Ile kosztuje prawo jazdy?Kwestia, ile kosztuje prawo jazdy, jest uzależniona od kilku czynników. Na ostateczny koszt, który zapłacisz za naukę, egzamin i wyrobienie dokumentu, wpływa wiele elementów, które warto poznać. Należy rozpocząć od samego początku, czyli oszacowania wydatków związanych z nauką jazdy w szkole. Istotne jest miasto, w którym chcesz podjąć naukę, ale również renoma danej szkoły jazdy, dodatkowe lekcje, które ewentualnie dokupisz, i wiele innych. Liczy się także to, jaki kurs prawa jazdy Cię interesuje. Większe koszty będą dotyczyć np. kursów indywidualnych lub nauki jazdy z dodatkowymi pozwoleniami. Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy w Polsce w 2024 i co dokładnie wchodzi w skład wszystkich opłat.

Ile kosztuje prawo jazdy? – wszystkie koszty

Nikogo nie dziwi już fakt, że młodzi coraz częściej odkładają oszczędności na wyrobienie prawa jazdy. Wszakże koszty nauki w szkole jazdy są coraz wyższe, a nie każdego stać na to, by od ręki wydać kilka tysięcy złotych. Niekiedy niezbędny jest kredyt na prawo jazdy, który może znacznie ułatwić realizację marzeń związanych z kierowaniem własnego pojazdu. Takie zobowiązanie umożliwia natychmiastowe sfinansowanie kursu i zdanie egzaminu na prawo jazdy. Zanim jednak zapiszesz się do ośrodka i rozpoczniesz naukę, warto poznać wszystkie elementy wpływające na to, ile kosztuje prawo jazdy. Co ważne, ostateczny koszt zależy od tego, jaki rodzaj kursu wybierzesz oraz czy chcesz wyrobić prawo jazdy kategorii B, czy interesują Cię dodatkowe uprawnienia. 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B jest podstawowym, wybieranym przez większość młodych Polaków. To standardowa wersja, umożliwiająca Ci prowadzenie aut osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 tony. Taki kurs będzie wiązał się z niższymi wydatkami niż w przypadku niektórych innego rodzaju praw jazdy. Nie oznacza to jednak, że koszty są małe. To, ile kosztuje prawo jazdy kategorii B, jest uzależnione od ceny kursu w szkole, ale też dodatkowych elementów. Są to np.:

 • Renoma szkoły jazdy. Jest to bardzo ważna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę, wybierając szkołę, w której będziesz uczyć się prowadzenia auta. Oczywiste jest, że im wyższa renoma, tym większy koszt kursu. Lepiej jest wybierać jednak polecaną kadrę niż zapłacić mniej i źle przygotować się do egzaminu. 
 • Miasto, w którym znajduje się ośrodek nauki jazdy. Niekiedy w większych miastach możesz znaleźć o wiele korzystniejszą ofertę niż w mniejszych miejscowościach. Jest to spowodowane duża konkurencją i swego rodzaju „walką” o klienta. 
 • Dodatkowe opłaty. Nie wszystko szkoły jazdy wliczają w cenę kursu dodatkowe koszty. Mogą to być np. wydatki związane z ukończeniem szkolenia z pierwszej pomocy czy przebycie badania lekarskiego. Może okazać się też, że dodatkowy grosz będziesz musiał przeznaczyć na zakup materiałów. Niezbędne okazują się dodatkowe podręczniki i ćwiczenia. 
 • Rodzaj kursu. Droższe są kursy indywidualne, jednak jak pokazują opinie kursantów, często okazują się trafnym wyborem. Taniej zapłacisz za kurs grupowy. Warto wspomnieć również o przyspieszonej wersji. Tego typu kurs będzie droższy, ale pozwoli Ci szybciej wyrobić prawo jazdy. 

Ważne!

Niektóre szkoły jazdy umożliwiają rozłożenie całkowitego kosztu kursu na raty. Jest to bardzo przydatne dla osób, które nie mają tak dużej kwoty, aby zapłacić za zajęcia jednorazowo.

Jeśli nadal zastanawiasz się, ile kosztuje prawo jazdy kategorii B, może to być wydatek rzędu 3000 zł i więcej. Za kurs możesz zapłacić jednak mniej, wybierając np. zajęcia grupowe, lub szkołę w większym mieście. Zazwyczaj cena waha się w granicach 2300-3500 zł. Kurs przyspieszony może być droższy nawet o kilkaset złotych. 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B1?

Prawo jazdy kategorii B1 można wyrabiać już od ukończenia 16 roku życia. Wersja ta umożliwi Ci prowadzenie pojazdów czterokołowych, których masa nie przekracza 400 kg (przewóz osób) lub 550 kg (transport towarów). 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B1? Również w tym przypadku cena będzie uzależniona od wspomnianych wcześniej elementów. Możesz zapłacić średnio ok. 3000 zł przy pełnej wersji kursu (30 godzin teorii i 30 godzin jazdy). 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B+E

Aby wyrobić prawo jazdy kategorii B+E, należy przejść szkolenie trwające minimum 15 godzin. Cena takiego kursu może wahać się w granicach 1000-1500 zł. Ostateczny koszt będzie uzależniony od miasta, w którym znajduje się szkoła, a także renomy ośrodka. Większe wydatki poniesiesz wybierając kurs rozszerzony, np. 20 godzin teorii oraz 15 godzin zajęć praktycznych. Wówczas cena może wynosić około 2000 zł i więcej. 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A2?

Prawo jazdy tej kategorii wyrobisz po ukończeniu 18 lat. Będziesz mógł wówczas kierować motocyklami o mocy do 47,59 km i stosunku mocy do masy własnej do 0,2 kW/kg. Cena kursu to mniej więcej od 1500 zł do 3000 zł. 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A

Kategoria A to najwyższa z wszystkich dotyczących uprawnień do kierowania jednośladami. Wyrobienie takiego prawa jazdy wiąże się z najwyższym kosztem. Cena będzie niższa przy kategorii A1 lub A2, o których przeczytasz poniżej.

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A? Pamiętaj, że możesz ubiegać się o prawo jazdy tej kategorii dopiero po ukończeniu 24 lat lub 20 lat (jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii A2). Cena może wynosić ok. 2500-3000 zł. 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii AM?

Kategoria AM uprawnia do kierowania motorowerami, skuterami i lekkimi pojazdami czterokołowymi do 350 kg. Takie prawo jazdy można wyrabiać już po ukończeniu 14 lat. Cena jest najniższa, jeśli chodzi o wszystkie podkategorie A, i wynosi od 500 zł do 1000 zł. 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii A1?

Co ważne, kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B od minimum 3 lat, automatycznie nabywają uprawnienia prawa jazdy kategorii A1. Możesz wyrobić je, gdy ukończysz 16 rok życia. Cena prawa jazdy kategorii A1 wynosi od 1500 zł do 3000 zł. 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C?

Prawo jazdy kategorii C uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o masie przekraczającej 3,5 t (poza autobusem), pojazdem z lekką przyczepą, ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym i pojazdami obowiązującymi przy kategorii AM. Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C? W 2024 roku kurs w szkole jazdy kosztuje od 3500 zł do 4000 zł. 

Jednak jeśli chcesz kierować cięższym samochodem lub tirem, musisz wyrobić prawo jazdy z dodatkowymi pozwoleniami. W związku z tym:

 • Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C1? – samochody o masie powyżej 3,5 t do 6,5 t. Cena to ok. 3500 zł. 
 • Ile kosztuje prawo jazdy kategorii C+E? – samochody ciężarowe z naczepą lub przyczepą ciężką powyżej 750 kg DMC. Koszt kursu to ok. 3500 zł. 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii D?

Prawo jazdy tej kategorii uprawnia do prowadzenia autobusu, ale nie tylko. Wyrabiając kategorię D, możesz kierować ciągnikiem rolniczym czy pojazdem wolnobieżnym. Ile kosztuje prawo jazdy kategorii D? W 2024 roku cena może wynieść nawet do 7000 zł., w zależności od lokalizacji i renomy szkoły jazdy. Jest to podstawową kategoria, jednak masz do wyboru również dodatkowe uprawnienia, których ceny to:

 • Ile kosztuje prawo jazdy kategorii D1? – autobus do przewozu max. 17 osób o długości nie większej niż 8 metrów, ciągnik rolniczy i pojazd wolnobieżny. Cena to ok. 3500-4000 zł. Wówczas może przydać się szybka chwilówka 4000 zł. 
 • Ile kosztuje prawo jazdy kategorii D+E? – uprawnienia do kierowania bez ograniczeń tonażowych. Podobnie jak powyżej, cena może wynieść mniej więcej 3500-4000 zł. 

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii T?

Kategoria T uprawnia kierowców do prowadzenia ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych lub zestawów pojazdów z przyczepami. Ceny za tego typu kurs wahają się w granicach 1600-2800 zł. Można skorzystać z niego już po ukończeniu 16 roku życia. 

Ile kosztuje prawo jazdy w Polsce w 2024 – cena egzaminu 

Oprócz kosztów związanych z nauką jazdy, czeka Cię również wydatek na egzamin. Zapłacisz mniej lub więcej, w zależności od tego, jakiej kategorii prawo jazdy wyrabiasz. Wobec tego, ceny egzaminów przy poszczególnych kategoriach wynoszą:

 • B: 200 zł
 • B1, C1, D1, T: 200 zł
 • C, D, B+E: 250 zł.

Przeczytaj również

5/5 - (1 oddanych głosów)