pko bp kod swift

SWIFT/BIC PKO BP: BPKOPLPW

Numer IBAN PKO BP: PL + numer rachunku bankowego Twojego odbiorcy

Prawidłowe wykonanie przelewu zagranicznego nie kończy się wpisania samego numeru rachunku bankowego odbiorcy. W przypadku przelewu w złotówkach potrzebny jest nam identyfikator IBAN PKO BP, ale zgoła inaczej wygląda sytuacja, jeśli chcemy jednocześnie dokonać przewalutowania pieniędzy np. z euro na złotówki. W takiej sytuacji koniecznie musimy wpisać również należący do PKO BP SWIFT. Ostatnią daną, która jest niezbędna do podania, aby przelew nie został odrzucony, jest podanie adresu banku odbiorcy, w tym przypadku jest to posiadany przez PKO BP adres główny. Czym są te wszystkie numery i jak można je sprawdzić?

PKO BP IBAN

Podstawową daną jest numer IBAN. PKO BP posiada ten numer tworzony na zasadzie podobnej jak w innych instytucjach bankowych. Jest to ciąg 28 znaków, który wykorzystywany jest w przypadku przelewów międzynarodowych. Pierwsze dwa znaki oznaczają litery, dzięki którym możliwe jest zidentyfikowanie kraju, w którym założony jest rachunek bankowy odbiorcy, w tym przypadku PKO BP. IBAN składa się jeszcze z 26 znaków, które w Polsce oznaczają numer rachunku bankowego przynależący do rachunku odbiorcy. Co za tym idzie, do krajowego numeru rachunku bankowego wystarczy dodać PL, co stworzy IBAN i umożliwi dokonanie przelewu złotówek z konta np. z Wielkiej Brytanii do Polski.

PKO BP kod SWIFT/BIC

Jeśli chcemy przelać pieniądze z obcej waluty na złotówki, oprócz numeru IBAN, koniecznie będziemy musieli podać kod SWIFT. PKO BP posiada własny, indywidualny kod, który przypisany jest tylko i wyłącznie do niego. Każdy taki kod składa się z 8 lub 11 znaków, podobnie jak i numer SWIFT PKO BP. Pamiętać należy, że kod pod nazwą SWIFT funkcjonuje w Polsce. W pozostałych krajach stosuje się określenie BIC. PKO BP również uwzględnia obie te nazwy, choć dla ułatwienia podaje kod jako BIC. Pierwsze cztery znaki oznaczają unikalny identyfikator instytucji, kolejne dwa znaki określają kod kraju, który obowiązuje w normie ISO-3166-1 (w przypadku Polski jest to PL). Ostatnie dwa znaki to kod lokalizacji. Niektóre kody SWIFT/BIC posiadają jeszcze trzy znaki oznaczające identyfikator konkretnego oddziału danej instytucji bądź XXX oznaczający centralę. W przypadku PKO BP. SWIFT nie wymaga wpisywania ostatnich trzech znaków.

PKO BP adres do przelewu

Sprawdzając kod banku PKO BP, koniecznie powinniśmy zapisać adres do przelewu, który również trzeba podać, jeśli dokonujemy transferu z zagranicy wymagającego numeru IBAN oraz kodu SWIFT. Dokładne dane zawsze podane są na stronie banku i umożliwiają łatwe sprawdzenie adresu, który należy wpisać dla określonej placówki. Co należy wpisać przy PKO BP? Adres do wpisania to:

  • PKO Bank Polski SA

  • ul. Puławska 15

  • 02-515 Warszawa

Połączenie tego adresu z numerem IBAN oraz SWIFT/BIC zapewni nam wykonanie prawidłowego przelewu, który połączony będzie z wymianą obcej waluty na złotówki. To zaś zależne będzie od kursu złotówki z dnia, w którym zaksięgowana zostanie wpłata.

5/5 - (1 oddanych głosów)