większości przypadków będziemy musieli ponosić wyższe koszty.

Karta debetowa z funkcją miejską

Klienci polskich banków mogą skorzystać także z możliwości, jaką jest karta bankowa z funkcją miejską. Jest to forma łącząca kartę miejską z płatniczą. Oznacza to, że tego typu karta może posłużyć nam nie tylko do dokonywania płatności, ale jednocześnie stanowi nasz bilet na komunikację miejską (autobusy, tramwaje i metro). Taką kartę możemy wyrobić zarówno tylko dla posiadacza konta, jak też dla innej osoby wskazanej we wniosku. Dzięki temu z tego typu możliwości mogą korzystać np. nasze dzieci dojeżdżające do szkoły. Karta z funkcją miejską nie wymaga uiszczania wyższej opłaty. W tym przypadku za obsługę płacimy tyle samo jak wtedy, gdy posiadamy zwykłą kartę bankową.

Karta debetowa naklejka

Absolutnym zaskoczeniem na rynku bankowym jest karta w formie naklejki, którą możemy umieścić w wybranym przez nas miejscu (np. nakleić na smartfonie). Jest to znaczne ułatwienie dla osób, które nie zawsze chcą zabierać ze sobą portfel. Z takiej możliwości korzystają sportowcy, na co dzień uprawiający aktywność (np. biegacze), którzy chcą uniknąć niewygody związanej z zabieraniem gotówki. Jednocześnie jest to bezpieczny sposób, który działa tak samo jak tradycyjna karta płatnicza. Za zakupy poniżej 100 zł płacimy zbliżeniowo, z kolei powyżej tej kwoty, transakcję potwierdzamy PIN-em.

Kto może otrzymać kartę debetową?

Debetowa karta płatnicza jest przyznawana każdemu, kto posiada osobiste konto w banku. Wnioskować o jej wydanie możemy zarówno w wybranym punkcie stacjonarnym, jak też przez internet bez wychodzenia z domu. Po wypełnieniu formularza przesyłamy go do banku, a w ciągu kilku dni otrzymamy pocztą kartę połączoną z naszym rachunkiem. Możemy także odebrać ją w oddziale banku. Warto wspomnieć, że debetowa karta jest traktowana współcześnie nie tylko jako opcja ułatwiająca codzienne płatności. Wielu klientów chętnie personalizuje jej szatę graficzną, dopasowując ją do osobistego stylu i uznając jako swego rodzaju gadżet. Niektóre banki umożliwiają nawet samodzielne zaprojektowanie grafiki, którą będziemy posiadali na swoich kartach. Pamiętajmy, aby po otrzymaniu karty wyraźnie podpisać ją niezmywalnym długopisem lub specjalnym markerem, który nie ulega rozmyciu.

5/5 - (1 oddanych głosów)