W obecnych czasach ludzie biorą kredyty na wiele celów: zakup mieszkania, codziennie wydatki, remont domu, nowy samochód lub sprzęt RTV/AGD. Wszystko po to aby polepszyć sobie komfort życia. Często kredytobiorcy zapominają o jednej z najważniejszych rzeczy jakimi są odsetki od kredytu.

Co to są odsetki od kredytu?

Odsetki od kredytu

Najprościej mówiąc, odsetki od kredytu to kwota jaką zarabia bank od pożyczonej gotówki. Na wielkość odsetek ma wpływ wiele czynników, między innymi: czas i rodzaj kredytu, kwota jaka została pożyczona oraz wysokość stopy procentowej. Im jest większy czas, kwota i stopa oprocentowania kredytu, tym odsetek jest więcej.

Każda rata zaciągniętego kredytu ma w sobie odsetki i część zadłużenia – i to właśnie spłacamy. Jeśli rata kredytu jest stała, to odsetki i suma kapitału jest zawsze taka sama. Przy racie malejącej, suma kapitału jest stała a zmniejszają się tylko odsetki

Odsetki kapitałowe

Inaczej mówiąc są to odsetki ustawowe, które nalicza się przy kredytach bankowych, pożyczkach bez BIK, kartach debetowych itd. 

Wysokość odsetek kapitałowych wynosi 5%, zaś maksymalna stawka może wynieść 10%. W przypadku kiedy kredytobiorca spóźnia się ze spłatą za kredyt, musi liczyć się z dodatkowymi opłatami. W tym przypadku będą to odsetki za opóźnienie. Pożyczkodawcy lub kredytodawcy zawszę naliczają odsetki w przypadku braku płatności w terminie, ale kwota nie może być wyższa niż ustawowe maksymalne stawki.

Szczegóły można znaleźć w art. 359 Kodeksu Cywilnego.

RRSO – na co trzeba uważać

co to jest RRSO?

Wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania jest dla konsument jednym z najważniejszych elementów przy wyborze kredytu lub pożyczki. Mówi on o całkowitym koszcie jaki ponosi kredytobiorca. Według prawa, przy kredytach i pożyczkach musi widnieć napis o wartości RRSO. Pożyczki pozabankowe przyciągają swoich klientów hasłami ,,Pierwsza darmowa pożyczka z RRSO 0%”. Trzeba pamiętać, że taka oferta głównie jest tylko dla nowych klientów danej firmy. Jest ona bardzo korzystna, ponieważ pożyczając np.: 1000 zł oddajemy tyle samo, pod warunkiem że spłacimy zobowiązanie w terminie. Największą kwotą dla RRSO 0% na chwile obecną może pochwalić się firma Kuki.pl, gdzie nowy klient może wziąć darmową pożyczkę nawet do 5000 zł.

Odsetki od kredytu – oblicz je sam!

W Internecie znaleźć można wiele kalkulatorów online, które pomogą nam w szybki sposób obliczyć ratę kredytu. Wystarczy podać kilka podstawowych informacji: kwotę kredytu, oprocentowanie nominalne, okres oraz rodzaj rat. W wyniku obliczenia dostaniemy wykaz, ile miesięcznie wynosiła będzie nas rata. Są to tylko poglądowe wyniki, dlatego najlepszym sposobem na obliczenie odsetek od kredytu jest osobista wizyta w instytucji finansowej u której chcemy wziąć kredyt. Specjaliści przygotują nam dokładną symulację kredytu. 

Dostępne narzędzia mogą tylko nam pomóc poglądowo spojrzeć na koszty danego zobowiązania. Najlepiej znaleźć miejsce gdzie porównamy wiele ofert z innymi. Dzięki temu nie będziemy musieli tracić czas na wchodzenie na strony każdej formy osobno. W łatwy sposób sprawdzić, która firma posiada najkorzystniejszą ofertę do naszych wymagań.

Co to jest oprocentowanie nominalne?

Częstą pomyłką wynikającą z niewiedzy jest myśl, że oprocentowanie nominalne to całkowity koszt kredytu. A to nie jest prawda! RRSO to jest koszt całkowity koszt kredytu, w którym zawarte jest oprocentowanie w skali roku. Oprocentowanie nominalne podaję się w wartości procentowej i jest to stopa oprocentowania (w skali roku), według której naliczane są odsetki od kredytu.

Mając tę wiedzę zwiększamy swoją świadomość na temat różnych pojęć związanych z kredytami i pożyczkami pozabankowymi. Pamiętaj, żeby pożyczać świadomie – czytać dokładnie wszystkie informacje i koszta związane z przyszłym zobowiązaniem finansowym.

Kiedy przedawniają się odsetki od kredytu?

Odsetki są odrębnym podmiotem, niezależny od długu. One również jak każde zobowiązanie finansowe może ulec przedawnieniu. W przypadku odsetek od kredytu czas, kiedy przedawnienie ma miejscu to 3 lata. Po tym okresie każdy rodzaj odsetek się przedłuża. Warto spojrzeć na całą tabelę kiedy przedawnia się dług aby mieć wiedzę an temat tego, czy wierzyciel może od nas wymagać spłatę pożyczki jeśli minął ,,termin jej ważności”.

5/5 - (4 oddanych głosów)