kod cvvWielu Polaków korzysta na co dzień z kart płatniczych. Ty także? W takim razie zadbaj o bezpieczeństwo swoich finansów. Dowiedz się, czym jest kod CVV do karty płatniczej i dlaczego odgrywa kluczową rolę w kwestii bezpieczeństwa transakcji. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tym, jak odczytywać dane z karty płatniczej i zagwarantować sobie bezpieczeństwo transakcji.

Kod cvv karty — co to takiego?

Obecnie mamy do czynienia z kilkoma rodzajami kart płatniczych, które różnią się od siebie celem, w jakim są wydawane. Najpopularniejsze z nich to karta debetowa, z której korzysta największa liczba klientów, karty kredytowe oraz karta przedpłacona (inaczej nazywana prepaid). Biorąc pod uwagę kartę debetową, którą wykorzystujemy na co dzień zarówno do płatności w sklepie, jak też opłacania zamówień zdalnie przez internet, posiada ona kilka istotnych elementów. Są to:

  1. Pasek magnetyczny — znajduje się na górze karty płatniczej. Posiada zakodowane dane osobiste posiadacza (np. imię i nazwisko).
  2. Dane banku — znajdują się na dolnej części karty. Są to najważniejsze informacje o banku, który ją wydał (np. dane adresowe czy numer telefonu).
  3. Hologram — w formie oznaczenia w kolorze metalicznym. Celem umieszczania hologramu na kartach debetowych jest zabezpieczenie przed fałszowaniem kart i innego typu nielegalnymi działaniami.
  4. Podpis posiadacza — powinien być utworzony niezmywalnym długopisem. Dzięki temu w przypadku kradzieży złodziej nie będzie miał możliwość zdrapania go i podrobienia. W takiej sytuacji zachodzi wówczas uszkodzenie całej powierzchni, na której umieszczamy podpis. W wyniku tego karta pozostaje nieważna.
  5. Kod cvv/kod cvc karty — Znajduje się na odwrocie karty. Zawiera 3 cyfry. Jego celem jest zabezpieczenie przed oszustwem związanym z dokonywaniem płatności przez osoby niepowołane.

Jak znaleźć kod cvv na karcie?

Jak wspomniano, numer cvv znajduje się na odwrocie karty płatniczej. Jest to element, który zabezpiecza daną kartę w przypadku wykonywania płatności zdalnych. Są to sytuacje, w których chcemy opłacić zamówienie (np. zakupy spożywcze czy żywność z restauracji) online. Tego typu kod musi być znany wyłącznie właścicielowi karty. W przeciwnym razie możemy narazić się na korzystanie z naszych finansów zgromadzonych na koncie przez osoby trzecie.

czym jest cvv

— Kod cvv na karcie VISA — Może być to numer CVV lub CVV2.

— CVC karta MasterCard — Numer CVC lub CVC2.

Czy kod CVV/CVC gwarantuje pełne bezpieczeństwo płatności?

Bez wątpienia każdy z nas ceni sobie możliwość wykonywania zakupów online bez wychodzenia z domu. Jest to świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które z powodu dużej ilości obowiązków nie mają czasu na dojeżdżanie do stacjonarnych punktów. Z tego typu opcji korzystają też konsumenci, którzy chcą zaoszczędzić czas i zależy im na własnej wygodzie. Dodatkowo robiąc zakupy online korzystamy z licznych promocji, które w większości sieci są wprowadzane wyłącznie na zamówienia internetowe. Jednak niektórzy zastanawiają się, czy dokonywanie płatności kartą debetową lub kredytową oraz fakt posiadania kodu CVV wiąże się z pełnym zabezpieczeniem konsumenta?

Warto tutaj wspomnieć, że numer cvv/cvc jest nie tylko elementem, który zabezpiecza naszą kartę i daną transakcję. Jest to również czynnik, który decyduje o zrealizowaniu płatności. Oznacza to, że nie znając wyżej wspomnianego kodu, nie opłacimy zdalnie zamówienia. W takiej sytuacji możemy wyłącznie zrobić zakupy z płatnością za pobraniem. Pamiętajmy, aby nie zdradzać kodu cvv osobom niepowołanym, gdyż grozi to korzystaniem z dostępnych na naszych kontach środków.

5/5 - (1 oddanych głosów)