Interesuje Cię leasing konsumencki? Chcesz kupić nowy samochód z salonu, ale nie masz własnej działalności? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, na czym polega leasing konsumencki i dlaczego warto się na niego zdecydować.

Leasing konsumenckiLeasing konsumencki — co to?

Leasing konsumencki to nic innego jak forma umowy pomiędzy osobą prywatną, która chce pozyskać auto, a leasingodawcą. Każda ze stron posiada wówczas ściśle określone prawa i obowiązki. W przypadku firmy udzielającej leasingu, udostępnia ono klientowi wskazany w warunkach pojazd, z kolei leasingobiorca musi ponosić w związku z taką transakcją ustalone opłaty w formie raty leasingowej. Taka oferta pomimo tego, że posiada formy kredytu (miesięczne raty do spłaty), to różni się od zobowiązania tym, że leasingodawca nadal pozostaje właścicielem auta. Pojazd jest przekazywany konsumentowi na zasadzie wynajmu.

Pamiętajmy, że leasing dla osoby prywatnej w wielu przypadkach umożliwia wykupienie auta po całkowitej spłacie wszystkich rat. Leasingobiorca może jednak zrezygnować z tej opcji i wymienić przedmiot umowy (pojazd) na nowe auto. Taka forma leasingu w Polsce jest dostępna dopiero od 2011 r. Wcześniej mieliśmy do czynienia jedynie z leasingiem dla firm, z którego chętnie korzystali przedsiębiorcy.

Nowe auto a leasing konsumencki

Jeśli interesuje nas leasing konsumencki, oferty na nowe auta są górującymi na rynku. Możemy pozyskać go zarówno od firm leasingowych, jak i od producentów samochodów. Leasing dla osób prywatnych pozwala nam w szybki sposób pozyskać nowe auto bez zbędnych formalności. W ten sposób nie musimy poświęcać wiele czasu na proces wnioskowania o kredyt na samochód i spełniania szeregu warunków, które narzucają nam banki. Oczywistym jest, że musimy ponosić odpowiednie dochody, aby leasingodawca udzielił nam takiej oferty. Jednak warto wiedzieć, że warunki są o wiele łagodniejsze niż w przypadku kredytu czy pożyczki, co decyduje o tym, iż klienci coraz chętniej korzystają z takiego rozwiązania. W tym przypadku nie musi być sprawdzana nawet nasza historia w BIK, a firmy często nie sprawdzają zaciągniętych zobowiązań. Nawet jeśli mamy kredyt konsolidacyjny, który aktualnie spłacamy, nie wyklucza to wzięcia auta w leasing. Nieistotna jest także karta kredytowa, z której korzystamy, co z kolei w przypadku banku dawałoby mniejsze szanse na kredyt samochodowy.

Przykładowo Audi proponuje konsumentom leasing aut na określonych warunkach:

— Opłata wstępna wynosi od 0 do 30%;

— Okres leasingu to minimum 2 lata i maksymalnie 4 lata

— Roczny przebieg pojazdu to od 10 do 50 tys. km.

— Po okresie leasingu klient posiada do wyboru dwie opcje: zwrot auta producentowi lub jego wykup po atrakcyjnej cenie.

W ramach leasingu od producenta Audi konsument otrzymuje pakiet pogwarancyjny Audi Extensive. W związku z tym leasingobiorca nie musi ponosić opłat związanych z naprawami pojazdu.

Jeśli chcemy obliczyć wszelkie koszty oferowane przez leasing konsumencki, kalkulator pomoże nam dowiedzieć się, jak wysoką ratę miesięczną będziemy ponosić. Dodatkowo dowiemy się, ile wynosi całkowity koszt leasingu w Audi, jak wysoka jest opłata wstępna przy wybranym okresie leasingu i jaki jest roczny limit kilometrów. Możemy dowolnie zmieniać kryteria, dzięki czemu kalkulator leasingu konsumenckiego pomoże nam dobrać taką opcję, która będzie doskonale dopasowana do naszych możliwości finansowych.

Leasing konsumencki kalkulator — przykładowa oferta

Przykładowo, chcąc wziąć Audi A6 w leasing na 36 miesięcy, będziemy musieli uiścić opłatę wstępną w wysokości 5% i ponosić ratę miesięczną wynoszącą 1963 zł. Roczny limit kilometrów przy takich warunkach to 10 tys. Na podstawie kalkulatora możemy porównywać wysokości kosztów zmieniając poszczególne parametry (np. okres finansowania).

Leasing konsumencki samochody używane

Leasing dla osób prywatnych oferowany jest nie tylko na nowe auta, ale także na pojazdy używane. Taką możliwość znajdziemy zarówno bezpośrednio u producentów, jak i w firmach leasingowych. Możemy wybierać spośród setek różnych modeli aut, pochodzących od najlepszych producentów, dobierając najlepszą możliwość dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Biorąc auto używane w leasing, ponosimy znacznie niższe koszty wynajmu i wykupu samochodu po upłynięciu okresu finansowania.

Leasing konsumencki opinie

Klienci korzystający z oferty leasingu chwalą sobie przede wszystkim dużą elastyczność w wyborze samochodu, jak również warunków umowy. Tego typu możliwość jest oferowana przez coraz większą liczbę firm, dzięki czemu możemy wybierać spośród tysięcy ofert na rynku, dobierając taką opcję, która maksymalnie będzie dopasowana do naszych oczekiwań. Konsumenci polecają firmy leasingowe z powodu o wiele niższych kosztów związanych z pozyskaniem auta, jak również łagodniejszych warunków niż w przypadku ofert bankowych.

Przeczytaj również

5/5 - (1 oddanych głosów)