Kredyt na motocykl jest bardzo często zaciąganym zobowiązaniem na wiosnę. Idą coraz cieplejsze dni i jak co roku coraz więcej osób pragnie rozpocząć sezon motocyklowy. Niestety zakup porządnej maszyny nie zawsze jesteśmy w stanie sfinansować samodzielnie, zwłaszcza jeśli na co dzień mamy spore wydatki. Z tego też powodu motocykle na raty stają się coraz popularniejsze, a konsumenci interesują się warunkami, jakie proponują sprzedawcy tych pojazdów w takiej formie. Sprawdźmy, jak szybki wziąć kredyt motocyklowy, jakimi warunkami cechują się aktualne na rynku oferty i jaką warto wybrać.
SPIS TREŚCI
Motor na raty – na czym to polega?
Niezależnie od tego, czy chcemy zakupić używane motocykle na raty, czy interesują nas nowe pojazdy, zasada działania takiej formy sprzedaży jest taka sama jak w przypadku wzięcia na raty sprzętu AGD czy RTV. Sklepy oferujące taką możliwość podpisują umowę z bankiem, który pokrywa koszty zakupu wybranego przez klienta dobra i udzielają mu pożyczki długoterminowej. My wówczas otrzymujemy wymarzoną maszynę, którą spłacamy ustalonymi w harmonogramie ratami na podstawie warunków, jakie zaproponował nam bank i jakie zaakceptowaliśmy podpisując z nim umowę. Jest to swego rodzaju pożyczka bez weryfikacji konta, o którą możemy ubiegać się zarówno w sklepie stacjonarnym, jak również przez internet składając wniosek na stronie www.
Jak wziąć motocykl na raty?
Chcąc wziąć kredyt na motocykl w banku, musimy spełnić ściśle ustalone warunki, bez których instytucja nie rozpatrzy pozytywnie naszego wniosku. Przede wszystkim chodzi tutaj o zdolność kredytową, która musi być na odpowiednim poziomie, aby bank wydał pożądaną decyzję w odpowiedzi na nasz wniosek. Warto wiedzieć, że zdolność kredytowa jest obliczana w oparciu o różnego rodzaju informacje, ale dla banku liczy się przede wszystkim wysokość naszych dochodów i wydatków stałych, a także źródło utrzymania. Ponadto, pamiętajmy, że każda instytucja bankowa, w której staramy się o zobowiązanie na zakup motocyklu, będzie analizowała rejestr KRD i historię kredytową w BIK. Na podstawie pobranych raportów ustali, czy wnioskodawca jest osobą wypłacalną i czy warto podpisać z nim umowę o kredyt z BIK.
Czy kredyt na motocykl używany jest łatwiejszy do zaciągnięcia?
Często zastanawiamy się, czy chcąc wnioskować o kredyt na używany pojazd, mamy większe szanse na uzyskanie pożądanej gotówki. Poniekąd tak, gdyż zazwyczaj maszyny używane posiadają niższą cenę. Oznacza to więc, że będziemy ubiegać się o pożyczkę w mniejszej kwocie niż w przypadku składania wniosku o kredyt na zakup nowego pojazdu. Z tego też powodu bank może nieco przychylniej traktować naszą prośbę o udzielenie zobowiązania. Oczywiście to, czy instytucja udzieli nam pomocy finansowej, zależy od wielu czynników, które zostały wspomniane wyżej. Nie zmienia to jednak faktu, że łatwiej jest dostać pożyczkę na oświadczenie w niewielkiej kwocie niż w sytuacji, gdy wnioskujemy o wysoki kredyt.
Jak obliczyć koszty kredytu na motocykl?
Jeśli zastanawiamy się nad tym, ile kosztuje kredyt na motocykl, kalkulator online to pierwszy krok, jaki powinniśmy wykonać w drodze do poszukiwania najlepszej oferty. Takie narzędzie pozwoli nam w szybki i łatwy sposób sprawdzić, jakie koszty będziemy ponosić w poszczególnych instytucjach, jeśli zdecydujemy się na zaciągnięcie takiej pożyczki. Dzięki temu możemy porównać wszelkie opłaty i wybrać taką ofertę, która spełni nasze oczekiwania i nie zaburzy znacznie naszego domowego budżetu. Kalkulator jest dostępny zupełnie za darmo dla każdego użytkownika internetu, a aby sprawdzić koszty kredytu wystarczy wpisać kwotę i czas spłaty, jakie nas interesują. Na tej podstawie system wyświetli oferty spełniające nasze kryteria i poda szacunkowe koszty zobowiązania. Pamiętajmy, że najlepszym wyborem będzie taki kredyt, który będzie posiadał najniższe RRSO. Warto jednak zwrócić na wysokość raty, którą będziemy uiszczać co miesiąc. Często zdarza się, że w związku z wydłużeniem okresu spłaty wzrasta RRSO, jednak dzięki temu jesteśmy wstanie dopasować ratę tak, aby nie mieć problemów ze spłatą kredytu. To od nas więc zależy, jaką ofertę wybierzemy i jaki cel chcemy zrealizować.